Коспекти занять для гуртка.


Тема. Тварини Арктики. (Подорож на північний полюс)
Навчальна мета: формувати уявлення про різноманітність тварин та їх види Арктики, відмінність тварин від рослин; формувати вміння порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Розвиваюча мета: розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета: формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,холодостійкі організми,полюс.
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.                         

1-е завдання  «Дізнатися кому ми повинні допомогти дістатися до будинку». (уривок мультфільму про умку)
- Чия це пісня? Хто впізнав?
Складіть з пазлів нашого героя Умку (на магнітній дошці збирають діти по одній деталі)
- А де ж наш Умка живе?
Ми дізнаємося з 2-го завдання : «Розгадайте кросворд»
1. Північний Льодовитий ... (океан)
2. Чим живляться тварини і птахи на Північному полюсі? (риба)
3. Як видобувають моржі з дна їжу? (ікла)
4. Коли ведмідь злиться, що він робить? (ричить)
5. Птах, а не літає і живе на Північному полюсі. (пінгвін)
6. У наших лісах він сірий, а на Півночі білий, хто? (вовк)
7. Коли птахів багато і всі кричать, як називають? (пташиний базар)
8. Тут живе Умка. (Арктика)
- Ми розгадали кросворд. Виходить, наш Умка живе в Арктиці. Ми допоможемо йому дістатися до будинку, а заодно ми дізнаємося про життя тварин на Півночі.
«1, 2, 3 повернись і в Арктиці опинись».
- Ой, як тут холодно. Арктика знаходиться на Північному полюсі. Це крижана пустеля. Північний Льодовитий океан в цьому місці покритий льодом, товщина якого дорівнює висоті 3-х поверхового будинку. У цих місцях холодно протягом усього року; і взимку і влітку. Влітку тут температура -30, а взимку-82. Люди тут не живуть, іноді відправляються експедиції для вивчення і спостережень. І день з ніччю не чергуються як у нас. На півроку сонце ховається за горизонтом, а потім також довго не сходить з неба (називають білі ночі). Тварини добре пристосовані для життя при низьких температур. Багато полярних тварин великі за величиною і покриті товстим шаром жиру, що допомагає зберегти тепло (тюлені, моржі). У тих, хто живе на землі - тепла густа шерсть, а у птахів - безліч густого пір'я. Шерсть або пір'я охоплюють повітря навколо тіла, зберігаючи теплоту тварин.
Перегляд презентації про тварин Арктики.
В Арктиці живуть від 21 000 до 28 000 білих ведмедів.
Тільки полярний ведмідь хижак. Всі інші ведмеді всеїдні.
Більшість ведмедів, народжуються без хутра. Тільки білі ведмеді і гігантські панди, народжуються з тонким білим хутром.
Найбільший ведмідь — полярний. Вага дорослого самця доходить до 500 кг.
Полярні (білі) ведмеді можуть пропливати до 100 миль без відпочинку. Більш того, подібно пінгвінам вони здатні з великою швидкістю вистрибувати з води на відстані до 2,5 метрів.
Під білим хутром полярного ведмедя перебувати чорна шкіра.
Шлунок полярного ведмедя вміщує до 68 кг м’яса.
Морж - дуже велика тварина. Довжина тіла у деяких особин може досягати 5 метрів, а маса доходити до півтора тонн. Середня довжина самця становить 3,5 метра, вага коливається в межах тонни. Самки дрібніші. Їх звичайна довжина, як правило, 2,8-2,9 метра, маса складає близько 700-800 кг. Всі дорослі моржі мають ікла, що стирчать в них з рота. Їх довжина досягає 60-80 см, а важить кожен не менше 3-х кг. Морж - стадна тварина. Його місце існування поширюється на прибережні води, де глибина не перевищує 50 метрів. Саме така товща води вважається для нього оптимальною. Їжу ластоногий знаходить на морському дні. Допомагають йому в цьому чутливі вібриси. Пріоритетом безсумнівно користуються молюски. Тварина "оре" іклами мулистий грунт і безліч черепашок піднімається вгору. Ластоногий гігант перетирає їх своїми передніми потужними мозолястими ластами і таким чином розколює шкарлупу. Вона осідає на дно, а драглисті тіла залишаються плавати в товщі води. Тварина поїдає їх і знову встромляє ікла в морську грунт. У добу йому необхідно з'їсти не менше 50 кг молюсків, щоб насититися. Їжею також можуть служити різні хробаки, ракоподібні і падаль. Рибу моржі не люблять. Їдять її дуже рідко, коли просто немає іншого виходу. Бувають випадки, коли потужні тварини нападають на нерп і нарвалів. Лежбища моржів являють собою захоплюючі видовища. На кам'янистому березі лежать, тісно притулившись один до одного, сотні величезних тіл. Хтось відповзає у воду, хтось повертається на сушу. У цій живій масі трапляються і окремі сутички між самцями, і зав'язується ніжна дружба. Є і змінні вартові. Вони охороняють спокій стада і в разі небезпеки піднімають гучний рев. У могутніх ластоногих тільки три ворога в безмежних арктичних землях. На першому місці стоїть людина, за ним слідує білий ведмідь, а третє місце займає косатка. З людиною все ясно. Вона вбиває моржів заради м'яса, шкури, жиру та іклів.
3-е завдання «Розгляньте картину (сюжет з дівчинкою Женею на Північному полюсі і ведмеді) і назвіть твір. Що сталося з дівчинкою Женею? Чи Могла вона замерзнути? Чому?
- А зараз подивимося відео про північних тварин (перегляд відео).
Чим живляться птахи і тварини на Півночі? (рибою) Чому?
На скелястих берегах багато птахів селяться, т. як. поруч риба. Велике скупчення птахів називають - пташині базари. Чому? (дуже багато шуму)
Коли ведмідь вилазить з води він гарненько стріпнувся, і бризки полетіли на всі боки. Як ви думаєте чому ведмежі лапи не примерзають до льоду? Тому що вони хутряні та хутро довгий просочений жиром, тому вода не залишається на лапах.
А хто ще з тварин використовує цю хитрість? (водоплавні птахи)
4-е завдання «Фізкультхвилинка» (танцювальні рухи під музику імітують рухи ведмедя.
5-е завдання «Північне сяйво»
- Хто знає що це таке? Коли вдень і вночі на Півночі темно, можна спостерігати незвичайне явище - північне сяйво. (розглядаємо відео про північне сяйво)
- поробка «Умка»
Кросворд «Зимовий»

- Ось і закінчилась наша подорож до Арктики на Північний полюс. Ми повернули Умку в своє середовище проживання. Ми багато дізналися про загадкове, незвичайному світі Північного полюса, про непросте життя тварин, про пристосування їх до кліматичних умов. З кожним роком їх стає менше, зникають види тварин. Тому ми повинні дбати, оберігати їх, не забруднювати моря і океани.

Гурткове заняття з використанням кейс – методу.
Кейс – метод, як форма інтерактивного навчання.
Мета кейс-методу – сприяти вдосконаленню здатності вирішувати проблеми та приймати ефективні рішення. Крім того, вчити аналізувати та розробляти програми дій, що в свою чергу мотивує їх до правильної поведінки у разі, коли настане час діяти в реальній ситуації.
Завдяки цьому методу долається класичний дефект традиційного навчання пов’язаний з «сухістю», неемоційністю викладу матеріалу. Відповідним чином організаційне обговорення кейсу може нагадувати театралізовану виставу.
Гурткове заняття містить в себе міжпредметні зв’язки, ІКТ-технології; відео, презентація; інтерактивні технології: мозковий штурм, закінчи речення, колективна робота.
Таким чином застосування кейс-методу з одного боку стимулює індивідуальну активність учнів, формує позитивну мотивацію до навчання, зменшує «пасивних» у собі учнів, забезпечує високу ефективність навчання формує певні особистісні якості і компетенції, а з іншого боку, дає можливість саме педагогу самовдосконалюватись, по-інноваційному мислити й діяти та оновлювати власний творчий потенціал.

Тема: Загадковий світ риб
Навчальна мета: сформувати у дітей розуміння того, що риба входить в ряд основних елементів харчування, розширити знання вихованців про риби як живі істоти, особливості їх будови та життєдіяльності; ознайомити дітей з професією рибний фермер; розвивати інтерес до цих живих організмів шляхом цікавинок та відеоматеріалів; прищеплювати любов до риб, викликати позитивні емоції та виховувати працелюбність, дисциплінованість.
Розвиваюча мета:розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета:формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: обтічна форма тіла, зяброві кришки, бічна лінія, інстинкт, рефлекс.
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття: кейс - заняття.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                              2) самостiйна робота.
                              3) повторення вивченого ранiше матерiалу.
                               4) гра.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.             
Вступ
Переглянувши фрагмент мультфільму спробуйте відгадати тему сьогоднішнього заняття.
Тож хто скаже про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці? Може ви ще знаєте мультфільми про риб? Назвіть.
(«Морська бригада», «У пошуках Немо», «Золота рибка».)                               
Отож ми з вами на сьогоднішньому занятті будемо говорити саме про риб. Дізнаємось багато цікавого та відкриємо для себе щось нове; отримаємо багато позитивних емоцій, доведемо що риба входить в ряд основних елементів харчування; розширимо знання про риби; розглянемо особливості будови та життєдіяльності; ознайомимось з професією рибний фермер а знання здобути нам допоможуть відеоматеріали та фото.
Перегляд презентації.
Зоологія
Будова риби, як і всякої іншої тварини, нерозривно пов’язана з її способом життя й з навколишнім середовищем. Всім рибам властиві обтічна форма тіла, зяброве дихання, наявність кінцівок у вигляді плавників і деякі інші особливості.  
Форма тіла риб досить різноманітна. Вона може бути веретеноподібною (лосось, форель), плоскою, але високотілою (лящ, карась), стріловидною (щука), змієподібною (в’юн, вугор) та іншою. Між веретеноподібною й плоскою формами є ряд переходів.
Незважаючи на різноманітність у зовнішній формі, в риб, як правило, загострена голова непомітно переходить у тулуб, а останній -  хвостовий відділ. Кордон між головою й тулубом позначають зяброві щілини, а між тулубом і хвостовим стеблом - анальний отвір. На тілі риби є плавники: парні - грудні і черевні і непарні - спинний , хвостовий та анальний.
Поверхня тіла риби вкрита шкірою, а шкіра більшості риб - лускою. В одних риб луска дрібна, в інших - велика, є риби без луски, а у осетрових риб уздовж всього тіла замість луски розташовані рядами кісткові утворення - жучки. Луска в тій чи іншій мірі покрита слизом, яку виділяє шкіра.
Отож давайте підсумуємо  почуте.
Вправа  «Мозковий штурм»
·        Риби дихають легенями?
·        Замість кінцівок у риб є плавники?
·        Зябра у риб для того щоб дихати?
·        Тіло риб покрите пухом?
·        Загострена голова непомітно переходить в тулуб?
·        Тіло покрите лускою?
·        Форма риб однакова чи різна?
·        Чи бувають сухопутні риби?
Математика
Меч-риба-чемпіон зі швидкісного плавання. В момент нападу вона             набирає швидкість 100 км \ год.  Акули рухаються зі швидкістю 40 км \ год.
На скільки більша швидкість меч-риби? Чи наздожене меч-риба акулу через 2 години, якщо акула перебуває на відстані 60 км від меч-риби? (вони пливуть в одному напрямку).
Доросла людина за життя з`їдає  4000 кг риби, це у 8 разів більше, ніж треба солі.  На скільки кг менше солі, ніж риби з'їсть за життя людина.
Цікаво знати.
Найнебезпечніші серед прісноводних риб — піраньї. Вони живуть в широких, повільно проточних річках Південної Америки і нападають на будь-яких живих істот , незалежно від розмірів.
Анабас, або риба — повзун, що мешкає в Південній Азії, — єдина риба, що виходить на сушу і навіть влазить на дерева. Вона гуляє по землі в пошуках більш відповідного місця проживання. Зябра Анабаса пристосовані до поглинання кисню з вологого атмосферного повітря.
Найбільша прісноводна риба — сом . У XIX в. В Росії був виловлений звичайний сом довжиною 4,6 м і вагою 336 кг.
Найшвидша риба — парусник. В ході серії випробувань, проведених у риболовецькому таборі Лонг- Кі, шт. Флорида, США, вітрильник проплив 91 м за 3 с, що рівноцінно швидкості 109 км / ч.
Загадки.
1.Ось вона яка –
Розбійниця морська,
усіх би проковтнула
Зажерлива… (Акула).
2. Пливе туди, пливе сюди
Її не завжди видно
Вона прозора, як вода,
Не знайома вам вона.
(Медуза).
3. Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському
Голова і вісім ніг
Звати мене … (Восьминіг).
4. Не ходжу і не літаю
А ти спробуй дожени
Я буваю золота
Тільки в казку зазерни!
 (Золота рибка)
5. Що за чудо? От – так чудо.
Зверху блюдо, знизу блюдо
Ходить чудо по дорозі,
Голова стерчить та нозі.
 (Черепаха).
6. В неї в роті пилка є
У воді вона живе
Всіх лякала, всіх ковтала
А тепер в казан попала.
 (Щука).
Суспільствознавство
А ви знаєте, хто займається розведенням риб?
Фермер не тільки займається розведенням риб, але й доглядає за ними, годує їх певним кормом. Створює належні умови для розвитку та росту якісної риби. Будувати свої рибні ферми можна на всіх континентах крім Антарктиди.
Основи здоров’я
Риба є важливим джерелом білків, жирів, вітамінів, мінеральних речовин та інших потрібних для організму людини речовин. Споживні властивості риби визначаються також їх гастрономічними показниками, які дуже високі у лососевих, осетрових, оселедцевих та інших риб.
Користь риби, здобутої з морських глибин, поза сумнівом, більше, ніж користь риби виловленою з найближчої річки. Морська риба, окрім того, що вона багата йодом і бромом, насичує наш організм фосфором, калієм, магнієм, натрієм, сіркою, фтором, міддю, залізом, цинком, марганцем, кобальтом, молібденом. Вітамінний ряд, що міститься у філе морської риби значний, це вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12), вітамін РР, Н, в незначних кількостях вітамін С, а також жиророзчинні вітаміни А і D.
Кожна ікринка – це мікроконтейнер з масою корисних і потрібних для підтримки життя речовин : вітамінів, мікроелементів, білку, жиру.
Риб’ячий жир міститься вітамін А, сліди марганцю, заліза, кальцію, йоду, брому, магнію та хлору. Зараз існує риб’ячий жир, додатково збагачений вітамінами А і D.
Вітамін А покращує стан шкіри, сприяє поліпшенню зору в сутінках і забезпечує нормальне бачення кольорової гами. Внаслідок дефіциту вітаміну А в організмі волосся і нігті можуть стати ламкими, а шкіра і слизові — сухими. Вітамін D, що міститься в риб’ячому жирі, допомагає кальцію і фосфору проникати в клітини. Цей момент дуже важливий для дітей до року, як профілактика рахіту. Дітям корисний риб’ячий жир, так як вітамін D в ньому сприяє зростанню кісток людини.
ОБЖД
Риба-робот надійшла в арсенал Міністерства внутрішньої безпеки США. Взяв за зразок невтомно плаваючого в океані тунця, Міністерство внутрішньої безпеки США розробило рибу-робота, яка здійснюватиме підводне патрулювання. Цей робот буде займатися дослідженням затопленних кораблей, інспекцією нафтових танкерів і патрулюванням узбережжя США на предмет підозрілої активності.
Літературознавство
В народі є дуже багато цікавих оповідань, легенд, казок придуманими та написаними  народом. Одні про тварин інші про людей а є казки і про водних мешканців. Може хтось із вас знає – чи вміють розмовляти риби? Одну з казок я вам розповім і ви дізнаєтесь. (Додаток 1.)
-      Про кого йшла мова в казочці?
-      Чому карася називали цікавим?
-      Якого ворога зустрів карась?
-      Чи хтось із вас знає ще якісь казки про риб?
(казка про рибака та рибку, Лебідь, щука, рак,)
              Риби
Є різні риби у воді: товсті, тоненькі і худі,
дрібненькі риби-малюки, а є й великі – от такі!
Є войовничі – із мечами,
є з довжелезними хвостами,
є рибки срібні й золоті,
є дуже мудрі, є й пусті...
Живуть вони в річках і в морі,
і все беруться до розмов,
але ніколи не говорять,
немов своїх не знають мов.
Набравши в ротики води, вони мовчать.
Мовчать завжди: в воді не можна говорити,
тож риби мовчки мусять жити.
Про риб багато знаємо ми,
І в той же час так мало;
І треба всім: і вам, і нам,
Щоб їх побільше стало!
Леонід Полтава
Завдання. А тепер зверніть увагу на цю чорну скриню і спробуйте за моїми підказками відгадати що в ній?
-         Ці тварини виведені уперше в Китаї і надійно приховувалися за стінам замків китайських імператорів.
-         В Європі уперше з’явилися тільки в 17ст. У Росію потрапили з Китаю як подарунок царю Олексію Михайловичу. Цар звелів посадити їх у кришталеві чаші.
-         У гарних умовах утримання вони можуть жити до 50 років.
-         Телескоп, жемчужинка, вуалехвіст, оранда.
-         Казковий персонаж, який виконує різні бажання.
                                 Відповідь: золота рибка.
Мистецтво
Риб на кордоні намалював на землі з трави і квітів польський художник Ярослав Козяра. На кордоні України та Польщі з'явилися дві 100 -метрові рибини. Їх намалював на землі з трави і квітів біля села Варяж (Львівська область) польський художник Ярослав Козяра. Він працює в стилі LendArt, для якого використовуються тільки природні матеріали. "Одна з риб пливе в Україну, а інша навпаки - до Польщі, - каже сільський голова Юрій Городько. Цю акцію приурочили до європейських днях добросусідства. Так автор показав, як для природи немає перешкод, так і кордони не повинні розділяти народи. Рибини створювалися протягом двох тижнів. Твір на землі можна побачити тільки з неба.   
Перегляд презентації.
Охорона рибних багатств
Сьогодні гостро стоїть проблема охорони рибних багатств. Як ви гадаєте : «Чому?» Найпоширенішими забруднювачами водойм є стічні води промислових підприємств. Вони діють поступово: спочатку риби довго хворіють і врешті гинуть, а в тих, які вижили м'ясо стає непридатним для споживання. Небезпечні й синтетичні мийні засоби, які знижують здатність води до насичення киснем, паралізують дію бактерій і тому не розкладаються, а скупчуються, утворюючи на поверхні шкідливу піну. Найбільш чутливі до забруднення води мальки та ікра.
          Особливо суворі, холодні зими, коли водойми надовго вкриваються товстим шаром криги, кількість кисню різко зменшується, бо він увесь час витрачається на процеси гниття та дихання. Утворюються «задухи», які призводять до загибелі риби. Щоб урятувати її, у кризі роблять лунки.
На скорочення запасів риб негативно впливає також обміління річок, унаслідок чого знижується рівень води і підвищується її солоність.

