субота, 2 березня 2019 р.

Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми «Зв’язок організму з навколишнім середовищем. Нервова система»


Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Зв’язок організму з навколишнім середовищем. Нервова система»; 
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, виділяти головне, 
робити обґрунтовані висновки; 
виховувати бережливе ставлення до збереження  власного здоров’я.
Обладнання: дидактичний матеріал, додаткова література, мультимедія.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання, перевірка відсутніх.
Підвищення концентрації дофаміну, який виділяється нейронами мозку, та викликає стан задоволення та ейфорії, спостерігається після добре виконаної роботи, тому, я бажаю вам, плідно попрацювати на уроці та отримати свою дозу дофаміну.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо свої знання про нервову систему і таким чином підготуємось до контрольної роботи.
Цікавинки: (Повідомлення учня) Цікаві факти про мозок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Ланцюжок» - дати коротку відповідь на питання
1. Нервова система складається із структурних і функціональних одиниць  - нейронів
2.  ЦНС складається з - головного і спинного мозку
3. Скупчення тіл нервових клітин утворюють  …сіру….речовину.
4. Нервову систему поділяють анатомічно і функціонально на …ЦНС…. І …ПНС……
5. Вегетативна нервова система відповідає за регулювання функцій …внутрішніх… органів.
6. Спинний мозок виконує ……провідникову……. І …рефлекторну………. функції.
7. Як називається відділ  головного мозку, який з’єднує спинний мозок із головним? Стовбур.
8. До заднього відділу головного мозку входять …довгастий, міст та …мозочок…….
9. Мозочок відповідає за …координацію рухів………..
10. Півкулі з’єднані між собою  …мозолистим тілом……………….. .
11. Площа кори головного мозку дорівнює - 2000 - 2500…. кв. см.(20 – 25 кв. м)
12. Борозни проділяють півкулі на частки: …лобова, скронева, тім'яна й потилична
Вправа «Інтерв’ю»
1.  Навіщо потрібно регулювати процеси в організмі?
2.  Які системи органів регулюють процеси в організмі людини?
3.  Які клітини входять до складу нервової тканини?
4.  Що забезпечує зв’язок організму людини із зовнішнім середовищем?
ІV. Основна частина.
1. Самостійна робота в групах
І група – Анатоми. Визначити, яку будову і яке місце в організмі посідає структурна і функціональна одиниця нервової системи.  (мал. нейрону)          
 2 група  - Фізіологи. Дослідити фізіологічні процеси, що зображені на рисунку.                   (мал. колінного рефлексу)   
3 група. Медики.
 Визначити відділи головного мозку та визначити причину порушення координації рухів.
       4 група. Парфумери.  Назвати зони кори головного мозку       зазначені цифрами та визначити зону, яка відповідає за підвищену чутливість до запахів і дає змогу розпізнавати аромати парфумів.          
Заслуховування відповідей у групах.
2. Дібрати назви до малюнків структур нервової системи, їх латинські назви та функції.
1. Головний мозок  - Cerebrum - керує роботою усіх внутрішніх органів, контролює наші рухи, відчуття.
2. Спинний мозок - medulla spinalis - виконує дві основні функції: рефлекторну і провідникову.
3. Нерв -  nervus – проводить збудження.
4. Нейрон – neuron - основна структурна і функціональна одиниця нервової системи.
5. Мозочок – cerebellum – координація рухів, збереження рівноваги тіла, підтримання тонусу м’язів
6. Стовбур головного мозку - truncus encephali – частина головного мозку, що з’єднує його із спинним мозком
7. Рефлекторна дуга – reflexus - шлях проходження нервового імпульсу від рецептора до органа виконавця функції, анатомічна основа рефлексу.
8. Синапс – Synapsе - є ділянками функціонального контакту між нейронами або між нейронами та іншими ефекторними клітинами.
3. Лови помилку 1 група (Анатоми)
Нефрон – це найменший структурний і функціональний елемент нервової системи. Він має тіло, довгі розгалужені відростки – дендрити, короткий відросток – аксон. Дендрити утворюють нервові волокна. Нервові волокна, зібрані в пучки, – це нерви. Вони бувають чутливі, рухові та збудливі. По чутливих нервах збудження проходить від ЦНС до робочих органів, а по рухових нервах – навпаки. Нервовій системі притаманний рецепторний принцип роботи. Однією із частин рефлекторної дуги є рецептор, який аналізує інформацію. До зовнішніх рецепторів належать рецептори шкіри, серця, ока; а до внутрішніх – рецептори легенів, м’язів, вуха.
Лови помилку 2 група (Фізіологи)
Анатомічно нервова система поділяється на центральну і периферичну. Головний і спинний мозок – це складові периферичної нервової системи. Нервова тканина, розміщена поза межами черепа та каналу хребта, називається центральною. Це нерви – спинномозкові (їх 12 пар) та черепно-мозкові (їх 31 пара). Спинний і головний мозок утворений сірою і білою речовиною. Сіра речовина – це скупчення тіл нейронів і їх коротких відростків – аксонів, а біла – скупчення дендритів. Функціонально нервову систему поділяють на соматичну і вегетативну.
Лови помилку 3 група (Медики)
Спинний мозок розташований у каналі хребта. Він має вигляд довгої трубки. Його довжина відповідає довжині хребта. Спинний мозок складається із сірої речовини, яка покриває білу. У центрі спинного мозку проходить спинномозковий канал діаметром до 12 мм, заповнений жовтуватою спинномозковою рідиною. Спинний мозок оточують дві оболонки: тверда та м’яка. Він виконує рефлекторну функцію незалежно від головного мозку.
Лови помилку 4 група (Парфумери)
Вищим відділом нервової системи є головний мозок. Він розташований у порожнині черепа та оточений двома оболонками. До стовбурової частини головного мозку належать довгастий мозок, міст і проміжний мозок. Півкулі великого мозку з’єднані між собою борознами і вкриті білою речовиною, яка утворює кору. Площа поверхні кори збільшена за рахунок мозолистого тіла. Носієм людського інтелекту є мозочок.
4. Виконати задачі.
1. Відношення відносних розмірів головного мозку до маси тіла у людини становить 1 : 50, а у кашалота – 1 : 5000. Яка маса головного мозку людини масою 70 кг і кашалота масою 35 тон? (1,4 кг. у людини, 7 кг. у кашалота.)(70:50, 35000:5000)
2. Відношення відносних розмірів головного мозку до маси тіла у людини становить 1 : 50, а у кашалота – 1 : 5000. Яка маса головного мозку людини масою 60 кг і кашалота масою 45 тон? (1,2. 9.)
3. Відношення відносних розмірів головного мозку до маси тіла у людини становить 1 : 50, а у кашалота – 1 : 5000. Яка маса головного мозку людини масою 75 кг і кашалота масою 30 тон? (1,5. 6)
4. Відношення відносних розмірів головного мозку до маси тіла у людини становить 1 : 50, а у кашалота – 1 : 5000. Яка маса головного мозку людини масою 80 кг і кашалота масою 40 тон? (1,6. 8)
V. Підведення підсумків заняття. Самооцінювання груп. Рефлексія.
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________  Дата _________

