Конспекти уроків з біології 7 клас.

Урок № 1                                   7 клас                                              Дата________
Тема: Тварина – живий організм. 
Мета уроку:
  освітня: познайомити учнів з наукою зоологією, дати поняття про царство Тварини, показати положення тварин у системі органічного світу та їхні відмінності від грибів і рослин;
♦  розвивальна: розвивати вміння зіставляти і порівнювати, використовувати раніше вивчений матеріал;
♦  виховна: виховувати любов до природи і бережливе ставлення до тварин. Обладнання і матеріали: таблиці й рисунки із зображеннями тварин, таблиці «Будова клітини рослин», «Будова клітини тварин».
Базові поняття й терміни уроку: живий організм, царство, рослини, гриби, тварини, зоологія, живлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ
І.
Організаційний етап
1.     Привітання вчителя
2.     Перевірка готовності класу до уроку
3.     Перевірка присутності учнів
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Методом фронтальної та індивідуальних бесід з’ясувати знання учнів про:
1.      живу і неживу природу
2.      що таке рослина і тварина
3.      зоологічні науки
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Світ живих організмів нашої планети дуже різноманітний! Достатньо виглянути у вікно, а ще краще - піти в парк, ліс. Придивіться, прислухайтесь, і  перед вами відкриється дивний світ живих істот.       
1. Постановка проблемного питання:
-         Чи усі тварини є живими організмами?
-         Що спільного і відмінного між живими організмами?
V. Вивчення учнями нового матеріалу.
Розповідь
вчителя з елементами бесіди
1. Розповідь учителя з елементами бесіди.
— Світ тварин багатий та різноманітний. Як ви гадаєте, де живуть тварини? (Відповіді учнів.)
·         Отже, тварини живуть усюди: в океанах і морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах.
2.   Розгляд малюнків із зображеннями тварин.
·         Чим відрізняються дятел, лисиця, бджола, жаба, гадюка?
·         Як вони рухаються?
Твердження. Якщо тварини відрізняються між собою за формою тіла, розмірами, зовнішнім виглядом, забарвленням, то говорять, що вони на­лежать до різних видів.
·         Пригадайте, що таке вид.
·         Порівняйте ластівку сільську і міську. Чим вони відрізняються?
·         Отже, тварини одного виду подібні, а тварини різних видів зовсім не схожі між собою або різняться.
3.   Повідомлення експерта.
·         На Землі відомо близько 2 млн видів тварин, а в Україні живе по­над 50 000 видів.
Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші організми. Тва­рини переміщуються. Як?
·         Цих ознак немає у рослин. Ними рослини різняться від тварин.
4. Ознаки життя - ознаки, які властиві живим організмам, за якими живі організми відрізняються від не живих.
 Ознаки, за якими організми відрізняються між собою називають властивостями
 - Обмін речовин – сукупність процесів надходження речовин до
організму, їхнє перетворення в ньому та виведення назовні продуктів обміну;
Важливими властивостями живих організмів є ріст та розвиток.
- Ріст — це кількісні зміни, які відбуваються в організмі, повязані із збільшенням його розмірів, поверхні, об'єму та маси тіла.
Ріст (за періодичністю) : перервний та неперервний.
Ріст  (за тривалістю): обмежений і необмежений
Ріст регулюють гормони – біологічно активні речовини, що прискорюють поділ клітин.
У рослин їх називають фітогормонами.
- Розвиток — це якісні зміни, що відбуваються в організмі від моменту
Народження і зумовлюють його формування до кінця життя.
Під розвитком розуміють зміни, які ведуть до появи нових якостей в системі.
Розрізняють два типи розвитку: індивідуальний та історичний.
Розвиток рослини: Зародок (у насінні) → проросток → молода рослина → зрілість (плоди з насінням)→ старіння → смерть
Розвиток у тварин: Зародок (яйце чи організм матері) → народження (вилуплення з яйця) → личинка (ріст малюка) → статева зрілість → старість → смерть
Розвиток тварин буває прямий (коли народжується точна копія,тобто дитинча подібне на дорослу особину, наприклад, кішка – котеня, собака - собаченя) та непрямий (коли є проміжна стадія: личинка живе в іншому середовищі та неподібна на дорослу особину, наприклад, метелик – лялечка – гусінь, пуголовок – жаба).
-  Розмноження – здатність організмів  відтворювати собі подібних, продовжувати рід, збільшувати чисельність(кількість особин), даючи плодюче потомство (статеве, нестатеве, вегетативне)
Рух – здатність організму переміщатися, змінювати своє положення або положення окремих своїх частин у просторі
Рух у рослин називається тропізми, наприклад, повертання пагона за сонцем (соняшник, монстера, кульбаба)