Перегляд презентації  « 10 найбільш чудернацьких та незвичайних риб світового океану»270
1.     Скорпена Амбон.
Відкрита в 1856 році. Її легко упізнати за величезним «бровами» – специфічним наростам над очима. Вміє змінювати колір і линяти. Веде «партизанське» полювання – маскуючись на дні і чекаючи жертву. Не є рідкістю і досить добре вивчена, але її екстравагантну зовнішність просто не можна не відзначити.
2. Риба-жаба.
Відкрита в 2009 році. Дуже незвичайна риба – хвостовий плавець зігнутий у бік, грудні плавці видозмінені й схожі на лапи наземних тварин. Голова велика, широко розставлені очі спрямовані вперед, як у хребетних тварин, завдяки чому риба має своєрідний «вираз обличчя». Забарвлення риби жовте або червонувате з звивистими біло-блакитними смужками, що розходяться в різні боки від очей блакитного кольору. На відміну від інших риб, які плавають, цей вид рухається немов стрибаючи, відштовхуючись від дна грудними плавцями і виштовхуючи воду з зябрових щілин, створюючи реактивну тягу. Хвіст риби зігнутий у бік і не може прямо направляти рух тіла, тому воно коливається з боку в бік. Також риба може повзати по дну за допомогою грудних плавців, перебираючи ними як ногами.
3. Морський дракон.
Відкритий в 1865 році. Представники цього виду риб примітні тим, що всі їх тіло і голова покриті відростками, що імітують водорості. Хоча ці відростки і схожі на плавники, у плаванні вони участі не беруть, служать для маскування (як при полюванні на креветок, так і для захисту від ворогів). Живе у водах Індійського океану, що омивають південну, південно-східну і південно-західну Австралію, а також північну і східну Тасманію. Живиться планктоном, дрібними креветками, водоростями. Не маючи зубів, морський дракон ковтає їжу цілком.
4. Місяць-риба.
Відкрита в 1758 році. Стисле з боків тіло надзвичайно високе і коротке, що надає рибі вкрай дивний вигляд: вона нагадує за формою диск. Хвіст дуже короткий, широкий і усічений; спинний, хвостовий і задньопрохідний плавці з’єднані між собою. Шкіра риби-місяця товста і еластична, покрита дрібними кістковими горбками. Часто можна побачити місяць-рибу, що лежить на боці на поверхні води. Доросла місяць-риба – дуже поганий плавець, нездатний подолати сильну течію. Живиться планктоном, а також кальмарами, личинками вугрів, сальп, реброплавів і медузами. Може досягати гігантських розмірів у кілька десятків метрів і важити 1,5 тонни.
5. Широконоса химера.
Відкрита в 1909 році. Абсолютно неприємна на вигляд желеподібна риба. Мешкає на глибокому дні Атлантичного океану і харчується молюсками. Вивчена вкрай слабо.
6. Плащоносець.
Відкритий в 1884 році. Ці акули зовні значно більше нагадують дивну морську змію або вугра, ніж своїх найближчих родичів. У акули Плащоносця зяброві отвори, яких налічується по шість з кожного боку, прикриті шкірними складками. При цьому перетинки першої зябрової щілини перетинають горло риби і з’єднуються між собою, утворюючи широку шкірну лопать. Поряд з акулою-домовиком є однією з найрідкісніших акул на планеті. Відомо не більше сотні екземплярів цих риб. Вивчено вони вкрай погано.
7. Латимерія індонезійська.
Відкрита в 1999 році. Жива викопна риба і, ймовірно, найстаріша на Землі. До відкриття першого представника загону целікантов, до яких відноситься латимерія, він вважався повністю вимерлим. Час дивергенції двох сучасних видів латимерій становить 30-40 млн років. У живому вигляді виловлено не більше десятка.
8. Волосатий морський чорт.
Відкритий у 1930 році. Дуже дивні і страшні риби, котрі живуть на глибокому дні, де немає сонячного світла – від 1 км і глибше. Для приманки мешканців морських глибин використовує спеціальний наріст, що світиться на лобі. Завдяки особливому метаболізму і вкрай гострим зубам він може їсти все, що попадеться, навіть якщо жертва в рази більше і теж є хижаком. Розмножується не менш дивно, ніж виглядає і харчується – зважаючи на надзвичайно суворі умови і рідкість риб, самець (у десять разів менший за самку) прикріплюється до плоті своєї обраниці і передає все необхідне через кров.
9. Риба-крапля.
Відкрита в 1926 році. Часто помилково приймається за жарт. Насправді, це абсолютно реальний вигляд глибоководних донних морських риб сімейства психролютових, які на поверхні набувають «желейний» вид з «сумним виразом». Вивчена погано, але й цього достатньо, щоб визнати її однією з найбільш химерних. На фото – екземпляр Австралійського музею.

10. Малорота макропінна – переможець по химерності.
Відкрита в 1939 році. Мешкає на вельми великій глибині, тому вивчена слабо. Зокрема, не зовсім зрозумілим був принцип зору риби. Вважалося, що вона повинна відчувати дуже великі труднощі з огляду на те, що вона бачить тільки вгору.

А чи знаєте Ви, що:
- Риби живуть на землі вже більше 450 мільйонів років
- Риби були добре відомі задовго до того, як динозаври бродили по землі
- Є більш ніж 25 000 видів риб на землі
- Вважається, що можливо більше 15 000 видів риб ще не в
ідкриті.
- Є більше видів риб, ніж усіх видів амфібій, рептилій, птахів і ссавців разом узятих
- Плямистий окунь здатний поглинати кисень з повітря і може повзати по суші, використовуючи свої сильні грудні
плавники
- Деякі види риб, такі як акули, не мають повітряного міхура, і щоб залишатися на плаву, вони повинні або плавати постійно, або відпочивати на дні
- Деякі риби видають звуки за допомогою зубних решіток, а інші наприклад сом, видають звуки зі свого плавального міхура
- Деякі види риб можуть літати
- Риби мають унікальний орган почуттів, який працює аналогічно радару і допомагає їм орієнтуватися в темряві або каламутній воді
-найбільша риба велетень – китова акула, яка може досягати 15 метрів у довжину
- Найменша рибка «Філіппінський бичок», виростає до 80 міліметрів
- Деякі види риб мають скелети, зроблені тільки з хряща
- Риби володіють відмінним зором і слухом
- Риби відчувають біль і страждають від стресу так само, як ссавці і птахи.

Підведення підсумків.
Пригадайте, чому ми прагнули навчитися.
Давайте повторимо, як відрізнити рибу. 
Що вам на занятті сподобалося?
За що ви можете себе похвалити?
Знадобляться вам знання, отримані на занятті?
Підніміть руку ті, хто пізнав для себе багато нового та цікавого.

Додаток
Чому риби мовчать
Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)
Давно-предавно жив на світі карась і був він такий цікавий, що до всіх липнув із розпитуваннями. Підпливе до мами і питає:
— Мамо, а чого ми живемо у воді, а не на суші?
Мама ж тільки плескала хвостом і мовчала. Тоді карась плив до батька і питав його:
— Тату, а чого ти не літаєш, як білі пташки над водою?
Батько сердито відвертався і також мовчав, бо вважав, що кращого за воду нічого немає і не може бути на світі. А цікавий карась плив далі й далі і у кожного, кого зустрічав, щось питав. У поважної тітки Сомихи питав, чого вона така вусата, а в дядька Вугра — чого він такий довгий. Та риби відмахувались від прилипка і мовчали.
Якось карась побачив старого мудрого щупака. Йому вкрай захотілось довідатись, чого той щупак увесь у плямах і навіщо йому такі гострі зуби.
— А чого це тебе так цікавить? — несподівано для карася спитав раптом щупак.
Карась задумався. А й справді, навіщо йому все це знати? І поки він думав, щупак хап і проковтнув карася. Його зовсім не цікавило, якого карась кольору і чи є в нього зуби.
Відтоді карасі нікого ні про що не питають, а полюбляють мовчати і ховатись від щупаків. Їм ніколи розмовляти, адже і свого клопоту вистачає.

Ось так і живуть риби мовчки. Тільки коли-не-коли, як утрапить котра на гачок і спритний рибалка витягне її із води, риба починає проситися, щоб її випустили. Але ніхто не розуміє риб’ячої мови, тому й думає, що вона просто хапає ротом повітря.
Тема. Як тварини захищаються.
Мета: ознайомити учнів з деякими ознаками пристосування тварин до захисту від ворогів у природі; формувати вміння критично мислити, аргументовано висловлювати оцінні судження; виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тваринного світу.
Розвиваюча мета: розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета: формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,природа,
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Обладнання: комп’ютер, презентація Microsoft Power Point, картки для роботи в групах, індивідуальні картки для перевірки домашнього завдання, відео про птахів, предметні малюнки, загадки, повідомлення.
Тип заняття: комбінований.
Хід заняття
І. Організація класу.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром!
- Усміхніться нашим гостям, усміхніться один одному, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері. Бо хороший настрій – запорука хорошого результату роботи.
(Створення позитивного настрою)
Поглянь, дитино, все довкола
Так щиро посміхається тобі:
І сонце, й небо, ліс і поле…
Ти теж у відповідь їм посміхнись.
Ти привітайся з днем чудовим,
З деревами, пташками і небом голубим,
І знай: усе це є природа,
Її люби, примножуй, бережи!

ІІ. Хвилинка спостережень.
Вправа «Мікрофон»
-                     Який сьогодні день тижня? (середа)
-                     Який місяць? (лютий)
Він лютує і тому ми спостерігаємо кожен день непередбачувану погоду.
-                     Яка пора року відповідає цьому місяцю? (зима)
-                     Яка температура повітря? (-11 )
-                     Які опади? (немає)
-                     Які зміни відбулися у рослинному і тваринному світі?
(На деревах і кущах немає листя, деякі рослини відмерли, зимуючі птахи прилетіли ближче до осель, деякі звірі лягли в сплячку.)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
-                     Яку тему вивчаємо?
(тему тварини)
Картка №1.
1.Серед  перелічених назв тварин підкресли ті, які живуть у лісі.
Білка, горобець, рись, їжак, ластівка, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.
Картка № 2
2.Назви перелічених тварин розподіли за групами.
Ведмідь, мурашка, шишкар, лось, оса, ящірка, козуля, вуж, заєць.
Ø    Комахи -
Ø    Плазуни –
Ø    Птахи –
Ø    Звірі –

-                     Про що вивчали на попередньому уроці?
(на попередньому уроці ми дізналися, як тварини добувають корм)
1.                Робота з класом
-                     А як засвоїли цей матеріал ми довідаємося, коли пограємо в гру «Чим живиться тварина?»
-                     Назвати тварину й розповісти, як вона добуває корм і чим вона живиться.
-                     Малюнок лисиці (слайд №1 презентації «Чим живиться тварина»)
(Має добрий нюх, гострі зуби, полює на мишей, зайців. Це хижа тварина.)
-                     Малюнок орла (слайд №2 презентації «Чим живиться тварина»)
(Хижий птах, має добрий зір, міцний дзьоб, гострі кігті, полює на мишей, зайців, птахів)
-                     Малюнок дятла (слайд №3 презентації «Чим живиться тварина»)
(Довгий липкий язик, дзьоб, гострі кігті, добуває личинок, короїдів, комах)
-                     Малюнок лелеки (слайд№4 презентації «Чим живиться тварина»
(Має довгі ноги, шию, дзьоб. Ходить по вологих місцях і полює на жаб, ящірок, їсть дрібну рибу)
-                     Отже, узагальнимо:
Завдяки гострим зубам, доброму зору, слуху і нюху, довгим дзьобам, шиям, ногам, липкому язику, гострим кігтям хижі тварини пристосовувалися ловити здобич.
-                     Тварини у природі мають ворогів.
-                     А як вони пристосувалися захищатися від ворогів тварини ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
-                     Тема сьогоднішнього уроку: як тварини захищаються.
Як тварини захищаються
      Кожна жива істота на Землі – це результат тривалої еволюції. 
      Всі живі організми отримали право на життя і відстоюють його за допомогою різноманітних способів і засобів, даних природою.
      У природі немає нічого непотрібного, кожному виду визначені своя роль, своє місце і своє призначення в екологічній системі і біосфері в цілому.
У природі існує немало видів тварин, у яких немає ні швидких ніг, ні гострих кігтів чи міцних зубів, але вони досить добре пристосувалися до умов життя і мають особливі засоби захисту від ворогів.
Ці тварини при небезпеці намагаються відлякати або обдурити супротивника, інші відчувають їхнє наближення і заздалегідь намагаються їх уникнути. Інші мають різноманітні пристосування для виживання.
Захисні прийоми тварин нескінченні у своїй розмаїтості. Тому розглянемо як вони захищають себе за допомогою:
-         забарвлення покривів;
-         форм тіла;
-         незвичних поз тіла;
-         відлякуючих елементів;
-         поведінки…
-                     Щоб ми під час уроку могли дізнатися більше інформації, мені допомагатимуть учні-дослідники.
-                     Послухайте загадку. Чи впізнаєте про яку тварину будемо розповідати?

Влітку сіренький, взимку біленький,
довгі вуха має, швидко в ліс стрибає. (Заєць)
-                     Так вірно, це заєць. (Слайд №1 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     Послухайте повідомлення, зверніть увагу на те, як тварина захищається від ворогів.
Заєць
Заєць мешканець лісів, полів, луків, степів. Оселяється там, де є зарості бур’янів. Бігає швидко, на короткій відстані розвиває швидкість 50 км/год. влітку живиться різноманітними трав’янистими рослинами, взимку - деревиною і кущовою рослинністю. Найбільш охоче він їсть кору верби, клена, а також яблунь та груш. Цим він приносить шкоду садам. Зайці ведуть переважно нічний спосіб життя. Єдиний спосіб захисту від переслідування - це вміння бігати . Зміна забарвлення шерсті робить зайця непомітним.

-                     То як захищається заєць від ворогів?
(Швидко бігає, змінює забарвлення хутра)
На дошці під темою вивішується табличка із записом:

Змінюють              Швидко
забарвлення          бігають

-                     А чи впізнаєте наступну тварину?
Що скажіть за диво це?
Стріла в лісі деревце,
Котре листячка не має
Та до того ще й гуляє.

-                     Хто це? (Олень)
(Слайд №2 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     Послухайте повідомлення про лісового велетня.
Олень
Стрункий, благородний красень Карпатських гір. Влітку він рудуватий, взимку – сіро-бурий з великими гіллястими рогами, які ростуть тільки у самців. Щороку в кінці лютого – березня роги спадають, але невдовзі виростають нові. Живляться ці тварини листям, молодими вигонами дерев і кущів, плодами, грибами. Пасуться тільки на світанку й увечері. Олень - сильна тварина, він дуже швидко бігає.

-                     Як ця тварина захищається від ворогів?
(Швидко бігає, захищається від ворогів сильними копитами та міцними рогами).
-                     А чи цю загадку відгадаєте?

