Цікавий блог про природу.
Біологія життя
Біологія життя
неділя, 16 січня 2022 р.
субота, 10 квітня 2021 р.
Конспект уроку з біології, 7 клас. Подразливість у тварин.
Урок № 7 клас
Тема: Подразливість у тварин.
Мета уроку: поглибити
знання учнів про подразливість як загальну властивість тварин; розширити знання
учнів про органи чуття тварин, їх різноманітність; розглянути значення органів
чуття в житті тварин; удосконалювати вміння порівнювати біологічні об’єкти,
аналізувати та формулювати висновки; формувати розуміння того, що людина —
частина природи.
Обладнання: малюнки, таблиці, зображення, мультимедія.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань і мотивація
навчальної діяльності
На минулому занятті ми говорили з
вами про форми й значення маскування тварин. Неперевершеним майстром
перевтілення можна вважати хамелеона. Зміна кольору його тіла пов’язана не
тільки з видом пігментів, але й і з тим, які подразники сприймалися покривами
тварини.
-
Чим вкрите тіло тварин?
-
Які клітини сприймають
подразнення середовища? (Нервові)
-
Що таке подразливість?
У
літературі можна знайти багато описів дослідів, проведених з одноклітинними
тваринами. Наприклад, якщо помістити на скло краплю чистої води і краплю води з
інфузоріями і з’єднати їх тонким водяним каналом, а потім у краплю з
інфузоріями покласти маленький кристалик солі, то туфельки перепливатимуть у
краплю із чистою водою: для інфузорій розчин солі шкідливий. Якщо в
краплю з інфузоріями нічого не додавати, а в краплю чистої води додати трохи
настою з бактеріями, тоді туфельки зберуться навколо бактерій — своєї звичайної
їжі. Якщо пробірку з інфузоріями почати нагрівати, то можна побачити, що вони
спочатку будуть рухатися до тепла, а з підвищенням температури
переміщуватимуться у найвіддаленішу частину пробірки. Або спів птаха на
світанку, дотик до равлика.
Запитання
до учнів:
— Як
називається така властивість? (Подразливість.)
— Для
яких живих організмів характерна подразливість?
(Ця
властивість характерна для всіх живих істот.)
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і
завдань уроку.
Завдання уроку: 1. Які
особливості подразливості тварин?
2. Які форми подразливості в тварин?
3.
Яке значення органів чуття для організму тварин?
3. Засвоєння нового матеріалу
1. Світло, дотик – подразники.
Процес дії цієї сили – подразнення
Відповідь на дію чинника – біологічна реакція
Подразники для тварин - світло, механічні
впливи, температура, сольовий склад води, їжа, вологість, вода, звуки, хімічні
речовини та багато інших чинників.
Забезпечують подразнення – тканини, яким властиве
подразнення. (нервові, м’язеві, деякі види епітеліальних)
Проводять збудження – органи: нерви, спинний і
головний мозок, м’язи, залози секреції.
Отже, ПОДРАЗЛИВІСТЬ
ТВАРИН - здатність переходити із стану спокою в діяльний стан у відповідь
на дію чинників середовища, яка реалізовується на різних рівнях їх організації. (зачитати та записати з підручника)
2. Форми
подразливості у тварин:
1) таксиси (забезпечують просторову
орієнтацію рухів тварин)
2) рефлекси (вроджені – безумовні;
набуті – умовні.) – з’явилися вперше у кишковопорожнинних. (Чому? Тому, що
у них вперше з’явилася дифузна нервова система.)
Прочитати в підручнику та записати в зошиті:
Що таке таксиси та рефлекси.
Таксиси й рефлекси є постійними
складовими в поведінці тварин. Наприклад, поява чайки з кормом вмикає реакцію
пташенят (безумовний харчовий рефлекс), а червона пляма на її дзьобі -
спрямовує реакцію цих пташенят на її дзьоб (позитивний фототаксис).
Отже, що є біологічними
реакціями тварин на вплив чинників?
( взаємозв'язок таксисів й
рефлексів.)
3. ОРГАНИ ЧУТТЯ - анатомічні утвори організму тварин, що сприймають
інформацію із зовнішнього чи внутрішнього середовища.
Ця інформація надходить у вигляді впливів
звуку, світла, хімічних речовин і є важливою для вмикання й вимикання різних
біологічних реакцій.
Основними органами чуття в тварин є органи:
- зору,
-слуху,
- нюху,
- смаку
- дотику.
- органи рівноваги. (у
рухливих)
- бічна лінія (у риб)
Яке ж значення органів
чуття для тварин?
- Прочитати ст. 183, підручника.
- Скласти тези про значення органів чуття для
тварин.
(орієнтуються в
середовищі, успішно здобувають їжу у світлий час доби й захищаються від
ворогів, спілкуються між собою)
4. Узагальнення і закріплення знань
- Самостійна робота з ілюстраціями. Ст. 183-184.
5. Підбиття підсумків уроку
Технологія «Незакінчені речення»
Учні
працюють з відкритими реченнями, наприклад:
—
Подразливість – це…
—
Розрізняють дві форми подразливості…
—
Органами чуття є…
— Їх
значення полягає в тому, що…
—
Специфічними органами чуття тварин є…
6. Домашнє завдання
Скласти
п’ять тестових завдань до теми.
7. Оцінювання навчальних
досягнень учнів. Аналіз роботи класу.
Додаток.
«Упізнай тварину».
Установити
групу хребетних тварин за трьома підказками.
1. Органи зору характеризуються наявністю
опуклої рогівки, лінзоподібного кришталика. У більшості тварин цієї групи очі
захищені повіками: верхньою, нижньою та миготливою перетинкою; є слізні залози.
2. Орган слуху складається з внутрішнього та
середнього вуха, відмежованого від навколишнього середовища барабанною
перетинкою.
3. Органи
нюху функціонують лише у повітряному середовищі, представлені парними
нюховими мішками. Їхні стінки вистелені нюховим епітелієм.
Відповідь:
амфібії.