Рух у тварин називається таксиси – переміщення відносно навколишнього середовища
- Живлення (автотрофне ( рослини); гетеротрофне, мікотрофне- тварини)
-  Дихання – це сукупність фізіологічних процесів, що забезпечують надходження в організм із зовнішнього середовища кисню (для аеробів)
 Організм - це жива істота, яка здатна до самостійного існування.
5. Царства живої природи
6. Науки, що вивчають тварин
Біологія - це наука, яка вивчає живі організми.
Зоологія – це наука, що вивчає будову, процеси життєдіяльності, поведінку, взаємозв ̓ язки та середовище існування тварин.
Зоологія- наука, що має свою історію, свої методи дослідження, спеціальні розділи і навіть включає спеціальні науки
Основоположником зоології  вважається Арістотель, який першим задумався про ділення тварин на групи.
 Він розділив їх на  тварин з кров ̓ю і без крові.
Зоологія являється комплексною біологічною наукою, яка глибоко досліджує тварин. Вона вивчає їх зовнішню і внутрішню будову, процеси розмноження, періоди індивідуального та історичного розвитку. Крім того вона займається вивченням взаємозв’язків тварин з навколишнім середовищем, принципів їх географічного поширення на планеті та значення для людства. 
Зоологія виступає цілою системою різноманітних наукових дисциплін, при цьому кожна з них має своє важливе завдання і власні об’єкти дослідження. 
Систематика тварин є одним із найдавніших розділів науки зоології. На її основі зоологія розподіляється на цілий ряд окремих підрозділів і дисциплін:
— протистологія займається вивченням одноклітинних організмів;
— гельмінтологія вивчає паразитичних червів;
— карцинологія досліджує ракоподібних;
— арахнологія  присвячує себе вивченню павукоподібних,
— ентомологія – це наука про комах;
— малакологія – вивчає молюсків, 
— іхтіологія – досліджує риб,
— батрахологія – наука, що займається вивченням земноводних, 
— герпетологія – вчення про плазунів, 
— орнітологія – вивчає птахів, 
— мамаліологія – це наука об’єктом вивчення якої являються ссавці;
Фауністика вивчає сукупність тваринних організмів тієї або іншої території.
Морфологія займається вивченням будову, форм тіла тваринних організмів і закономірностей формоутворення органів в процесі здійснення індивідуального й історичного розвитку. Вона включає такі науки як анатомія, ембріологія, гістологія, цитологія.
Екологія – це наука, яка вивчає умови існування різних тварин та їх взаємозв’язки з оточуючим середовищем
Етологія – розділ біології присвячений вивченню поведінки тварин з точки зору порівняльного та еволюційного плану.
Зоогеографія досліджує і закономірності поширення тварин на поверхні земної кулі.
Генетика тварин, в свою чергу вивчає явища мінливості і спадковості у цих живих організмів.
7.   «Мозковий штурм».
Уявіть собі, що в природі зникли тварини. До чого це призведе?
8.   Хвилинка-цікавинка.
1-й знавець тварин. Найбільший птах — страус: заввиш­ки 2,7 м, 90 кг маси тіла. Найменша з пташок у світі — колібрі: маса 1,5 г, тобто вона в 50 тис. разів легша за страуса.
2-й знавець тварин. Найвища тварина — жирафа, її зріст — до 5 м.
Найменша тварина — землерийка, її малятко важить не більше 2 г. Найбільші тварини — блакитні кити: маса 150—180 т, завдовжки 33 м.
9.  Порівняльна характеристика рослин, тварин і грибів
Ми знаемо, що тварини, рослині і гриби –  це живі  організми.
Давайте встановимо, що між  ними спільного і відмінного.
Заповнення таблиці на дошці.
Двоє учнів заповнюють таблицю, решта перевіряють її, коментують та доповнюють.
Тварини і Рослини
Спільне:
1. Клітинна будова, 2. Еукаріоти, 3. Життєві процеси
Відмінне:
1. Ззовні від мембрани є тоненька оболонка – глікокалікс.
1. Мають тверду клітинну стінку поверх мембрани.
2. У клітинах відсутні вакуолі з клітинним соком та хоропласти. 2. Клітини мають вакуолі з клітинним соком та хоропласти.
3. Гетеротрофи. 3. Автотрофи.
4. Активно рухаються- таксиси. 4. Тропізми.
5. Обмежений ріст. 5. Необмежений ріст.
Тварини і Гриби
Спільне:
1.     Мають клітинну будову.
2.     Еукаріоти
3.     Життєві процеси
4.     Мають хітин
5.     Нема пластид
6.     Гетеротрофи
7.     Наявність сечовини
8.     Запасають глікоген.
. Екологічна гра-медитація : “Уяви себе твариною”
1. Встань на повний зріст, випрамся і уяви себе улюбленою твариною.
2. Продемонструй рухи задуманої  тваринки.
VІІ. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
1. Гра «Всезнайки»
1) Робота в парах (заповнити табличку)
Спільне
Відмінне
Одноклітинні
Багатоклітинні
1.В клітинній будові
2.В процесах життєдіяльності: дихать, живляться, рухаються, виділяють продукти обміну, подразнюються
1.Тіло складається з однієї клітини
1.Тіло складається з різних типів клітин, спеціалізованих у виконанні певних  функцій