Я в’юнка, прудка, луската,
Щілка, нірка – моя хата
І коли хтось нападає,
Раптом хвіст свій залишаю. (Ящірка)

(Слайд №3 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     А де живуть ящірки і як захищаються від ворогів, ми дізнаємось, послухавши повідомлення.
Ящірка
Ящірки живуть на всіх континентах, крім Антарктиди, але особливо люблять теплі райони земної кулі. Існує приблизно 3000 ящірок, вони належать до різних груп та родин. Щоб захистити себе, ящірці нічого не залишається, як віддати частину свого хвоста. Згодом він відростає.

-                     Як захищає своє життя ящірка?
(Залишає частину хвоста)
На дошці вивішують ще одне повідомлення:

Залишають
частину хвоста
-                     Крім того, ящірки ховаються від ворогів, використовуючи своє забарвлення. Ящірки, що живуть серед рослин, мають зелене забарвлення, а ті, що живуть на скелях, у степу, мають коричневе забарвлення.
-                     Відгадайте ще одну загадку.

В нього скільки голок,
Як на небі зірочок,
А не має, бідний, нитки
Не пошиє шапки, свитки,
Рукавиць, чобіток.
Сів та й плаче… (їжачок)

(Слайд №4 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     Так, це дійсно, їжачок!
-                     повідомлення про їжачка розповість наступний учень.
Їжак
Їжак – невелика нічна тварина. Вдень спить, а вночі виходить на пошуки їжі. Він хижа тварина, живиться комахами та їх личинками, червами. Іноді його здобиччю стають жаби, миші, змії, яйця птахів, що гніздяться на землі. Зір і слух у нього поганий. Яблука їжаки наколюють для того, щоб кислий сік, який стікає по голках на шкіру, виганяв блох. Ці паразити дуже дошкуляють тварині, а дістати до них лапками неможливо. Їжу на зиму вони не запасають. Тільки нагромаджують жир під шкірою. Жир потрібний на період зимової сплячки. Колючки надійно захищають їжака від ворогів. У випадку небезпеки, він швидко згортається у колючий клубок із 6000-8000 голок.

-                     Послухайте наступну загадку.

Живе спокійно, не спішить,
Вона ніколи не біжить,
Під панциром без страху
Гуляє (черепаха)

(Слайд №5 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     Так, дійсно це – черепаха!
-                     Яке повідомлення підготували діти нам про неї? Давайте послухаємо!
Черепаха
Морські черепахи майже все життя проводять у воді, але виходять на сушу, щоб відкласти яйця. Самка зеленої черепахи вилазить на пісок і риє глибоку яму, куди відкладає 100 чи більше яєць і пригортає їх піском, після чого повертається у море. Потомству, яке з’являється на світ, доводиться самостійно вибиратися з піску і діставатися з води. На жаль, чимало їх стають жертвами морських птахів чи хижаків. Більшість черепах харчується різноманітними підводними істотами: молюсками, креветками, равликами, - а зелена черепаха їсть морські водорості. Захищає черепаху від ворогів її широкий панцир завдовжки до 1,5 м.

-                     Як захищається черепаха від ворогів?
(Наявністю панцира)
На дошці з’являється ще одне повідомлення:

Наявність панцира

-                     Поміркуйте, про кого ця загадка.

На дорозі лежить квітка пелюстки згортає.
Я хотів її підняти –
А вона літає. (Метелик)

(Слайд №6 презентації «Малюнки до загадок»)
-                     Повідомлення про метелика розповість учень 6.
Метелик
Метелики – надзвичайно гарні комахи. Їх називають лускокрилі, бо на їхніх крилах є дуже маленькі лусочки, схожі на мішечки. А в мішечках – крихітне кольорове зернятко. Від цих зерняток, від того, як розташовані лусочки залежить колір і малюнок крилець метелика. Та луски потрібні не тільки для краси – без них вони не зможуть літати. Тому не слід ловити метеликів із цікавості і для забави, бо від торкання до крилець на пальцях залишаються луски, без яких крило метелика стає несправним.

Безліч комах мають захисний колір і використовують його у двох цілях:
- або стати непомітним;
- або застерегти своїх ворогів яскравим забарвленням.
На дошці з’являється ще одне повідомлення: яскраве забарвлення
V. Фізкультхвилинка.
 Звірі в лісі проживають
І роботу також мають.
Тож виходять на полянку
І зарядку роблять зранку.
Встали й ми побіля парт.
Встали всі? Мерщій на старт.
Лапки вгору, лапки вниз,
Землі - матінці вклонись.
Сонцю руки простягни.
До проміння поверни.
А тепер прогнімо спини,
І замремо на хвилину.
Розігнулись, пострибали,
Потім трішки політали
І за парти посідали.

VІ. Закріплення нового матеріалу.
1.Відео про птахів.
Зараз ми подивимось з вами відеосюжет про птахів.
-                     Які способи захисту використовують птахи?
(Яскраве забарвлення, сильні крила, довгий дзьоб, швидко бігають або літають)
-                     Але є ще інші способи.
-                     Давайте попрацюємо з підручником.
-                     Як захищається сонечко?
(Яскравим забарвленням)
-                     А чи знаєте, що сонечко – корисна комаха?
-                     Про це нам розповість Учень 7.
-                      
Сонечко
Сонечко має яскраве забарвлення, яке попереджає, що воно отруйне і краще його не чіпати. Його червоне чи оранжеве забарвлення видно із далеку. Птахи обминають сонечко, бо комаха виділяє неприємну на смак рідину. Личинки семикрапкового сонечка за своє життя з’їдають в середньому 655 штук тлі- попелиці.

4.Робота в парах.
-                     На парті у вас лежать коротенькі повідомлення про тварин. Вам потрібно уважно прочитати повідомлення й впізнати тварину за описом.

1)                Ця тварина хижа. Належить до плазунів. Живе у вологих місцях. На неї полюють їжаки. Захищається забарвленням, відлякує ворогів сичанням. Хто це?
(Вуж)
2) Ця тварина належить до звірів. Живе у лісах, парках. На неї полюють куниця і лисиця. Захищається від ворогів забарвленням, умінням швидко стрибати і лазити по деревах. Хто це? (Білочка)
3) Ця тварина належить до земноводних. Живе у річках, ставках. На неї полюють лелеки. Вона малопомітна на березі, швидко плаває у воді. (Жаба)

5. Гра «Опиши тварину за планом»
-                     Подивіться уважно на малюнки і опишіть тварину за планом.
(робота у групах)
-                     1-й ряд – перша група, вам перший малюнок. (Жаба)
-                     2-й ряд – це друга група, вам другий малюнок. (Сонечко)
-                     3-й ряд – це третя група, вам третій малюнок. (Дикий кабан)

План на дошці
1.Назва тварини
2.До якої групи належить тварина?
3.Де живе?
4.Яких ворогів має (хто нею живиться) ?
5.Як захищається від ворогів?

-                     Котра група найкраще виконає завдання,стане переможцем.
Відповіді груп:
1 група (На малюнку зображена жаба, належить до групи земноводних, живе у водоймах, їсть її лелека, качки, гуси, лебеді. Має захисне зелене або бурувате забарвлення)
2 група (Це сонечко. Належить до групи комах, в нього яскраве забарвлення і тому його бояться птахи)
3 група (Це дикий кабан. Він належить до групи звірів, живе у лісі, має ворога вовка. Великі вепри захищаються від ворогів зубами та гострими іклами)
-                     Ви молодці!

VІІ. Підсумок уроку.
-                     Як тварини, живучи в природі,пристосувалися захищатися від ворогів?
(Читають записи на таблиці, згадують перегляд слайдів, відео, малюнки у підручнику.)

Намалювати тварину і описати її за планом.
Загадки.
1. Хвіст куценький, довгі вуха,
   Має в шафі два кожухи.
   Влітку одягає сірий,
   Ну а взимку –теплий білий.
2. Вдалині посеред ночі
    Засвітились хижо очі.
    Від його пісень у звірів
    Морозець біжить по шкірі.
3.Рудий м’ячик вправно скаче
   З гілочки на гілку.
  - То не м’ячик, - кажуть діти, -
   Ми впізнали …
4. Зробив дірку, вирив нору. 
    Сонце сяє, а він не знає .
5. Клишоногий, волохатий,
    Влітку спритний та завзятий,
    Ну а взимку, лежебока,
    У барлозі гріє боки.
6. І вдень, і вночі у кожусі на печі. (Кіт) 
7. Вночі руда дівчина
Залізла тихо в двір,
Курей перелічила
Та й понесла у бір.
(Лисиця)
8. Між листям і гілками
По лісових доріжках
Біжить клубок з голками
На коротеньких ніжках
(Іжачок)

9. Щоб кравець – не кравець.
І щоб швець – так не швець.
А ножиці у руках
І щетинка у зубах.
(Рак)
10. Цінь-ці-фа – в зимову днину
Клює пташка горобину.
Горобців весела зграя
Її щебетом вітає.
Жовтогруда, невеличка,
Звуть цю подружку …(синичка)



                                                                                                                



Тема. Тварини Коралових рифів.
Навчальна мета: формувати уявлення про різноманітність тварин та їх види коралових рифів, відмінність тварин від рослин; формувати вміння порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Розвиваюча мета: розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета: формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,великий бар.єрний риф.
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв. 



Загадки.     
Я ж не звір, а просто риба, Хоч зубів у пащі тьма. В мене є єдина хиба – Друзів з малечку нема! (Акула)

Я великий, важкий, мов ракета, стрімкий. В океані живу — випірнаю, пливу з буруна на бурун… Потрапляю на гарпун. (Кит)
 В морі плаваю на дні, Там спокійніше мені, Як желе мої боки: І прозорі, і м’які. Якщо зловиш мене ти – Можу руку обпекти! (Медуза)
Не дрімають карасі, знають добре геть усі: стерегтись потрібно злюки, хижої, страшної … (щуки)

 Стась закинув вудку в річку, піймав рибку невеличку. Та пустив її з руки, бо кусались плавники. (Йорж)
 Ляже й спить на глибині З шаром мулу на спині, Тільки вуса повертає, Що навколо – все він знає! (сом)
Клишоногий і вусатий,
Вкритий панциром, хвостатий.
З ним обачними слід бути:
Може клешнею вщипнути! (рак,краб)
Перегляд презентації.

Коралові рифи — місця проживання найрізноманітніших, барвистих і численних морських тварин і рослин. Найбільше рифових рослин і тварин виявлено в Південно-Східній Азії, де на одному кораловому рифі може налічуватися 3000 видів. Рифи переважноростуть в чистих, дрібних тропічних водах, поширюючись трохи далі на північ і південь там, де є теплі течії, риф складають колонії коралів, надзвичайно різноманітні за формою і забарвленням. Колонії утворюють крихітні коралові тварини, які розмножуються поділом. Нові поліпи поселяються на скелетах померлих. Отже, живі корали знаходяться тільки зовні колонії. Корали-мозговики ростуть повільно, у них виникають річні кільця росту, як у дерев. Вік деяких з виявлених коралів налічував від 800 до 1000 років. Навколо коралових рифів мешкає більше видів риби, ніж де-небудь ще, від крихітних бичків, які живуть в тріщинах, до величезних акул, що курсують уздовж кордонів рифа в пошуках здобичі. Риби-метелики — одні з найбільш барвистих мешканців океану, їх часто бачать парами. Рибки-клоуни живуть серед щупалець морських анемон, рятуючись від хижаків.
Молюсків на коралових рифах часто буває важко побачити: вони добре маскуються і ведуть нічний спосіб життя. Але цих «невидимок» на рифах зазвичай більше, ніж риб. Тільки на Великому бар’єрному рифі виявлено 4000 видів молюсків. Тільки гігантські тридакни добре помітні по блискучому синьому відтінку стулок. Навколо рифів збираються численні ракоподібні, наприклад лангусти, а також рачки-чистильники, які годуються, позбавляючи риб від паразитів. Тут також удосталь водяться морські їжаки. Вони харчуються дрібними водоростями і руйнують мертві корали в пісок, з якого утворюються білі пляжі. Рифи настільки перенаселені, що багатьом тваринам доводиться пускатися на різні хитрощі, щоб їх не з’їли або на них не сіли. Одне з найбільш ефективних засобів — стати отруйним або обзавестися небезпечними шипами, як у морських їжаків. Урагани і шторми часто завдають шкоди коралових рифів, ламаючи гілки коралів і перевертаючи цілі колонії. Але найбільшу загрозу для коралових рифів представляє в даний час діяльність людини. Кораблі і нирці ламають тендітні корали. Крім того, корали гинуть при підвищенні температури, і існують побоювання, що при загальному потеплінні клімату в світі постраждає безліч коралових рифів.
Поліпи
Крихітні корали, називаються поліпами, оточують себе твердим чашоподібним скелетом. Щупальця ловлять їжу, хоча більшу її частину корал отримує з мікроскопічних одноклітинних рослин, що живуть всередині тканин корала.
Прикраси з коралів
Красиві червоні та рожеві корали, з яких роблять ювелірні прикраси, ростуть не на коралових рифах, а в більш глибоких і холодних водах, переважно в Середземному морі. Тут їх часто знаходять в підводних печерах і під скельними навісами. Такі корали також зустрічаються в Тихому океані, де ростуть цілими заростями на пагорбах морського дна.
Терновий вінець
Морська зірка під назвою терновий вінець поїдає корали, пропускаючи живі тканини через шлунок і залишаючи білі скелети. Масова поява цього виду зірок стала причиною загибелі коралів на багатьох рифах, особливо біля берегів Австралії.
Риф вночі
Ночами кораловий риф виглядає інакше, ніж вдень. Корали витягають щупальця, риби влаштовуються на нічліг серед коралів. При цьому риби папуги загортаються в захисну слизову ковдру, яку виділяють щоночі. Дивовижна рибка-ліхтарик веде нічний спосіб життя. Під очима у неї знаходяться великі залози, що містять світяться бактерії. Ці «ліхтарики» риба може включати і гасити.
Коралові рифи - це гостинний будинок для багатьох риб і морських тварин. Більшість істот, що населяють риф, харчуються коралами або знаходять в їхніх заростях притулок, або отримують і те, і інше.

Яскраві коралові рибки поодинці або зграйками плавають між коралами, відщипуючи поліпи, якими харчуються. Їх форма і розфарбовування дуже різноманітні. Тут є червоні, блакитні, жовті, зелені і чорні риби. Вони дуже полохливі, оскільки постійно живуть серед нерухомих коралів. Кожен ворухливий предмет змушує їх шукати притулок в рифі.

Деякі з коралових риб мають потужні щелепи, якими відгризають шматки корала. Наприклад, риба-папуга обкушує міцно зрощеними як дзьоб зубами коралові гілочки, на яких ростуть водорості. Так як ця риба має яскраву розмальовку, їй доводиться ховатися від хижаків. Вона робить це дуже вміло. Риба-папуга опускається на дно і будує навколо себе будиночок-кокон з слизу.

На кораловому рифі, в прозорій воді, пронизаної сонячними променями, плавають риби-метелики. Ці яскраві, барвисті істоти дуже верткі і рухливі. Над кораловими заростями у воді живуть риба-їжак і риба-куля. Якщо їх життю нічого не загрожує, вони не привертають до себе увагу. Але тільки з'явиться загроза у вигляді хижака, ці риби починають заковтувати воду і роздуваються в розмірах, лякаючи хижаків своїми голками і кулями.

У коралових лісах люблять ховатися хижі мурени. Гнучкі як змії риби - гроза всіх дрібних жителів рифа. Вони випливають з коралової ущелини в пошуках їжі, такі риби можуть напасти навіть на людину. У морській глибині плавають прозорі і різноколірні медузи. Вони виглядають нешкідливо, але можуть жалити подібно кропиві. На їх щупальцях розміщується багато клітинок з отрутою, які лопаються від дотику до них. Багато хто з морських істот намагаються не наближатися до медузам, але мальки деяких риб ховаються між отруйних щупалець від хижаків.

У рифі є безліч норок. У деяких з них живуть цікаві сусіди - рибка-бичок і креветка. І обов'язки поділили порівну. Креветка містить житло в чистоті й затишку, а бичок охороняє нірку і здобуває їжу для двох.

Через коралового куща випливає риба-собака з ріжками на голові. Цілими днями риба-зебра завмирає серед коралів, підстерігаючи дрібну рибку. У її верхній плавці на спині заховані колючки з сильною отрутою. Тут і строкатий морський півень недалеко видає дивні звуки, схожі на бурчання. Серед водоростей і коралів ховається морська голка, витягнувшись головою вниз, так її ніхто не знайде. Морські ковзани причаїлися у водоростях, до речі, вони можуть змінювати свій колір залежно від кольору рослини, в якому ховаються.

У піску коралового острова риють нори краби оціпода. Ці цікаві істоти дуже полохливі. Якщо краба застати далеко від його нірки, він мчить на високо піднятих ногах по пляжу, кидаючись у набігаючу морську хвилю. Після чого висовує з води очі, які розміщені на довгих стеблинках, для того щоб перевірити, чи не загрожує йому небезпека. Щороку до коралових островів припливають морські черепахи. Вони, насилу вибравшись з води, риють у піску ямку для відкладання яєць. Через деякий час з яєць вилуплюються черепашки, які, тільки вибравшись на поверхню, спускаються в море.

У коралового рифу є недоброзичливці. Ось, наприклад, повзе хижа морська зірка акантастер. Її ще називають терновим вінцем через безліч колючок на тілі. Харчується акантастер кораловими поліпами. Там, де проповзе ця зірка, корали перетворюються на білі мляві скелети. Мешканці рифа йдуть на інші місця або гинуть. Після чого хвилі руйнують спорожнілі коралові сади. На їх місці залишається тільки білий пісок. 
Великий бар’єрний риф – найбільша популяція коралових поліпів сформували рифову систему довжиною понад 2600 кілометрів. Риф розташований уздовж північного узбережжя Австралії. У складі Великого бар’єрного рифу налічується більше 2900 самостійних рифів, 900 коралових островів.Великий бар’єрний риф є однією з найрізноманітніших екосистем у світі. Тут виявлено близько 400 видів коралів, 1 500 різновидів риб і різноманіття інших тварин і рослин. Організація ЮНЕСКО внесла Великий бар’єрний риф в список об’єктів всесвітньої спадщини.
Корали – це незвичайні морські тварини, представники типу кишковопорожнинних – одного з найбільш примітивних типів живих істот на Землі. Це одна з найдавніших груп багатоклітинних організмів на Землі, вони існують вже багато мільйонів років. Корали незвичайні тим, що мають здатність утворювати потужний вапняний скелет, який зберігається після смерті тварини і сприяє формуванню атолів і рифів.
Корали мешкають в тропічних і субтропічних морських водах і живуть у воді з температурою не нижче 21 градуси за Цельсієм. Корали бувають різних кольорів (рожеві, червоні, блакитні, білі, чорні), їх забарвлення залежить від складу і кількості органічних сполук. Відомо більше 2500 різновидів коралів.
Коралові рифи – вапняні геологічні структури, утворені кораловими поліпами і деякими видами водоростей. Загальна площа коралових рифів у світі перевищує 27 млн ​​км ². Знаходяться вони в основному в Тихому та Індійському океанах. Близько 1/3 коралових рифів світу вже згублено. При існуючій тенденції деякі рифи будуть знищені до 2030 року.
Слово «корал» у нашому поданні завжди пов’язане з чимось твердим, тендітним. Проте, існують і м’які корали, які, як випливає з назви, позбавлені суцільного твердого скелета. М’які корали можуть займати досить великі площі на рифі. Багато видів м’яких коралів днем ​​зіщулюються в безформні грудки, які розправляються тільки з настанням сутінок. Тому їх вишукану красу повною мірою можна оцінити тільки при нічному зануренні.
Перегляд фільму.
Гра.
1.Вставити букви.
2.За 5 хвилин з поданих букв скласти якомога більше назв риб.

К ,О,Р,П,А,С,Ь,Е,Т,Щ,У,Н,Л,Я,Д

Короп,карась,кефаль,осетр,щука,окунь,сазан,лящ,судак.
3.Не родичі, - а тезки.
1. Яка морська риба по формі напоминає шахматну фігуру? (Морський коник).
2. Велика хижа риба з пласким тілом і гострим хвостом називаеться так як і  автомобільна шина? (Скат).
3. Яка акваріумна рибка називаеться так само,як астрономічний пристрій?
( Риба - телескоп)
4. Яка риба, проживаюча в Червоному морі, носить ім’я імператора Франції? ( Наполеон)
5. Яка риба називаеться так само, як і птах,який служить нам «живим будильником?». (Морський півень).
6. Яка риба називаеться так само, як цирковий артист? (Риба клоун).
7. Яка риба називається так само, як інструмент швеї? (Риба-голка).
8. Яка риба має таку ж назву як щітка для миття бутилок? (Риба-Йорш).
9. Яка риба называется так само, як інструмент столяра? (Риба-пилка).
Підведення підсумків.
Виготовлення поробки.


Тема: Як тварини використовують свої хвости.
Навчальна мета: Зацікавити учнів  вивченням таємниць живого, виховувати любов до природи. Познайомити з діапазоном дослідницької
діяльності вчених. Розвивати розумові здібності, логічне мислення.
Розвиваюча мета: розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета: формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,прайд,стадо,пустеля,саванна.
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.              

У животного, рыбы и птицы
Есть всегда он, красив или прост:
Можно им за сучки зацепиться,
От назойливой мухи отбиться 
Или греться зимою в мороз.

Кожу, перья и шерсть он теряет - 
И по новой пускается в рост.
Каждый умник и помнит, и знает:
Всё живое Творец наделяет
Частью тела с названием ХВОСТ.

Всі ми знаємо, що ноги тваринам дуже необхідні, але скільки їх потрібно, кожен вид тварин вирішив по-своєму: дві ноги, чотири, безліч у сороканіжок, відсутність у плазунів. Інша справа голови та хвости. Чому одна голова - це зрозуміло, адже керівництво життєдіяльністю повинно іти з одного центру. Але хвостів могло б бути і більше. Чому ж так? Навіщо тваринам хвости?

Кермо та гальма.
Водні та земноводні тварини: риби, саламандри, тритони, крокодили рухають своїми хвостами вліво-вправо, а кити, дельфіни, тюлені, бобри – вгору-вниз завдяки чому роблять швидкі рухи у воді або сповіщають про небезпеку.
Вовки, лисиці, гепарди добре і швидко бігають завдяки положенню хвоста під час руху. Тушканчик також швидко бігає, і довгий хвіст із кісточкою на кінці допомагає їм робити круті повороти або різко і швидко зупинятися. 
Птахи в повітрі також добре повертаються з допомогою хвоста, який ще і прекрасно маневрує. Він дозволяє ширяти в повітрі, навіть, не рухаючи крилами. При посадці птахи без хвоста також не можуть обійтися. Сідаючи на землю, вони розгортають свій хвіст віялом і трохи піджимають його під себе. У хижих птахів хвіст допомагає витримувати вантаж, тобто міцно тримати здобич у кігтях. У цьому випадку хвіст допомагає втримувати рівновагу тіла. Вчені проводили дослідження: склеювали орлам хвости мазутом і відпускали на полювання, орли добре полювали, але принести здобич не могли, вони відпускали її з лап через декілька хвилин.
Альпіністи.
Хвости допомагають багатьом тваринам лазити по деревах. Дятли користуються ними як табуреткою, так як їхній хвіст короткий і складається із щільних пружних пір’їн. Сидячи на такому хвості дятел міцно тримається на стовбурі і відшуковує личинок під корою. 
Інші “верхолази” користуються хвостом як страховочним канатом або п’ятою ногою. Це мавпи, опосуми…, які чіпляються своїми хвостами за гілки, висять на них і, навіть, можуть спокійно спати головою вниз, зачепившись хвостом. В такому випадку хвіст звільняє кінцівки для іншої справи. Інколи мавпи, тримаючись кінцівками за гілки, хвостом зривають плоди і підносять їх до рота. У зв’язку з цими функціями, хвіст у таких тварин майже без шерсті або вона відсутня на кінчику. 
Деревні змії, не маючи кінцівок, хапаються хвостом за гілки і обережно повзуть по рослині, постійно шукаючи опору.
Балансування.
Хвіст, який виконує функцію балансування необхідний мешканцям верхніх ярусів: білкам, соболям, куницям, лемурам, руконіжкам… Вони мають як правило пухнастий хвіст, який поєднує властивості шеста, парасольки, парашута… Це дозволяє їм вільно стрибати між гілками та з гілки на гілку. 
Для підтримання рівноваги свого тіла використовують хвіст і австралійські кенгуру. 
Засіб спілкування.
У птахів хвіст часто є “посвідченням особистості”. Хвіст півня у порівнянні з куркою – це ознака неповторності самця. Хвіст павича – це взагалі диво природи. Хоча довгі красиві пір’їни його розлогого хвоста – це “псевдохвіст”, тому що вони насправді пір’їни надхвоста, а справжній хвіст невеликий і завжди допомагає утримувати віяло цих довгих красивих пір’їн. 
Сорока також має хвіст незвичної краси, переливаючись то чорними, то білими, то синіми барвами, він неначе гофрований і розкривається красивою геометричною формою.
Хвости китоподібних використовуються ними ще як зброя, яка розбиває в щепки човни гарпунників. Певні удари хвостом по воді є загроза супернику під час шлюбних ігор.
Скунс, перед випусканням струменю свої смердючої рідини, піднімає хвіст. Всі, хто знаходиться навколо, тікають, так як запах цієї тварини - неприємна хімічна зброя. 
У гримучої змії на кінці хвоста є “погремушка”, якою вона користується, щоб попередити про свою присутність поруч. Такий пристрій утворений із багатьох твердих шкірястих дзвіночків, неначе вставлених один в одного. Тріскучий звук гримучої змії чути на відстані 30 м. Положення хвоста у собаки – складна азбука, що виражає страх, дружелюбність, злість, цікавість… Якщо собака гавкає на людину, але при цьому енергійно молотить хвостом – це означає, що пес не агресивний, а хоче познайомиться, тобто виражає дружелюбність; коли собака міцно піджимає хвіст під себе, вона боїться, а якщо хвіст трубою - це – демонстрація сміливості. 
Деякі гризуни переміщаються ланцюжком, тримаючись за хвіст один одного.
Представники котячих користуються хвостом як іграшкою, котята і левенята люблять гратися кінчиком свого хвоста або хвостом батька-самця. 
За дослідженнями вчених тигр, який неначе спокійно лежить у заростях і тихенько подьоргує кінчиком хвоста – це означає, що він готується до стрибка. 
Шпага, кинджал, батіг.
Скат-хвостокол має на хвості гострий, довгий, зазубрений шип, яким він користується в разі небезпеки. Риби-кривохвостки мають на черевці гострий край, а замість хвостового плавця зігнутий гачком у сторону черевця шип. Тому таку рибку ще називають бритвою. Коли біля такою риби з’являється небезпека, вона повертається до неї шипом і лезом, цим захищаючи себе. 
Ящірка-шипохвіст має короткий приплюснутий хвіст, вкритий зверху великою колючою лускою. Якщо така ящірка відчує небезпеку, вона ховається в нірку, але хвіст виставляє зовні, відлякуючи ворога. 
Варани користуються своїм хвостом як батогом, удар якого такий сильний, що може переламати жертві кістки. І у варана, і у крокодила хвіст як зброя, якою можна вбити іншу тварину, таку як антилопа, олень…
Копитні тварини своїми довгими хвостами відганяють кровосисних комах - комарів, мушок, оводів… 
Незвичні винаходи.
Якщо мишку схопити за кінчик хвоста, його тоненька шкірка стягується і залишається у зубах ворога, а мишка встигає втекти. З часом голий кінчик відсохне і відпаде, а шкірка швидко відновиться. 
У деяких тварин кінчик хвоста має інший колір, наприклад, білий кінчик хвоста лисиці використовується, щоб збити з толку переслідувача: махне лисиця хвостиком в один бік, а втече в інший; таке ж призначення має чорна кісточка кінчика хвоста горностая. 
У курдючних овець від основи хвоста звисають два мішки, у яких поміщаються 10-11 кг жиру. 
Північні тварини: песці, лисиці, соболі, барси… використовують свої хвости як ковдру. Вони можуть спати прямо на снігу, під голову підкладають хвіст, а його кінчиком прикривають незахищений від холоду ніс.
У тритонів під час шлюбного періоду хвіст виконує функцію зябер, тобто він допомагає диханню, так як до нього підходить велика кількість кровоносних судин і тому кисень, розчинений у воді, вільно проникає у кровоносні судини хвоста.
Фізкультхвилинка
Встаньте діти, посміхніться
І Зимі вклоніться.
Один, два, три, чотири, п‘ять
Стали в колі ми кружлять
Покружляли, зупинились
Вправо, вліво нахилились
Всі до сонця потягнулись
Один одному всміхнулись
  Гра «4-й зайвий».
·         Кого нагадують вам м'ячики? Да­вайте пригадаємо друзів їжачка.
·         Хто з тварин зайвий?
·         Свиня, коза, білка, кінь (білка – дика тварина).
·         Ведмідь, лисиця, заєць, їжак (їжак — має колючки).
·         Лось, вовк, заєць, ведмідь (лось - має роги).
·         Ведмідь, їжак, білка, кабан (кабан — має копита)
«ВІДГАДАЙ ТВАРИНУ ЗА її ДОМІВКОЮ»
•  Живе на далекій півночі і робить барліг з льоду та снігу.(Ведмідь)
•   На річках та біля джерел будують собі хатки з дрючків і багна. Під водою прокладають вхід до хат­ки, а всередині є окремі місця для сну і життя.(Бобер)
•  Видовбане в старій, гнилій осиці дупло, що всте­лене стружкою. (Дятел)
•  Його домівка - лісові зарослі й кущі. (Глухар)
•  У найглухіших куточках Карпат, під вивернутим деревом, старим пнем, у густому молодняку влашто­вує собі житло, яке вистелює гілками смереки та ялиці, мохом, листям, а вхід закриває верхівками молодих дерев. (Ведмідь)
•   Домівка найчастіше розміщена під дахом бу­динків. Вона зроблена з гілочок, глини, багна. (Ластівка)
Домівка з твердого вапняка завжди знаходиться на цій тварині.(Равлик - павлик)
•  Домівка - клейка павутина у вигляді округлої сферичної форми. (Павук)
Виготовлення поробки. Підведення підсумків.


Тема: Африканське сафарі.
Навчальна мета: формувати уявлення про різноманітність тварин та їх види Африки; формувати вміння порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Розвиваюча мета: розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси. Виховувати любов до природи.
Виховна мета: формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,прайд,стадо,пустеля,саванна.
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.                         

Діти, ви любите подорожувати? 
-Куди б хотіли потрапити? 
-Сьогодні на уроці я пропоную вам здійснити подорож. Давайте в дорогу візьмемо гарний настрій, бажання побачити і почути щось нове і цікаве
.
 Отож, ми вирушаємо. Послухайте, будь ласка, музику і скажіть, куди ми потрапимо? ( Звучить мелодія) 
-Що ви уявили? 
-Сьогодні ми здійснимо подорож до Африки і познайомимось з деякими тваринами, які там живуть. 
Африка – незвіданий континент, де тварини і людина співіснують в умовах дикої природи. Багатий тваринний світ в даний час дивує вчених фактами про міфічних тварин. Основну частину фауни становлять тварини, що мешкають в саванах і рідколіссі. До їхнього числа відносяться носороги, буйволи, слони, газелі, гепарди. У пустелях мешкають тушканчики, шакали, гієни, пісковики. У південних частинах пустелі водяться черепахи, ендеміки. Екваторіальні ліси – середовище проживання для горил, мавп, шимпанзе, бегемотів, крокодилів.
Перегляд презентації «Сім природних чудес Африки»
Загадки.