2.Мікроскопічні  різміри тіла
2. Клітини утворюють  тканини, тканина-органи, органи- системи органів.



2) Робота в групах: ознаки рослин, тварин та грибів
VІІІ.  Узагальнення та систематизація знань.
1. Перевір себе: виберіть ознаки характерні для рослин і тварин, позначте їх знаком «+»
Царство
Рослин
Порівняльні ознаки
Царство
Тварин

1.     Гетеротрофный тип живлення
            +
           +
2.       Автотрофний тип живлення
 

3.       Обмежений ріст
            +
           +
4.       Необмежений ріст


5.       В клітинах відсутня клітинна стінка
            +

6.       Регуляцію обміну речовин в організмі здійснюють                                      системи органів
            +

7.       Чітка симетрія тіла (променева, двостороння)
            +
           +
8.       Наявність хлоропластів  та  хлорофілу


9.       Рухомі, мають спеціальні органи руху
            +
           +
10.     Не рухомі


2. Заповнити схему живлення дихання виділення
Обмін речовин
ріст розмноження розвиток
Обмін речовин забезпечує всі процеси життєдіяльності організму та його зв’язок із довкіллям.
ІХ. Підведення підсумків уроку.
1.  Дайте відповіді на запитання:
- З якою темою ми познайомились на уроці?
- Що особливо сподобалось під час уроку?
- Яким може бути ріст у живих організмів?
- Чим відрізняються між собою онтогенез та філогенез?
- На конкретних прикладах поясніть відмінності між прямим розвитком та непрямим?
- Що таке подразливість? Її значення у житті живих організмів?
2. Основні  висновки:
1.      Тварина – живий організм.
2.      Живі організми поділяються на 5 царств.
3.      Рослини, тварини та гриби мають як спільні так і відмінні ознаки
Х. Надання та пояснення домашнього завдання.
1. Вивчити матеріал  §_______
Завдання для кмітливих:
Намалювати в зошиті схему процесу фотосинтезу.
Випереджувальне завдання
1. Підготувати повідомлення про живлення грибів.
2. Значення  і середовище життя тварин
ХІ. Оцінювання учнів
ХІІ. Рефлексія
          1."Я зрозумів (-ла), що…";
         2."Тепер я змогу…";
         3."Я навчилася(-вся)…";
         4. Хотілось би, щоб…
Додатковий матеріал:
Виправ помилки:
         Тварини і рослини ростуть однаково. Ріст у рака річкового відбувається під час скидання черепашки. Такий ріст називають безперервним. У рака річкового мальки не подібні на дорослих раків. Такий тип росту називають прямим.
         Гусінь метелика вцілому схожа на дорослого метелика, їй не вистачає тільки крил. Такий тип розвитку називають прямим. Дерева і гриби ростуть усе життя. Такий ріст називають обмеженим.
Відгадай загадку.
         Йде в поле — як дощечка, а з поля — як бочечка. (Корова)
         •     Хто боком спить, а лежачи їсть? (Свиня)
         •     Лежить на сіні, сама не їсть й іншим не дає. (Собака)
         •     Хто родиться з бородою? (Цап)
         •     На дереві я родився в кожусі, кожух розірвався, і я на землю впав. (Каштан)
         •     І вдень, і вночі у кожусі на печі. (Кіт)
         •     Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша)
         •     Хто на собі ліс носить? (Олень)
         •     Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля
         •     Без рук, без ніг, а по землі ходить. (Змія)
         •     Є крила, а не літає. (Риба)
         •     Хто із води виходить сухим? (Гуска, качка)
         •     Хто мене вб’є, свою кров проллє. (Комар)

Методи, які застосовують для вивчення тварин 

порівняльно-описовий включає в себе мікро- та макроскопічні дослідження тваринного світу;
експериментальний метод реалізовується у формі польових та лабораторних експериментів;
моніторинг явищ та процесів;
моделювання;
математично-статистичний аналіз використовують для обробки результатів дослідів.


Немає коментарів:

Дописати коментар