Дуже товсті ноги маю,
Тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст,
Біля рота маю хвіст!(Слон)
Він такий смугастий,
Він такий ікластий,
Найстрашніший у тайзі,
Перед ним тремтять усі,
Як роззявить пащу: игрр!
Називають звіра … (Тигр)
Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята-
Пустотливі …(Мавпенята)
Він незграбний і товстий,
Завжди він чомусь сумний.
А на лобі в нього ріг,
Ця тварина … (Носоріг)
У савані проживає,
Чорно-білі смужки має.
І весела, і пригожа,
На конячку нашу схожа. (Зебра)
Вушка ріжками стирчать,
Довгі ніжки кудись мчать,
Ці тварини — вищі всіх -
В Африці всі знають їх! (Жирафи)
Непроста у нього роль —
Між звірей він, як король:
Грива жовто-золота,
Має довгого хвоста.
Хоч і схожий він на кицю,
Кожен звір його боїться.
Хто сховався між дерев?
Це, звичайно, грізний…(лев).
В джунглях кожен звір боїться
Цю велику хижу кицю —
Чорна і швидка, як вітер.
Стережись її зустіти,
Бо не знає про манери
Небезпечний звір — …….(пантера)
Люблю в воді купатися,
На сонечку валятися.
Маю я великий рот,
А звуть мене… (бегемот)
Мала та ще й плеската,
На спині в неї хата.
А сили має досить:
Допомогти не просить.
(Черепаха)
Крізь пустелю навпростець
Йдуть-бредуть неквапом
Схожі, ніби близнюки,
Дві гори на лапах…(Верблюд)
Все що скажеш він повторить,
Всі слова твої відтворить!
Різнобарвна в нього спина,
В тропіках його родина (Папуга)



Перегляд презентації «Тваринний світ Африки»
Мешканцями Африки є дивовижні тварини, наприклад, блакитний дукер – підвид карликових антилоп. За розмірами він як середнього розміру кішка або собака. Стрибучі задні ноги дозволяють їм розвивати не малу швидкість. Харчуються ці тварини рослинною їжею, а також ловлять дрібних гризунів, птахів та комах.
Найвище парнокопитне також вибрало місцем проживання Африку. Жирафи живуть невеликими стадами до 70 особин. Співіснують жирафи з антилопами і страусами, нерідко об’єднуючись в один колектив. Головними ворогами цих тварин є леви. Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій. Жираф – найвища тварина на Землі. Його зріст сягає 5 м. Та не зважаючи на свою висоту, жираф може бігати зі швидкістю 55 км/год, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще й надзвичайно тонким нюхом і слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.
Ще однією незвичайною твариною, яка проживає на цьому континенті, є даман. Дослідники відносять його до предків слона. Даман зовні нагадує морську свинку, відрізняючись від неї більш великими розмірами.
До числа міфічних мешканців Африки довший час відносили нсуі – фісі. В реальності, тварина виявилася новим підвидом гепарда. На цьому континенті багато дивовижних тварин, деякі види, вченим ще не вдалося відкрити.
Африканський слон – найбільша тварина суходолу: його зріст сягає 4 м, а маса – 5 тонн! 
Генета є одним з найбільш древніх хижих ссавців родини віверових.
Генети зовні і звичками, більше всіх тварин, схожі на кішок. Ці граціозні, надзвичайно спритні тваринки мають гнучке подовгувате (50-55 см в довжину) тіло. У них довгі хвости, що допомагають їм вправно лазити по деревах і підтримувати баланс при стрибках із дерева на дерево. Генета харчується безхребетними, дрібними звірками (не більших від зайця), яйцями, птахами , фруктами, комахами і плазунами, зрідка їдять рибу і падаль, здійснюють набіги на голуб’ятні і курники. Африці і зараз ці милі звірятка живуть в будинках в якості домашнього улюбленця і мисливця на шкідників.
Житлом для генет служать дупла дерев, чужі нори, ущелини скель. Вдень генети сплять, згорнувшись калачиком і накрившись зверху хвостом, на полювання виходять вночі. Єдині із віверових можуть стояти на двох лапах. Краще за всіх із родини пересуваються по деревах, стрибають на відстань до 2 м, можуть плавати. Основними ворогами генет є каракали, леопарди, сервали, дикі собаки і великі сови.
З інших хижаків савани слід згадати леопарда і гепарда. Ці зовні дещо схожі, але зовсім різні за способом життя великі кішки зараз стали досить рідкісні.     
Головну видобуток гепарда складають газелі,леопард ж більш універсальний мисливець: крім дрібних антилоп він успішно видобуває африканських диких свиней – бородавочників і особливо павіанів.
 Коли в Африці винищили майже всіх леопардів, павіани і бородавочники,розмножившись, стали справжнім лихом для посівів. Леопардів довелося взяти під охорону.
Дуже цікаві взаємини левів з іншим хижим тваринам африканської савани – плямистої гієною. Вважалося, що гієна харчується головним чином залишками від трапез левів, що вона боязка, малорухливі і самостійно
майже не полює. Дослідження останніх років показали, що це не так.
 Виявилося, що гієни полюють вночі (саме тому про полювання гієн нічого не знали), що вони легко вбивають навіть таку велику здобич, як гну і зебра,і що не гієни «паразитують» на левах, а леви – на гієнам! Зачувши голоси гієн опанували здобиччю, леви негайно поспішають туди і відганяють гієн. Буває,що гієни не відступають і змушують лева піти. Як показали досліди, левів легко приманити, якщо програвати магнітофонний запис переклички гієн. До речі, тільки останнім часом стало достовірно відомо, що гієнит нерідко нападають на людей і дуже небезпечні.
Земляний вовк — це найменший, а також найбільш специфічний представник гієн, і він не має нічого спільного з вовками, хіба що тільки те, що обидва належать до ряду хижаків. Земляний вовк має довжину не більше 80 см з яких на хвіст займає в середньому 25 см, а вага всього 8 — 15 кг.Але це не заважає людям плутати земляного вовка зі смугастою гієною через характерне забарвлення. Тим паче,  земляний вовк має гриву по всій довжині тіла, яка в момент небезпеки стає дибки, через що тварина здається більшою. Основна їжа земляного вовка — це терміти. Вони йому замінюють і їжу і воду. Причому поїдає земляний вовк термітів не руйнуючи термітників. Він їх злизує широким липким язиком з поверхні землі. За одну ніч, а земляний вовк віддає перевагу саме  нічному способу життя, він може з’їсти до 300 000 комах. Виділяє дуже різкий запах (навіть скунс може позаздрити), який діє на супротивників «шокуюче».
Каракал - це хижий ссавець, яке відноситься до сімейства Котячі. Зовні тварина дуже схоже на інших подібних, однак генетичні особливості стали причиною того, що його виділили в окремий ряд.
"Каракал" в перекладі з турецької означає "чорне вухо". До речі, задня сторона вух у таких кішок саме чорна.
У Північній Африці степова рись зветься "берберійська". Зовні тварина дійсно нагадує рись, але каракал стрункішою і трохи поменше. Ще одна відмінність - однотонний забарвлення.
В середньому довжина тіла становить 75 см, а хвоста - 28 см, висота в плечах - близько 44 см. Маса її коливається від одинадцяти до дев'ятнадцяти кілограм.
Вуха у рисі з пензликами (довжиною не більше п'яти сантиметрів) на кінцях.
В африканських саванах багато хижаків. Серед них перше місце, поза сумнівом,належить левові. Леви живуть зазвичай групами – прайдами, до складу яких входять як дорослі самці і самки, так і підростаюча молодь. Обов’язки між членами прайду розподілені дуже чітко: більш легкі і рухливі левиці забезпечують прайд їжею, а на частку великих і сильних самців припадає охорона території. Здобич львів складають зебри, гну, конгони, але при випадку леви охоче їдять і дрібніших тварин і навіть падаль.
Фенек – мініатюрна лисиця своєрідної зовнішності, яка живе в пустелях Північної Африки. Фенек – найменший представник сімейства псових, за розмірами він менше домашньої кішки. Висота в загривку 18-22 см, довжина тіла – 30-40 см, хвоста – до 30 см, важить він до 1,5 кг. Фенеки – соціальні тварини; вони живуть родинними групами, число особин в яких доходить до 10. Фенек всеїдний і велику частину кормів викопує з піску і землі. Полюють переважно поодинці, як і всі лисиці. Харчується фенек дрібними хребетними, яйцями, комахами (у тому числі сараною), падлом, корінням рослин і плодами. Величезні вуха дозволяють йому уловлювати найлегше шарудіння. Може довго обходитися без води, отримуючи рідину з м'яса, ягід і листя. Робить запаси їжі.
Мангуст
Редьярд Кіплінг розповів всьому світу історію про відважного мангуста, який безстрашно боровся з величезними королівськими кобрами. Це хижак, хоча й невеликих розмірів (довжина тіла до 50см і масою до 2кг). Мангуст поширений по всій території Африки, Азії та Мадагаскару. Полюють вони на гризунів, змій та іншу дрібну живність. Всупереч загальній думці або точніше сказати помилці, мангуст не має імунітету до зміїному отрути. Але , тим не менш, цяспритна тварина може, покладаючись тільки на свою спритність, подужати будь-яку, навіть саму отруйну змію.
Нанді́нія па́льмова, або «Африканська пальмова цівета» (Nandinia binotata) — хижий ссавець з родини Нандінієвих (Nandiniidae), єдиний вид цієї родини, яка належить до підряду котовидих Розмірами та будовою нагадує кота. Нандінія більшою мірою вживає рослинну їжу: плоди та інший рослинний матеріал, але її дієта також включає гризунів,комахяйця птахівпадлоптахівкажанів. У значній мірі деревна, знаходячись в основному на 10-30 метровій висоті в різних типах лісу. Веде нічний спосіб життя, спить удень на розгалуженні гілок, на великій гілці або в сплетінні ліан. 
Сервал - довгоногий і стрункий представник котячих. Довжина тіла становить від 90 до 135 см, висота у плечах - до 65 сантиметрів. Важить тварину від восьми до вісімнадцяти кілограмів. Серед котячих сервал - володар найвищих ніг і великих вух - щодо розмірів тіла. Голова сервала - мініатюрна. Його хвіст короткий, всього від 30 до 45 сантиметрів. Сервал водиться в Африці на південь від Сахари. Він селиться в чагарникові зарості, недалеко від води. Іноді сервал зустрічається в лісах, але він завжди уникає сухих і відкритих рівнин. Його довгі стрункі ноги дозволяють йому стрімко долати короткі дистанції, у високій траві звір мчить великими стрибками і швидко наздоганяє жертву. Сервал при необхідності робить навіть вертикальні стрибки, наприклад, щоб схопити взлетающую птицю. Такий стрибок може досягати висоти 3 метрів від землі. Деяких гризунів сервал викопує з нір в землі, за деревними даманами він може полювати безпосередньо на деревах. Часто його видобутком стають зайці і невеликі антилопи. Періодично тварина полювати на птахів.
Сурікати (Suricata suricatta) - це маленькі ссавці тварини з сімейства мангустовых довжиною близько 20 сантиметрів і вагою трохи більше 700 грамів. Згідно з повір'ям, поширеній на півдні Африки, сурікати - це сонячні ангели, які захищають село від місячних дияволів (так в Замбії і Зімбабве називають перевертнів), нападників на відбилися від стада тварин. Правда чи щодо перевертнів - ніхто з біологів не уточнює, але відомо, що у сурикатів є здатність, яка дійсно виглядає дещо надприродно: вони харчуються тим, що могло б зробити раціон інших тварин смертельним. Наприклад, отруйними скорпіонами і зміями.
Трубкозуби водяться в Африці, на південь від пустелі цукру. Живуть вони всюди, уникаючи лише густих лісів. Харчуються комахами, переважно мурахами й термітами, тому нерідко говорять про подібність трубкозубов і мурахоїдів, що живуть в Південній і Центральній Америці. Трубкозуби активні тільки вночі, зрідка їх модно побачити вранці, коли вони гріються а сонце біля входу в свою нору. За ніч трубкозуб може пройти до 12 км. У пошуках мурашника чи термітника. Знайшовши, він руйнує їх кігтями і поїдає комах, слизової довгим (до 30 см), покритим клейкою слиною. Трубкозуби їдять також сарану та інших комах, а за деякими даними – навіть фрукти і ягоди. Названий він так із – за особливої будови зубів, що складаються з зрощених дентиновой трубочок, вони не мають емалі і постійно зростають.На афрікаас, одній з мов жителів Південної Африки, трубкозуб називається аардварк, що означає «земляна свиня». Але зі свинями трубкозуби не мають нічого спільного, крім деякого зовнішньої схожості.
Звичайний шакал поступається в розмірах вовку та гієні, хоча більше лисиці. Доросла тварина важить 7-13 кг. Звичайний шакал має золотисто-рудий окрас і водиться в Африці, Азії, на південному сході Європи. Це найпоширеніший вид серед шакалів (ще є чепрачний та смугастий шакали). Харчується звичайний шакал жуками, термітами та іншими великими комахами. Крім того вони полюють на пацюків, мишей, зайців і птахів, які гніздяться на землі. Не бояться ці тварини і змій, які входять до їх постійного меню. Іноді звичайні шакали полюють парами і навіть насмілюються відбити теля у газелей. Хоча частіше такі спроби закінчуються провалом. Частенько спритний шакал краде шматок м’яса з-під носа у лева або гієни.
Фізкультхвилинка.
Трава низенька-низенька,(присідають)
Дерева високі-високі,
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
Вітер дерева колише, гайдає,
(нахил тулуба вліво і вправо)
Птахи летять, відлітають,
(помахи руками, як крилами)
А діти тихенько за парти сідають.
 Африка - це останній з континентів, де збереглася дика і сувора природа. Саме тут, де панують жорсткі умови виживання, з'являються неймовірно сильні і небезпечні істоти, яких немає в жодній точці земної кулі. Вони стрімкі, сильні і смертельно небезпечні.Тваринний світ савани – явище унікальне. Ні в одному куточку Землі на пам’яті людства не було такого достатку великих тварин, як в африканських саванах. Ще на початку XX ст. незліченні стада травоїдних тварин кочували на просторах саван, переходячи з одного пасовища на інше або в пошуках водопоїв. Їх супроводжували численні хижаки – леви, леопарди, гієни, гепарди. За хижаками слідували пожирачі падалі – грифи, шакали. Корінне населення Африки займалося полюванням здавна. Однак, поки людина була озброєна примітивно, зберігалася свого роду рівновага між зменшенням тварин і приростом їх поголів’я. З приходом білих колонізаторів, озброєних вогнепальною зброєю, положення корінним чином змінилося. Через непомірне полювання чисельність тварин швидко скоротилася, а деякі види, як, наприклад, квагга, білохвостий гну, блакитна кінська антилопа, були винищені повністю.Нарешті, європейці, безуспішно намагаючись боротися з мухою цеце, влаштували грандіозну бійню, і більше 300 тис. слонів, жирафів, буйволів,зебр, гну та інших антилоп було розстріляно з гвинтівок і кулеметів з автомашин. Багато тварин загинули та від чуми, занесеної з рогатою худобою. На щастя, знайшлися далекоглядні люди, які наполягли на створенні заповідників,де всяке полювання і господарська діяльність були заборонені. Серед багатьох видів копитних, що населяють африканські савани, найчисленніші блакитні гну, пов’язані з підродини коров’ячих антилоп.Поруч зі стадами гну завжди можна зустріти табунці африканських коней – зебр. Також характерні для савани, але більш нечисленні газелі – газель Томсона, і більш світла газель Гранта. Газелі – самі витончені і швидкі антилопи савани. Блакитні гну, зебри і газелі становлять основне ядро травоїдних тварин.
Ще більш сильні побоювання викликала доля чорного і білого носорогів. Їх роги, які цінуються в чотири рази дорожче, ніж слонова кістка, здавна були жаданої здобиччю браконьєрів. Заповідники-допомогли зберегти і цих тварин.
Африканські савани надзвичайно багаті птахами. Тільки в савані живе африканський страус. Дерева часто бувають суцільно обвішані гніздами Ткачиків, які поза періодом розмноження багатотисячними зграями кочують у пошуках їжі і нерідко повністю знищують урожай проса і пшениці. В чагарниковій савані особливо впадають в очі родичі наших курей – цесарки, численні види горлиць сизоворонок, щурок. На відкритих місцях полюють на ящірок, змій і сарану і птах-секретар і рогаті ворони, бігають неспокійні шпорцеві чайки, перелітають жайворонки і кам’янки. В повітрі майже завжди можна бачити орла-блазня – великого куцого хижака, що виробляють в польоті несподівані піруети. Там, де колючий чагарник утворює суцільні зарості, відшукують корм сліпуче яскраві птиці – блискучі шпаки. Нарешті, по спинах слонів, носорогів і буйволів лазять невеликі оливково-бурі пташки з червоним дзьобом.Це буйволячі птиці, або волоклюї, які постійно супроводжують великих звірів, поїдаючи на них кліщів та інших паразитів.
Картина тваринного світу африканської савани буде неповною, якщо не згадати термітів. Ці комахи представлені в Африці десятками видів. Вони – одні з головних споживачів рослинних залишків. Будівлі термітів, які у кожного виду мають свою особливу форму.
 Дидактична гра «Свої та чужі».
Дітям роздаються картки із зображенням тварин. Педагог кладе два зображення (Ліс і Саванна). Гру можна повторити, обмінявшись картинками. Після кожної гри проводиться аналіз вибору будиночка.
Дидактична гра «Хто я?»
1.Швидші за коня, швидші за антилопу Це найпрудкіші тварини на землі. Ганяючись за здобиччю, гепард за 2 секунди розвиває швидкість 70 км/год. (Гепарди)
2. Він живе поблизу великих річок і озер. Має важке тіло довжиною до 4 м, тримається на товстих і коротких ногах, а його голова зливається з тулубом. Удень він перебуває у воді, виставляючи для подиху над водою одні ніздрі, а вночі робить набіги на поля місцевих жителів.(Так це бегемот.)
3. Найбільша тварина на суші. Його маса - 5т, ріст - 3,5 м, а довжина тулуба сягає 5 м. Раніше вони жили на всьому материку, а тепер їх залишилося мало. Вони винищені через цінну слонову кістку – бивні. (Африканський слон )
4. Найвищі, їхній ріст досягає 6 м. І вони такі незграбні. Незважаючи на незграбний вид, бігають швидше за коня. Жирафи й справді начебто зібрані із запасних частин. Голова й тулуб узяті в коня, ноги – в антилопи, шия - у верблюда і, нарешті, плямисту шкіру, явно, леопард позичив. (Жирафи)
5. Його зріст – до 3 м, маса – до 90 кг. Яйце важить стільки, скільки важать 40 курячих. Вони гарні сторожі, охороняють пасовища. (Африканський страус.)

Підведення підсумків.Виготовлення поробок.

Тема:Тварини най,най,най…
Навчальна мета: формувати поняття «тварина – частина живої природи», уявлення про різноманітність тварин та їх види, формувати вміння порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Розвиваюча мета:розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета:формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.       

 Все, що нас оточує і не зроблене руками людей, – це природа. Спілкування з природою дає найбільшу радість до життя. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добре ставимося до неї. Природа потребує постійної уваги і турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства. А Сьогодні ми дізнаємося більше цікавого та проведемо з вами екологічний калейдоскоп «Дивовижі природи».

Гляньте, ліс вдалині темніє,
Але я вам сказати мушу,
Він розказувать казку вміє,
Має він поетичну душу.
 І живуть в лісі звірі, птахи,
Для людей вони загадкові.
І великі, й малі комахи
Дуже дивні, а ще казкові.
А людина живе у світі,
Як природи рідна дитина,
Без довкілля не може й миті
На землі цій прожить людина.
 Без повітря і без водички,
І без сонечка, й сині неба.
І без квіточки, без травички…
Та природу вивчати треба.
 Щоб не скривдити, не зламати,
А в гармонії з світом жити.
Тож природу нам треба знати,
Бо прийшли ми у світ — любити!
(Надія Красоткіна)

Якщо ж ви допитливі і хочете все знати, то я вас запрошую дізнатись…
Хто серед тварин най-най-най:

Найбільші тварини на планеті
1. Навіть найбільші динозаври не можуть зрівнятися з розмірами синього кита. Він по праву носить звання найбільшої тварини всіх часів. Ця тварина в довжину досягає тридцяти метрів. Для наочності можна представити, що довжина тіла кита разом з хвостом дорівнює висоті стандартного дев’ятиповерхового будинку. Маса тіла цих гігантів близько 180 тонн. Один тільки язик важить близько 3 тонн, це вага індійського слона! А вагу його серця порівняємо з вагою маленького автомобіля – близько 600 кг. Незважаючи на свої розміри, кити розвивають швидкість до 35 км / год. Легені великих розмірів дозволяють тваринам перебувати під водою до 20 хвилин, а фонтан, який виникає при видиху, піднімається до 10 метрів над поверхнею води.
2. Найбільша наземна тварина – африканський слон – займає третє місце в цьому своєрідному рейтингу. При довжині близько 6-7 м і висоті в 3-3,5 м ці тварини важать 6-12 тонн. Цікаво, що африканські слони можуть бігати швидше людини (35-40 км / ч), з’їдати 300 кг рослинності в день, спати стоячи і оплакувати померлих, подібно людям.
3. Південний морський слон беззаперечний лідер за розмірами серед м’ясоїдних тварин. Морські слони можуть досягати довжини до 6 метрів і маси тіла до 4 тонн. Ці тварини здатні залишатися під водою дуже довго (офіційний рекорд – майже 2 години) і занурюватися під воду більш ніж на 1300 м. Варто також відзначити, що морські слони проводять в океані майже все своє життя.
Сучасні тварини нітрохи не поступаються за розмірами динозаврам, а часом і перевершують їх. Для збереження такого положення людству необхідно усвідомлювати наслідки своїх дій і берегти навколишнє середовище.
Найрозумніші тварини
Чи можуть тварини зрівнятися з людиною за розумовими здібностями? На це питання вчені всього світу намагаються відповісти, проводячи численні дослідження.
Мавпи вважаються найрозумнішими тваринами на планеті. Мавпи здатні використовувати знаряддя праці, будувати притулок, оберігати житло і свою сім’ю. Вони можуть спілкуватися між собою за допомогою складної системи міміки і жестів, вибирати своє оточення, контролювати його. Ще один факт – дитинчата мавп розумніші людських дітей того ж віку.
Відома дивна особливість слонів сумувати за померлими побратимам і навіть ховати їх, накриваючи загиблих тварин рослинністю. Слони вибудовують міцні родинні зв’язки і поводяться, схоже людям: грають, сваряться, б’ються, ніжно вітаються, піклуються і багато іншого. Також слони мають гарну пам’ять. Вони запам’ятовують багатокілометрові стежки, по яким ходять все життя.
Безумовно, найрозумнішими водними мешканцями вважаються дельфіни. Своїм добродушним і поступливим характером, відсутністю агресії, дивовижною здатністю швидко розучувати різної складності трюки дельфіни заслужили визнання на цирковій арені. Ці надзвичайно кмітливі тварини спілкуються між собою, піклуються про потомство.
Одні з найрозумніших тварин – щури. Кмітливість і винахідливість, яку вони проявляють, потрапивши у скрутне становище або при добуванні їжі, не перестає дивувати. Вони здатні вийти з дуже складного лабіринту навіть із
ї=ї==заклеєними очима і обрізаними вусами! Також пацюки здатні мстити людині. Це лише деякі таланти щурів, якими вони здатні здивувати людство.
Собаки також одні з найрозумніших створінь. Вони можуть розуміти людські вказівки, жести, здійснювати прості обчислення, рахувати до 5, вловлювати настрій людини. Собаки добре навчаються, тому їх можна навчити дуже багатьом діям і трюкам.
Думка про те, що вівці дурні, безумовно, помилкова. Боягузливі – так, дурні – ні. Вівці мають гарну пам’ять, у тому числі і на обличчя. Вони можуть довго приховувати недугу, терпіти біль і дискомфорт. Роблять вони це з міркувань безпеки, щоб хижаки не побачили їх вразливість.
Найкращі тварини-мами
Представниці сімейства котячих – одні з найбільш турботливих мам на світі. Вони настільки розчиняються в любові до свого потомства, що цілком здатні усиновити не тільки чужих кошенят, а й іншу живність. Наприклад, був випадок, коли тигриця вигодувала поросят, а кішка – білченята. Кішки – рідкісні чистюлі, тому питання «підгузників» знімається відразу: кошенята завжди вилизані «до блиску», обігріті та нагодовані. Мама опікується малюками приблизно до трьох місяців – до цього віку вони стають цілком самостійними.
Інша вусата і смугаста матуся – тигриця – годує тигренят молоком до півроку, незважаючи на те що маленькі хижаки їдять м’ясо вже приблизно з двомісячного віку. Потім настає час вчитися життєвим премудростям. До дворічного віку тигренята важать до 100 кілограм і під керівництвом матері починають полювати самі. У самостійне життя тигриця відпустить своїх дітей добре підготовленими, міцними, сильними і здоровими. Що характерно, з усіма цими турботами вона справляється одна, хоча «тато» нерідко живе неподалік.
Слони. Для того щоб виносити найбільшого в світі дитини, слонисі потрібно 22 місяці. Один цей факт викликає нескінченну повагу. Однак після народження малюка матуся не прощається зі слоненям, а починає його ростити і пестити. Слоненята народжуються абсолютно сліпими, тому вони повністю залежать від своїх мам. І ось що цікаво: в слонячих спільнотах надзвичайно поширена послуга няньок на добровільних засадах. Тобто у новонародженого слоненяти, звичайно, є своя власна мама. Але одночасно з цим всі слонихи стада є його «мамами», доглядаючи за малюком і оберігаючи його від небезпек, так, як якщо б це був їхній «син» або «донька». А в цей час «основна мама» може спокійно відправитися на пошуки їжі, щоб забезпечити молоком свого зовсім не маленького малюка.
Орангутанги. Самка орангутанга може стати мамою один раз у вісім років. Тому нескладно уявити собі, наскільки дбайливо вона ставиться до довгоочікуваного дитинчати. Перші два роки життя малюка цілком залежні від матері. Більше того, перші чотири місяці у матері з дитиною ніколи не переривається фізичний контакт – малюка носять з собою всюди, не залишаючи його ні на хвилину. Сплять мати з дитинчам тільки в обнімку, в гнізді, яке турботлива матір споруджує кожен вечір. І дітки намагаються триматися ближче до своєї матері – аж до п’яти років. Причому дочки не йдуть від мам довше, ніж сини. Словом, все, як у людей!
Полярні ведмеді. От уже хто не заморочується з приводу набраних під час вагітності зайвих кілограмів, так це білі ведмедиці. Вже вони-то точно знають, що головне – здоров’я майбутніх малюків. Тому обсяг ведмежою «талії» і вага збільшуються приблизно в два рази. Це не дивно: в суворих умовах Арктики по-іншому не тільки не вигодувати ведмедика, але й не вижити самій. З настанням холодів майбутня мама влаштовує собі барліг, яка складається з тунелю з вузьким входом і трьох «кімнат». Розмістившись в барлогу, ведмедиця впадає в стан легкої сплячки. І в цьому ж стані приносить потомство. Мабуть, це найлегші і приємні пологи – пологи у сні.
Ведмежата народжуються сліпими і крихітними. Проте навесні, до моменту виходу з барлогу, завдяки своїй героїчній мамі ці карапузи від’їдаються до 12 кілограмів. І тільки через вісім місяців вимушеного голодування ведмедиця з ведмежатами зможе відправитися на лід до моря за їжею – рибою і морськими котиками. Наступні кілька років вона опікується своїм потомством і навчає необхідним знанням. Але й це ще не все – ведмедиця не проти «усиновити» покинутих або осиротілих чужих ведмежат.

Любі друзі! Нам є чим пишатися. Поряд із нами стільки всього дивовижного. І тому, ми повинні берегти усе живе навколо. Адже: кожна тварина й кожна рослина залежить від інших тварин чи рослин, жодна істота не може жити сама по собі, без інших, без навколишнього середовища — води, світла, повітря.

I.Вікторина.
Дається одна хвилина. За цей час треба як можна більше дати відповідей на запитання. За кожну правильну відповідь – 1 очко.

1. Назвіть отруйних павуків?( Каракут, скорпіон) 
2. Які неотруйні змії зустрічаються в Україні? (Вуж леопардовий та чотир
иполосий полози.)
3. Які риби мають вуса? (Сом, сазан, осетрові )
4. Які тварини сплять з відкритими очима? ( Риби, змії )
5. Назвіть найменшого з ссавців нашої фауни. (Землерийка)
6. Яка тварина найбільша? ( Синій кит- 33м)
7. Хто раніше з”являється навесні- летючі миші чи комахи ( Комахи)
8. Хто більше боїться холоду- плазуни чи птахи? ( Плазуни )
9. В якої тварини найдовший язик? ( У мурахоїда )
1
0. Хто з тварин може поїдати гадюк? ( Лисиця, їжак )
11. Яка тварина стає на зиму білою, крім кінчика хвоста? ( Горностай )
12. Що таке крокодилячі сльози? ( Виділення надлишків солей )
13. Які птахи прилітають до нас першими? (Шпаки, зяблики)
14. Пташенята якого птаха не знають рідної матері? (Зозулі)
15. Який найменший птах фауни України? (Корольок)
16. Який птах найбільший в Україні? (Дрохва)
17. Чи є пташине молоко? (Є. У голуба)
18. Який співочий птах, добуваючи корм, пірнає у воду і бігає по дну? (Оляп- ка)
19. Який птах будує собі гніздо з риб”ячих кісток? (Зимородок)
20. Хто з птахів плете своє гніздо як рукавичку? (Ремез)
21. Чи існує насправді "синій птах”?.І де він зустрічається? ( Сиворакша. Карпатський заповідник )
22. Що страшніше птахам взимку – голод чи холод? (Голод)
23. Чому качки і гуси не тонуть? (У них пір”я змащене жиром і не намокає)
24. Чому не можна брати в руки яйця птахів? (Птахи залишають гнізда)
25. Назвіть птахів, які лаштують по кілька гнізд на одному дереві? (Граки,сороки)
26. Яке місто має назву птаха? ( Орел)
27. У якого птаха хвіст такий міцний, що підтримує його на стовбурі дерева?(У дятла)
28. Хто біжить виставляючи вперед задні ноги? (Заєць).
29. Яка тварина спить усю зиму вниз головою? (Летюча миша.)
30. Який птах завжди носить мішок? ( Пелікан.)


 










II.Визначте тварин за описом:

 • Взимку білий - на снігу його не помітити. Влітку - бурий, лише черево біле. (Заяц-біляк.)

 • Дикий вид цієї тварини зберігся тільки в Монголії, в найглухіших куточках чагарникових пустель. Зимує в горах: рятується від холодних вітрів. Годується колючими чагарниками, молодими пагонами саксаулу. Може подовгу не їсти і не пити. Їжу і воду запасає у вигляді жиру "про запас" в горбах. (Верблюд.)

 • Хоч і хижачка, але не відмовляється від фруктів і ягід, а в голодний рік - і від падалі. Знаменита учасниця більшості дитячих казок. (Лисиця.)

 • Великий родич курки. Живе у хвойних і змішаних лісах. Влітку скльовує на землі ягоди, квіти, листя, комах - і все бігом. (Глухар.)

 • Великий європейський бик. Живе у рівнинних, частково заболочених або гірських лісах. Їсть траву, листя, пагони дерев, кору. (Зубр.)

• Гігантська ящірка з острова Комодо (Малайський архіпелаг), важить до 150 кг. Живе в густих прибережних джунглях. Хижак: нападає на оленів, кабанів, мавп, буйволів. Здобич підстерігає і стрімким кидком або хвостом збиває з ніг. Заміни першу букву в слові "баран" на третю букву алфавіту, і ти дізнаєшся, як його звуть. (Варан.)

III.Конкурс “Чудові сімейні пари”
Назвіть іншу половинку сімейної пари.

1.               Бик – корова.
2.               Слон – слониха.
3.               Баран – вівця.
4.               Щука – самець щуки.
5.               Осел – ослиця.
6.               Півень – курка.
7.               Гусак – гуска.
8.               Кит – китиха.
9.               Бабка – самець бабки.
10.          Качка – качур.
11.          Бджола – трутень.
12.          Кріль – кролиха.
13.          Пацюк – самка пацюка.
14.          Лелека – самець лелеки.
15.          Кіт – кішка.
16.          Кінь – кобила.
17.          Бегемот – бегемотиха.
18.          Орел - орлиця.


IV.Біологія + геральдика.
1.  Зображення якої тварини найчастіше можна побачити на державних гербах різних держав? Відповідь: Зображення лева.
2. Кенгуру та страус-ему стали державними симво­лами країни-материка. Як називається ця держава? Відповідь. Австралія.
3.Герб цієї держави зображає   беркута, що сидить на кактусі, і пожирає змію. У ацтеків зображення мало глибокий релігійний зміст, але для сучасних мешканців цієї держави це лише символ тріумфу добра над злом.
 Як називається держава? Відповідь:Мексика
4. Символом якої країни є велика панда? (Китай)

V.Конкурс «Підказка»
У фіналі змагаються дві команди з найбільшою сумою балів.
Учасник запрошує собі на допомогу друга, який за 1 хв. повинен по підказках вгадати 10 зображень на екрані . Наприклад: птах, тварина, риба, фрукт, рослина,  комаха, частина птаха, частина тіла людини, клітина.
Примітка. Учасник, який допомагає, цих картинок не бачить. За кожну правильну відповідь гравець отримує по 1 балу.

VI.Конкурс «Посади пташку на дерево». Потрібно розмістити перелітних та зимуючих птахів на відповідні дерева (зимове та літнє)

лелека         снігур                 шпак                    
чапля          жайворонок         горобець              корольок
сова            ворона                одуд                     шишкар
бугай          горлиця               зозуля
синиця        грак                    дятел                    яструб
соловей      ластівка               сойка
дрізд          сорока                 куріпка


Тема.Домашні улюбленці.
Навчальна мета:
формувати поняття «тварина – частина живої природи», уявлення про різноманітність тварин та їх види, відмінність тварин від рослин; формувати вміння порівнювати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати прагнення до пізнання тваринного світу, дбайливе ставлення і любов до тварин.
Розвиваюча мета:розвивати творчi здiбностi,збагачувати словниковий запас.Пробуджувати у дiтей естетичне почуття,розвивати iх пiзнавальнi iнтереси.Виховувати любов до природи.
Виховна мета:формування екологiчноi культури особистостi.Виховання любовi,iнтересу та поваги до рiдноi природи,необхiдностi ii оберiгати.
Термiни та поняття: вид,
Мiжпредметнi зв"язки:бiологiя,медицина,географiя,природознавство.
Тип заняття:заняття засвоення та формування нових знань,умiнь та  практичних навичок.
Методи та прийоми:розповiдь,бесiда,iнструктаж,демонстрацiя предметiв,груповi форми роботи,спостереження,самостiйна творча робота.
Обладнання:таблицi,плакати,ксерокопii,тварини,роздатковий матерiал,демонстрацiйний матерiал.
      
                         Хiд заняття.
вступна частина 1) Органiзацiя гурткiвцiв до заняття.
 основна частина 1) матерiал новоi теми.
                                2) самостiйна робота.
                               3) гра.конкурс.
                               4) цікавинки.
заключна частина: пiдведення пiдсумкiв.                         
Кішки, собаки, рибки, хом'ячки – ці представники тваринного світу міцно влаштувалися у нас вдома. Є й більш незвичайні варіанти – міні-Піги, мадагаскарські павуки і чарівні крокодильчики, що мешкають у ванні. Але і до таких домашнім вихованцям ми вже звикли. А як щодо жирафів і гіпопотамів? Виявляється, ці екзотичні тварини теж можуть стати справжніми "друзями людини".
8 РОТШІЛЬДСКІХ ЖИРАФІВ

Звичайна картина – сім'я снідає за великим столом. Але раптом у вікні з'являється голова жирафа, нахиляється і їсть зі столу круасани. Для родини Карр-Хартлі, що живе біля підніжжя гори Кіліманджаро, це теж звичайна картина. В їх маєтку, що займає територію 70 гектарів, живуть цілих 8 ротшільдскіх жирафів, одних з найрідкісніших на планеті. Щоранку о 9.00 вони просовують голови у вікна та двері будинку в пошуках ранкових задоволень. Власники помістя Таня і Мікі Карр-Хартлі в буквальному сенсі ділять трапезу з цими тваринами і знають кожного з них по імені.
СЕР ПІНГВІН
Пінгвін Нільс Олаф з 1972 року чесно служив в Норвезької королівської гвардії талісманом. Після 35 років служби за наказом короля він був урочисто проведений в лицарі в Единбурзькому зоопарку. На голову Нільса (через брак плечей) двічі опустили меч і зачитали послання норвезького короля Харальда V, який назвав Нільса пінгвіном, гідним отримати лицарський титул.
БАРАНЧИК – ТЕЛЕЛЮБиТЕЛЬ
Історія баранчика на ім'я Нік Боїнг почалася 3 роки тому, коли сім'я Девіда Палмера гуляла по заповіднику Голдкліфф в Ньюпорті, Англія. У траві вони побачили маленького баранчика і вирішили віднести його на довколишню ферму, вирішивши, що малюк загубився. Однак баранчик не захотів залишитися з собі подібними і вперто переслідував сім'ю Палмером. Після кількох марних спроб залишити баранчика на фермі, сім'я вирішила забрати його додому. Тепер Нік Боїнг проводить дні, лежачи перед парадними дверима будинку Палмером, а вечори – близько дивана перед телевізором. У Ніка є і власне житло з килимком і віконцем у двір, але він не любить самотність і воліє господарський будинок.

ЛАМА В МОСКОВСЬКІЙ КВАРТИРІ
У артиста цирку Дмитра Ніколау в квартирі в Південному Бутові живе лама. Раніше Дмитро дресирував ведмедів, але після того, як в 1994 році молодий чоловік став батьком, він вирішив перейти на менш агресивних тварин. Лама Фантик живе в родині Дмитра вже 10 років і виступає з господарем на дитячих святах. Фантик – друга лама Дмитра. Перша загинула від рук невідомих. Крім лами, вдома у Ніколау живе папуга і кіт, а зараз артист подумує про те, щоб завести кенгуру.
БІЛКА – ФОТОМОДЕЛЬ
Білка на ім'я Томмі Такер жила в 1940-х роках у Вашингтоні. Господиня підібрала білку на дереві, принесла додому і досить скоро Томмі став супроводжувати її всюди, навіть в походах по магазинах. До того ж, вона любила наряджати білку в спеціально для нього зшиті наряди. Саме в такому вигляді увічнила Томмі модний фотограф Ніна Лін.
ДВОГОЛОВА ЧЕРЕПАХА
Ця рептилія проживала в зоомагазині Шона Кейсі в Кенсінгтоні. В магазин її приніс чоловік, який врятував черепашачі яйця після того, як їхня мати роздавила машина. Деякий час черепашата жили в нього, а коли двоголовий малюк захворів, чоловік віддав його в магазин Шона Кейсі, що спеціалізується на екзотичних тварин. Дуже скоро незвичайна рептилія стала дуже популярною, подивитися на неї приходив все місто. На жаль, чи жива зараз черепаха, невідомо: з магазину її вкрали.

КАПРАЛ КОЗЕЛ
Від блискучих рогів до ідеально доглянутих бакенбардов – капрал Вільям Віндзор був втіленням гордого старого вояки до тих самих пір, поки 1-й Королівський Валлійська батальйон британської армії урочисто не проводив його на спокій. Вільям більш відомий широкій публіці як козел Біллі. Тепер 9-річний козел насолоджується заслуженим відпочинком на просторах зоопарку Уїпснейд в англійському графстві Бедфордшир. За вісім років служби козел Біллі кілька разів бував за кордоном, зустрічався з королівською сім'єю і відкривав все паради свого батальйону. У 2006 році з Біллі трапився казус: він спробував заколоти свого товариша по службі барабанщика на параді.За таку поведінку Вільяма Віндзора звинуватили в непокорі прямим наказом і після дисциплінарного слухання розжалували в фузілери. З цього моменту іншим фузілерам батальйону більше не належало віддавати честь козлу, коли той проходив мимо. Проте незабаром цей привілей йому повернули, відновивши у званні за зразкову поведінку.
ДБАЙЛИВА КАПИБАРА
Власниця цього величезного хом'яка Мелані Тіпалдос не натішиться на свого вихованця. Капібари – найбільша представниця сімейства гризунів, зовні нагадує гігантську великоголову морську свинку. Мелані назвала вихованця Каплін Рус в честь величезного гризуна – героя казки «Принцеса-наречена». Каплін дуже турботлива, вона постійно хоче бути поруч з господинею і ходить за нею по п'ятах. Також Каплін знає, до якого часу Мелані повинна повернутися з роботи і виходить до воріт зустрічати її.
ДОМАШНІЙ ГІПОПОТАМ
Хочете домашню тварину, яка випиває 10 літрів кави щодня, важить 750 кілограм і ламає всі домашні меблі? Тоді вам варто познайомитися з Джесікою – домашнім гіпопотамом.
Джессіка з'явилася в будинку відставного офіцера Тоні Джуберта після повені в ранньому дитинстві, дитинча прибило хвилею до будинку Тоні. Сім'я виходила тварину і залишила його у себе. Коли Джессіка «підросла», вона перетворилася у величезних розмірів проблему. Про повернення в лоно природи не могло бути й мови – занадто багато небезпек чатувала одомашненого гіпопотама в дикій місцевості.Тому Джессіка як і раніше насолоджується життям у родині Тоні: є, спить, плаває, грає, п'є каву на веранді, гуляє з собаками і насолоджується масажем господині будинку Ширлі. Ночами Джессіка бродить по будинку, намагаючись забратися на ліжко Джубертов, яку вона вже тричі ламала.
Гульдова Амадина
Для кімнатних птахів вельми звичайне яскраве пір’я, але гульдова амадина – це щось особливе. Пір’я насичених відтінків роблять їх дуже особливими. Амадини – соціальні істоти, тому їх потрібно розміщувати парами. Мало того, що вони виглядають так яскраво, як карнавал – вони також видають дивовижні звуки. Такі пташки добре підійдуть як вихованці для дітей, але вимагають якісного догляду та уваги.
 Кішка Корніш-Рекс
З їх хвилястим хутром кішки корниш-рекса виглядають так, ніби носять вельветові пальто. Їх незвичайна структура хутра обумовлена ​​тим, що вони відчувають нестачу в двох зовнішніх шарах волосся, якими володіють інші кішки. Це дає їм не тільки незвичайну структуру хутра, але також і робить їх надзвичайно м’якими.
 Креветка-привид
У той час, як примарні креветки можуть використовуватися в якості їжі для великих хижаків акваріума, все більше число людей тримають їх, як домашніх тварин. Креветка-привид має тонкий і прозорий тулуб і виглядає досить незвично.
Сумчаста летяга
Трохи нагадує білку карликова сумчаста летяга – уродженець Австралії, мешкає в дикій місцевості з безліччю дерев. Летяги їдять комах і п’ють сік евкаліптів. Ці чудові кишенькові тварини повинні утримуватися в просторій клітці, так як їх неможливо привчити до туалету.
Синьоязикий Сцинк
Для багатьох власників цієї популярної ящірки це було кохання з першого погляду. Вони відразу ж полюбили сцинка за його захоплюючий синій язик. Уродженець Австралії, він може вижити протягом 30 років у неволі, повільно рухаючи своєю змієподібною головою.

Мексиканська гола собака
Порода собак під назвою Мексиканська гола, або Xoloitzcuintli, трохи схожа на суміш між Чихуахуа і зеброю. У дуже рідкісної породи є коричневі і білі смуги на всьому її тілу, трохи схожі на роботу якогось художника з пензлем і білою фарбою. Можливо, через її фантастичну зовнішність, породу вважали священною стародавні ацтеки і майя.
 Левоголовка
Левоголовка, або золота рибка ранчо – хороший домашній улюбленець. Японці залишили за собою право вивести золоту рибку, яка схожа на нормальну золоту рибку, але покриту бульбашками.



 Кіт Сфінкс
Якщо Ви розглядаєте лису породу і шукайте кішку сфінкса, щоб вирішити Ваші проблеми алергії – відмовтеся від цієї витівки. Дивно, але алергію викликає зовсім не хутро, а білок в їхній слині. Але якщо Ви просто шукаєте разюче оригінальну домашню тварину, щоб розділити Ваш будинок, то сфінкс з його головою в формі клина, міцним тілом і гладкою шкірою – відмінний вибір.
 Собака Кулі
Порода собак з густими завитками – угорський Кулі породи пастуших більше нагадує швабру з обличчям. Американський Клуб собаководів називає породу інтелектуальною, здатною захищати, і яка має чудове почуттям гумору.
 Гнатонемус
Африканська риба Гнатонемус, також відома, як слонячий Ніс, отримала своє ім’я від її відмітного хобота. Вона використовує свій “ствол”, щоб полювати на маленькі організми у воді. На додаток до наявності унікального носа, рибка також виробляє слабкі електричні імпульси, які Ви можете слухати, поміщаючи в акваріум електроди, зв’язані з навушниками, або підсилювачем.
І це далеко не перший приклад незвичайних домашніх улюбленців.
Нещодавно американець Марк Браун вирішив балотувалися у губернатори штату Теннессі тільки заради того, щоб повернути собі домашню єнотиху Ребекку, яку в нього відібрали представники відомства з нагляду за тваринами.
Але мода на екзотичних улюбленців – це не новина останніх днів, а радше тенденція.
 Одним із перших, хто епатажно демонстрував свою хатню тварину був художник Сальвадор Далі. Свого мурахоїда він завжди брав на світські раути.
Нині серед "тотемних тварин" хоч і залишаються лідерами коти і собаки, проте в них з'явилася купа суперників: капібари, вомбати, лемури, африканські їжаки, мініатюрні бегемоти, свині та інші. І турботливі господарі охоче жертвують меблями і власним часом задля того, щоб створити комфорт для вибагливого і оригінального улюбленця.
Трирічний арабський мерин Назар поселився у лікаря Стефанії Арнд через шторм "Ксав'єр", який лютував у Європі у грудні 2013 року. З того часу кінь звик до домашнього життя і не полишає помешкання хазяйки і досі.

Мерин Назар заходить на кухню своєї хазяйки Стефанії Арнд в Хольті, Німеччина, 10 лютого 2014 року.

Мерин Назар грається з хазяйкою Стефанією Арнд на її кухні в Хольті, Німеччина, 10 лютого 2014 року.

Мерин Назар у вітальні своєї хазяйки Стефанії Арнд в Хольті, Німеччина, 10 лютого 2014 року.








Біологічна вікторина.
І. Представлення команд: біологічна назва,пояснення, чому так назвали, обрання
капітанів команд.
(Команди займають місця посередині класу навколо столів)
ІІ. Конкурс 1
1) 1 хв – на обдумування запитання, 1 бал – за правильну відповідь, 0,5 бала – за
доповнення відповіді іншої команди.
Запитання для І команди:
1. Відомо, що серед тварин є багато хижаків. А чи можна так сказати про
рослини? (Так. Росичка, пухирник)
2. Чому заборонено полювання на хутрових звірів весною? Чим це зумовлено?
( Навесні тварини линяють – втрачають густе й тепле підшерстя, вигодовують
малят)
3. Чи можна за зовнішнім виглядом відрізнити гадюку від вужа? ( Так, за
наявністю жовтих плям на голові вужа)
Запитання для ІІ команди:
1. Хто раніше з’являється навесні: кажани чи комахи? Чому? ( Комахи – корм
для кажанів)
2. Які дуже маленькі тварини зводять грандіозні споруди? ( Мурахи, терміти)
3. Що являє собою крейда? (Черепашки форамініфер)
2) Запитання для капітанів , по 2 -( 20 с на обдумування, по 2 бали за
відповідь)
1. Як дізнається павук – хрестовик, що в його сітку потрапила здобич? ( Нитка
павутини, прикріплена до ніжки павука, починає смикатися)
2. Яких комах можна вважати свійськими? ( Бджоли, шовкопряди)
3. За допомогою чого стрекочуть коники? ( На нозі є щербинка, на крилі –
зачіпка, відбувається тертя)
4. Чи однаково живляться самки і самці комара? ( Ні, самки – кров’ю, самці –
соком рослин)
ІII. Конкурс 2
( За правильну відповідь – 1 бал)
1.Які істоти можуть існувати без кисню? ( Анаероби)
2.Скільки ніг мають комахи?( 6 ніг, 3 пари)
3.Для чого рибі хвіст? (Виконує роль керма і двигуна)
4.Хто важчий – акула чи слон? ( Акула китова – 30 т)
5.Які птахи не літають? (Страуси, ківі, пінгвіни)
6.Яка тварина найвища? ( Жираф)
7.Кого вважають предком собаки? ( Вовка)
8.Яку тварину в Індії вважають священною? ( Корову)
9.Які тварини впадають в сплячку взимку? (Ведмідь)
10.Найбільша риба. (Китова акула)
11.Яка дуже гірка трава популярна в народній медицині? (Полин)
12.Коли цвіте бузок? (Весною в травні)
13.Квіти яких рослин мають різне забарвлення віночка? (Братики)
14.Як називається період життя рослини від насіння до утворення нового насіння?
(Розвиток)
15.Які рослини мають виткі й чіпкі стебла? (Маки)
Запитання для II команди
1.Хто з лісових звірів розвішує гриби для сушіння на деревах? (Білка)
2.Яка найменша пташка? (Колібрі)
3. Що буде з бджолою, коли вона вкусить когось? (Гине)
4. Чиї пташенята не знають своєї матері? (Зозулі)
5.Яку рибу називають «морським язиком»? (Камбалу)
6.Куди пливе викладати ікринки річковий вугор? (В океан)
7.Яка річкова риба не має луски? (Сом)
8.Яка риба має назву небесного світила? (Місяць риба)
9. Чи закривають очі риби, коли сплять? Чому? (Ні, не мають повік)
10.Яка риба має змієподібну форму повік? (Вугор)
11.Як називається частина клітини рослини, заповнена клітинним соком?
(Вакуоля)
12. Як називається частина насінини однодольної рослини, яка запасає поживні
речовини? (Ендосперм)
13.Як називається процес утворення органічних речовин у зелених листках?
(Фотосинтез)
14.Від чого залежить зелене забарвлення листків і молодих стебел рослин? (Від
хлорофілу)
15.Як називається процес злиття клітин пилку і яйцеклітин?(Запліднення)
IV. Конкурс 3. Домашнє завдання.
Кожна команда підготувало по 3 запитання для команди - суперника.
(1 хв.—на роздуми; 2 бали — за правильну відповідь; 1 бал — за цікаве
запитання.)
Запитання для І команди
1.З якої рослини отримують вату? ( Бавовник)
2. Найбільший наземний ссавець? (Слон)
3. Рідкісна квітка, що росте високо в горах? (Едельвейс)
Запитання для II команди
1. Скільки ходильних ніг у рака? (5 пар)
2. Чи є отруйні павуки серед представників української фауни?
(Тарантул, каракурт.)
3. Які птахи називаються виводковими, а які нагніздними? Наведіть приклади.
(Виводкові народжуються зрячими, в пір'ї (гуси, качки, кури, лебеді),
нагніздні сліпі й повільно розвиваються (дятли, голуби).)
V. Оголошення результатів конкурсів. Підсумки. Команда-переможець
продовжує гру у фіналі.
Фінал
Ведучий. Прошу капітанів команд оголосити назву і клас.
Конкурс «Зоологічний лабіринт»
Ведучий по черзі кожній команді ставить запитання. На роздуми – 30 сек. За
правильну відповідь - 1 бал. Якщо неправильна відповідь, команда суперників має
шанс дати правильну відповідь, за яку отримає 0,5 бала.
1. Чому заборонено чіпати яйця в гніздах? (Птахи залишають гніздо)
2. Куди зайцю зручніше бігти: згори чи під гору? (Під гору, задні ноги довші)
3. Якщо вдень мурашки ховаються в мурашник і закривають всі ходи, що це
означає? (Буде дощ)
4. Товстим чи худим залягає ведмідь у барліг і чому? ( Товстим, жир обігріває і
годує ведмедя)
5. Чи завжди рак пересувається спереду назад? ( Плаває так, а до їжі - вперед)
6. Чому кури, індики, ін. зерноїдні ковтають камінці ( Камінці сприяють
травленню, перетираючи їжу)
7.Передні чи задні ноги виростають у пуголовка жаби раніше? (Задні)
8.Назвіть пташок, які риють нору для гнізда? (Берегові ластівки)
9.Яка ящірка найбільша? (Варан)
10. Які птахи прилітають до нас першими? (Шпаки)
11.Чому сову вважають корисним птахом? (Ловить гризунів)
12.Навіщо оленям роги? (Турнірна зброя, захист)
13. Яка тварина найглибше пірнає? (Кашалот)
14. Які ссавці відкладають яйця? (Качконіс, єхидна)
15. Які тварини світліють на зиму? (Заєць, куріпка)
16. Які ссавці літають? (Кажани)
17. Чому ріг носорога вважають його ворогом? (Ріг дуже дорогий, саме за нього
мисливці вбивають цю тварину)
18. Якого птаха підтримує хвіст, коли він сидить на дереві? (Дятла)
19. Яка тварина має найбільше зубів? (Слимак)
20. Чому перепілки відлітають у вирій разом із гусьми? (Пролітаючи над морем,
гуси через певні проміжки шляху сідають на воду відпочивати. Перепілки, стомлені
перельотом, негайно сідають їм на спини і також відпочивають)
Підраховуємо бали двох команд за цей конкурс, оголошуємо результати.
Запрошуємо капітанів для проведення наступного конкурсу капітанів «Загадки
флори»
Капітанам по черзі ставляться запитання. На роздуми – 1 хв., за правильну відповідь
– 2 бали. Якщо відповіді немає, капітан команди – суперника може дати відповідь,
яка оцінюється 1 балом. Першим відповідає капітан команди, що набрала в
попередньому конкурсі більше балів.
Запитання:
1. Яку ви знаєте трав’янисту рослину, що має найбільші розміри і дуже смачні
поживні плоди? (Банан)
2. Назвіть рослину, яка має порожнисте та міцне стебло і найбільшу швидкість
росту. (Бамбук)
3. Видозміною якого органу рослини є бульба картоплі? (Стебла)
4. У яких частинах або органах рослин відбувається фотосинтез і чому? (У
зелених частинах, бо там у клітинах є хлорофіл або хлоропласти)
5. Чому квіти деяких рослин мають дуже неприємний запах? (Запилюються
мухами)
6. Чому лікарі радять частіше відпочивати у хвойних лісах, особливо в соснових
борах? ( Хвойні виділяють фітонциди, запах хвої діє заспокійливо на нервову
систему і стимулює серцеву діяльність)
Підбиваються підсумки конкурсів.
Бали додаються.
Оголошується команда – переможець.__


Тема. Різноманітність ссавців. Плацентарні ссавці. Ряд хижі.
Цілі: ознайомити учнів з різноманітністю плацентарних ссавців; ознайомити з характерними ознаками основних представників рядів ссавців;
розвивати вміння виділяти головне, класифікувати, порівнювати, підвищувати пізнавальну активність учнів  і мотивацію навчання;
виховувати почуття відповідальності, шанобливе ставлення до тварин.
Тип заняття: комбінований
Форма проведення: віртуальна екскурсія.
Обладнання: малюнки різних ссавців, комп’ютер, слайди презентації.
Хід уроку
І. Організація учнів.
    Я сподіваюся, що ви всі любите різні подорожі, екскурсії? Сьогодні на уроці ми з вами здійснимо екскурсію до віртуального зоопарку. Там живуть ссавці різних рядів, з якими ми сьогодні ознайомимося. Учні – «екскурсоводи» нам допоможуть.
   А щоб потрапити на екскурсію до віртуального зоопарку, нам необхідно отримати перепустку, виконавши ряд завдань.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Охарактеризувати зображені тварини

           
Качкодзьоб                                                               Коала
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ви справились із завданнями, знаєте, які тварини можуть жити в зоопарку, добре знаєте, як треба поводитись у зоопарку? Це  дуже добре. Отже, перепустку отримано. Ми з вами у віртуальному зоопарку. Нас зустрічають «екскурсоводи», які зроблять цікаві повідомлення про «жителів зоопарку».
ІV. Вивчення  нового матеріалу.
Повідомлення учнів і демонстрування слайдів презентації.
         Учень 1. А зараз перед нами вольєр з тваринами ряду Хижі.
  Нашу планету населяє велике розноманіття хижаків. Ряд хижих представлений 12 сімействами і 270 видами. З причини серйозних відмінностей в походженні, хижаків поділяють на два підряди псовиді і котовиді
Більшість хижих звірів має схожі за будовою кінцівки, зуби і шлунки. Їм притаманні кінцівки з 4 або 5 пальцями, озброєні міцними кігтями, гострими або притупленими, здебільшого округла голова, гострий зір, наявність вусів на губах, стоячі вуха, на верхній і нижній щелепі присутні, як правило, 6 різців і 2 ікла для захоплення жертви.
Хижаки є переважно м’ясоїдними тваринами, але є види, що харчуються також і рослинністю – плодами, насінням і т.д. В якості яскравого прикладу подібного харчування можна привести ведмедів.
Через такі особливості харчування тварини поширилися майже по всьому світу, за винятком деяких невеликих островів. А також в Австралії розвинулося мало видів хижаків, проте завезені людиною з інших континентів хижаки добре прижилися і тепер це загрожує зникненню ендемічних видів на континенті.
Що стосується розмірів і ваги то у представників цього ряду розміри коливаються від 14 см до 3 м. і від 100 гр. до 1 т. в плані ваги.
На превеликий жаль, багато видів хижих тварин зникли з вини людини, а багато занесені до Червоної книги і потребують нашого захисту.
 Це великі звірі, що мають обтічну форму тіла, коротку шию і перетворені на ласти кінцівки, хвіст у них відсутній. Шкіра вкрита шорсткою короткою шерстю. Товстий шар підшкірного жиру виконує теплоізоляційну функцію й сприяє плавучості тварини, зменшуючи густину тіла.
            Ось мешканець Тихого океану – морський котик, який належить до родини Ластоногі. Довжина їхнього тіла до 2 м, а маса – 300 кг. Самки значно дрібніші. Живляться рибою і кальмарами. У погоні за здобиччю пірнають на глибину до 80 м. У період розмноження утворюють масові скупчення на узбережжях островів. На цих лежбищах самці в жорстоких бійках із суперниками збирають навколо себе гареми. Самка народжує одне дитинча. Коли потомство підростає, котики залишають лежбище і більшу частину року проводять в океані, зовсім не виходячи на берег. Густе хутро тварин не намокає й захищає їхнє тіло від переохолодження.
             У цьому вольєрі знаходиться хитра рудошерста героїня багатьох українських казок – лисиця, яка належить до родини Вовчі. Довжина її тіла – 60 – 90 см, а маса – 6 – 10 кг. Щениться в норах, народжуючи до 8 щенят. Нори може рити сама, а іноді виганяє з нір законних хазяїв. Основу живлення складають мишоподібні гризуни. Всупереч поширеним уявленням, на зайців нападає не часто. Птахи їй також не дуже подобаються, хоча полює і на них. Лисиця – неохайна тварина: коло її нори завжди можна знайти купу покидьків, екскрементів. Полює як вдень так і вночі. Людей боїться не дуже. У народі її вважають хитрою, і небезпідставно: лисиця вміло заплутує сліди і хитро рятується від гонитви.
             А ось ще один герой багатьох дитячих казок – бурий ведмідь, який відноситься до родини Ведмедеві. Він має довжину тіла в межах від 1, 7 до 2, 2 м, а масу – від 100 до 350 кг. Це всеїдна тварина. Основу його раціону складають ягоди, горіхи, зелені рослини, комахи, риба. Іноді може полювати і на велику здобич – лосів, оленів, кабанів. До осені ведмедю потрібно обов’язково розжиріти, щоб його запасів вистачило на всю зиму. Та й ведмедиці треба забезпечити молоком новонароджених ведмежат у барлогу до весни. Серед зими самка народжує 2 – 3 сліпих ведмежат завдовжки до 23 см і масою до 500 г. Молоком вигодовує до осені. Під опікою матері вони перебувають до півтора року. Ведмеді живуть переважно у глухих лісах з великою кількістю бурелому, часто відвідують поля вівса. Ведмеді намагаються уникати зустрічей з людьми.
             А тут затаївся Борсук, який належить до родини Куницеві. Борсуки мають кремезне тіло, видовжену голову та стопоходячі кінцівки з міцними кігтями, пристосовані для копання землі. Корінні зуби потужні, які здатні перемелювати рослинну їжу. Хутро довге, жорстке, густе, на спині й боках сіро-біле з чорним, зісподу чорно-буре; від кінця морди через усю голову тягнуться чорні смуги. Довжина тіла досягає 90 см, вага до 33 кг. Риє глибокі нори, в яких проводить більшу частину свого життя. Живиться комахами, дрібними гризунами, рослинністю, а також жабами та пташками. Борсуки народжують від 2 до 6 малят. Вагітність триває 271 – 376 днів. Жир борсука має лікувальні властивості. На зиму залягають у неміцну сплячку. За осінь борсуки дуже жиріють, шар підшкірного жиру сягає 4 – 5 см. Полюють на борсуків заради смачного мяса й цінного жиру, саме тому цих тварин взято під охорону.
Родина Котячі.
Ця родина об'єднує тварин середніх і великих розмірів із довгими кінцівками та втяжними кігтями. На відміну від вовчих, котячі зазвичай чатують на здобич, а не наздоганяють її. У котячих, порівняно з вовчими, гірший нюх, але добре розвинені зір і слух.
Найбільший представник котячих - тигр (тіло завдовжки до 3 м, маса до 270 кг), що мешкає у Південній Азії та на півдні Далекого Сходу Росії. Лев поширений у Центральній Африці та Південній Азії, він дрібніший за тигра (тіло завдовжки до 2,5 м, маса до 230 кг). Леви тримаються родинними групами - прайдами, до складу яких входить самець і декілька самок. Ці види потребують охорони, їх занесено до Міжнародної Червоної книги.
Рись живе у лісовій зоні Євразії та Північної Америки. В Україні трапляється на Поліссі та в Карпатах. Цю тварину можна розпізнати за китицями на верхівках вушних раковин і коротким хвостом. Живляться рисі тваринами різних розмірів: від мишоподібних гризунів до великих копитних тварин.
Кіт лісовий зовні нагадує свійського кота, але відрізняється від нього більшими розмірами (тіло завдовжки до 80 см, його маса до 6 кг) і відносно коротким хвостом. Живе у дуплах, ущілинах скель, а також норах борсуків і лисиць. Живиться гризунами та дрібними птахами. Поширений у Західній Європі та деяких місцевостях Азії. В Україні цей рідкісний вид трапляється у гірських лісах Карпат і Закарпаття, в також на Буковині.
Свійську кішку людина одомашнила приблизно 5 тис. років тому для захисту запасів зерна від гризунів. її предком була африканська дика кішка.
Гра: Впізнай тварину.
Завдання учня - впізнати тварину якомога раніше в той час, як вчитель повільно читає її опис. Учень, котрий готовий назвати тварину, піднімає руку. Якщо учень відповів невірно, далі в конкурсі він участі не бере.
А. За описом вчителя.
1.    Ця тварина - ссавець.
2.    Довжина тіла - 35-105 см.
3.    Хутро буро-коричневе.
4.    Цінний    хутровий звір.
5.    Живиться переважно тваринною їжею.
6.    Зуби диференційовані, добре розвинені ікла, хижий зуб.
7.    Тварина ряду Хижих.
8.    На шиї світліша пляма.
9.    Тварина    спритна, тіло гнучке, видовжене, ноги короткі.
10.    Хвіст    довгий, пишний.
11 Часто зустрічається біля жител людей. 
12.Тварина родини Куницевих.
Ще не впізнали? Тоді відгадайте про неї загадку:
Хоч вона і невелика, -В курнику від неї лихо. Граціозна, шерсть лисниться... Упізнали? Це ж... (куниця).
Б. За описом Дж. Даррелла («Натураліст на мушці», стор. 45). «Голова підпливла до берега, і тварина ледь витягнула на сушу своє товсте тіло, схоже на обтягнену хутром повітряну кулю.
     У Неї були великі голі перетинчасті лапи і довгий товстий лускатий, як у пацюка, хвіст. Всівшись на товстий зад, звір підозріливо принюхувався; передні лапки були складені в потішні кулачки, а величезні жовті зуби стирчали вперед, так що здавалось, ніби він весь час шкіриться. Переконавшись, що все спокійно, звірик почав старанно чиститись передніми лапками. У .... є сальні залози, розташовані в кутках рота і біля анального отвору. Хутро складається з товстих твердих остей і тонкого, ніжного підшерстя».
(Нутрія).


Учитель. Ось і добігла кінця наша віртуальна екскурсія зоопарком. Я дякую всім екскурсоводам по зоопарку, і їхню працю оцінюю в __ балів. Мені теж було дуже цікаво і приємно з вами сьогодні подорожувати.
         Ми вийшли на полянку «Цікавинка». Я пропоную перепочити і дізнатися ще більше цікавого про представників класу Ссавці.
Чи знаєте ви, що…
- найкращий бігун на довгу дистанцію – гепард, його швидкість 100 км \год.
- рекордна швидкість коня – 70 км\год
- рекорд довголіття коня – 62 роки;
- один тхір знищує в середньому 120 ховрахів, які знищують майже півтонни зерна і 2000 мишей, що пожирають 4 т і тим самим за рік він зберігає 4,5 т зерна;
- у літній час меню скунсів на 50 – 75% складається з коників, цвіркунів, хрущів, ос, личинок різних комах. Ловлять вони і мишей, пацюків, ховрахів;
- лісові лисиці на 80 – 85% харчуються полівками і гризунами і лише 15 – 17% їхнього раціону становлять птахи;
- ласка – найменша тварина ряду Хижі, її маса – 40 – 100 г, знищує невеликих мишоподібних гризунів;
- Найменшу вагу має летюча миша малютка, вага її 2 грами.
- вівчарка живе 25 років;
- кажан цілу зиму спить вниз головою;
- у їжака на квадратний сантиметр припадає 15 голок;
- руда вечірниця має надзвичайний апетит, вона може зїсти 30 хрущів і не наїстися;
- землерийка – найменший ссавець на Землі, важить всього 2 – 3 грами;
- загальна площа системи тунелів одного крота становить – 100 – 200 квадратних метрів,  за добу він проходить і обстежує 200 – 300 метрів своїх підземних шляхів, а нових ходів риє 4 – 5 метрів;
- полівка за добу може знищити 50 г свіжої зеленої трави – вдвічі більше власної ваги.
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
Вчитель. Ми перепочили, а тепер можемо вирушати додому. На виході із зоопарку висить табличка «Перевір себе».
                                 ГРА   „ЗНАЙДИ ЗАЙВОГО”
Правильна відповідь – 0,5 бала.
1.Верблюд, жирафа, зебра, антилопа, олень, муфлон.
2.Соболь, ласка, лисиця, горностай, норка, куниця.
3.Синій кит, дельфін - білобочка, афаліна чорноморська, морський котик, кашалот, косатка.
4.Білка, бобер, дикобраз, ондатра, кріт, нутрія.
Відповідь: 1 – верблюд, 2 – лисиця,  3 – морський котик,  4 – кріт.
                               ГРАФІЧНИЙ  ДИКТАНТ
Правильна відповідь – 1 бал.
Якщо твердження вірне – ставите „+”, а якщо ні, то „ – „

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10










1.Шкіра ссавців міцна та пружна, у більшості видів вкрита волосяним покривом.
2.Залози, секрет яких змащує жиром волосся, є потовими.
3.Кажани вловлюють відбиті навколишніми предметами ультразвуки, які самі видають.    
4.У яйцекладних ссавців добре розвинена плацента.                                        
5.Землерийки – великі тварини, дещо схожі на кротів.
6.Гризуни завдають великої шкоди садівництву.
7.Найбільшим представником котячих є тигр.
8.Гібони мають довгі передні кінцівки, за допомогою яких вони стрибають з гілки на гілку.
9.Ряд Примати – група ссавців, до яких належать коні, корови, носороги і зебри.
10.До Червоної книги України занесено представників ластоногих, китоподібних, хижих і комахоїдних.
ВІДПОВІДІ: „+” – 1,3,6,7,8,10.      „ – „ – 2,4,5,9.
Всього: 12 балів.
Відгадай  загадки
1. Біжить чимчик по долинці у сіренькій кожушинці. (Заєць)
2. Ніс як у свинки, та колючі щетинки. (Їжак)
3. У морі рибка золота, кораблі переверта. (Кит)
4. Хвіст – як ниточка, само – як калиточка, а очі – як сімя. (Миша)
5. Ходить свашка із мітлою, заміта до лісу слід, де недавньою порою тут відбувсь її обід. (Лисиця)
6. Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, сам високий я на зріст, замість носа в мене хвіст. (Слон)
7. Губить він живії душі, на печі він спить в кожусі. (Кіт)
8. Собою не птиця, співати не співає, а хто до хазяїна йде – знати дає. (Собака)
VІ. Підведення підсумків.
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
-         Що нового ви сьогодні дізналися на занятті?

-         З яким настроєм ви покидаєте заняття?

Немає коментарів:

Дописати коментар