  Критерії
Оцінка 0-2б.
Брав активну участь у роботі на уроці

Вносив вдалі пропозиції, які врахувала група

Надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи

Запропонував ідею, яка сподобалась іншим

Вдало узагальнював думки інших

Давав повні відповіді на запитання

Загальна кількість балів

           Рефлексія:
1. На уроці я був…
активний
пасивний
2. Своєю роботою на уроці я…
задоволений
незадоволений
3. Матеріал на уроці був…
корисним
некорисним
4. Урок для мене здався…
коротким
довгим
5. Мій настрій…
покращився
погіршився
VІ. Домашнє завдання. Повторити & 34-40, звернути увагу на будову спинного та головного мозку, функції часток головного мозку.


вівторок, 12 лютого 2019 р.

Конспект уроку 8 клас. Тема: Головний мозок, функції та будова.

                                                                                        

Мета – навчальна – засвоїти будову головного мозку людини, назви та функції його відділів; Розвивальна – розвивати увагу та пам'ять , спостережливість, формувати уміння розпізнавати відділи головного мозку на малюнках, моделях; Виховна – виховувати науковий світогляд, комунікативні якості особистості.
Тип уроку – комбінований.
Матеріали та обладнання – модель будови головного мозку людини, мультимедія, підручник з біології.

Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка відвідування, емоційне налаштування.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Біологічний диктант.
1. Нервова клітина (нейрон)
2. Довгий відросток нервової клітини (аксон)
3. Короткий відросток нервової клітини (дендрит)
4. До якого відділу нервової системи входить спинний мозок? (ЦНС)
5. Речовина, яка розміщена в спинному мозку у вигляді метелика (сіра)
6. Як називається мозкова рідина? (ліквор)
7. Скільки сегментів має спинний мозок? (5)
8. Скільки пар нервів відходять від спинного мозку? (31)
9. Як називається шлях, який проходить нервовий імпульс під час здійснення рефлексу?
10. Яка речовина спинного мозку утворена мієліновими волокнами, що утворюють канатики спинного мозку? (біла)
ІІІ. Мотивація пізнавальної активності учнів.
Постановка проблемного питання:
·        Чи вірне твердження «Чим більше мозок, тим розумніше його щасливий володар»?
Довгий час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з'ясувалося пізніше, це не так.
Наприклад, маса мозку:
·        І.П.Павлова – 1 653 г
·        Д.І.Менделєєва – 1 571 г
·        Байрона (англ. поет )– 1 807 г
·        І.Шиллера (нім. поет, філософ) – 1 785 г.
Найважчий мозок – 2 900 г - був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 р. Мозок його у функціональному відношенні був неповноцінним.
Встановлено, що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується до 900 г і менше.
Оголошення теми уроку.
Питання уроку:
1. Яке значення має головний мозок для організму людини?
2. Які особливості головного мозку людини?
3. Які функції виконують  відділи головного мозку людини?
 ІV. Засвоєння нових знань.
Розповідь учителя з елементами візуалізації.
1.
Головний мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від зовнішніх механічних пошкоджень.
У процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа.
Ззовні мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому раніше вважали, що це речовина, яка охолоджує кров.
складання ОК: Особливості будова головного мозку:
- вищий відділ ЦНС;
- міститься в мозковому відділі черепа;
- вкритий трьома оболонками – твердою, павутинною і м’якою;
- від г.м. відходить 12 пар черепно-мозкових нервів;
- маса 1 300-1 400, у новонародженої дитини – 330-400 г., до 20 років досягає остаточних розмірів;
- є сіра та біла речовина: сіра речовина утворює кору півкуль г.м.; біла – провідні шляхи, з’єднуючи різні частини г.м.;
- є 4 шлуночки (порожнини, заповнені рідиною, яка створює внутрішньочерепний тиск, забезпечує обмін речовин і захисну функцію);
Головний мозок містить нервові центри рефлексів, що здійснюють мимовільні природжені рухи ковтання, дихання, серцебиття, кліпання, травлення та інші.
А в корі півкуль містяться формуються центри довільних рухів, яких ми навчаємося впродовж життя. Завдяки цим реакціям ми спілкуємось, розмовляємо, працюємо, відпочиваємо.  (рефлекторна функція)
У головному мозку є біла речовина, волокна якої зв’язують між собою відділи головного мозку та утворюють висхідні та низхідні шляхи для зв’язку зі спинним мозком. (провідникова)
У головному мозку формуються відчуття людини, без яких неможливе мислення та уява. До нього надходить вся інформація від органів чуття: зору, нюху, слуху, рівноваги і.т.д. (інформативна)

2.   Відділи головного мозку людини.
Перегляд відео фрагменту «Будова мозку людини».
■ складається з 5 відділів: великого (кінцевого), проміжного, середнього, заднього і довгастого;
■ проміжний, середній, довгастий відділи і міст утворюють стовбур головного мозку, нижня поверхня півкуль і стовбурова частина називаються основою мозку,
■ через увесь стовбур головного мозку проходить сітчастий утвір (ретикулярна формація) – особливе скупчення нейронів, яке здійснює регуляцію збудливості і тонусу відділів ЦНС;
■ навколо верхньої частини стовбура розміщена лімбічна система (первісний мозок) – сукупність структур (морський коник, мигдалеподібне тіло, поясна закрутка, прозора перегородка), які беруть активну участь у підтриманні гомеостазу, вияві інстинктів, модуляції поведінки, виходячи з внутрішніх потреб організму.
Лабораторне дослідження
Вивчення будови спинного та головного мозку людини (за муляжами, моделями,   пластинчастими препаратами).
Інструктивна картка
1.                      Розгляньте на муляжі (моделі, пластинчастих препаратах, таблиці, малюнках) зовнішню будову спинного мозку, зверніть увагу на оболонки, борозни, спинномозкові нерви, на розташування білої та сірої речовини у спинному мозку.
2.                     
Позначте та підпишіть зовнішню та внутрішню будову спинного мозку на малюнку.
3.                      Розгляньте головний мозок людини. Визначте розташування основних відділів головного мозку.
4.                      Зіставте назви відділів головного мозку з їхнім позначенням на ілюстрації: … – півкулі великого мозку; … – мозолисте тіло; … – великий мозок; … – проміжний мозок; … – мозочок; … – стовбур головного мозку.

5.                      Зробіть висновки.

3.Функції мозку.
Робота в парах. С.166 – заповнити таблицю, користуючись матеріалом параграфа.
Відділ мозку
Будова
Функції

Таламус і гіпоталамус
Регуляція обміну речовин, температури тіла, гомеостазу, а також сну, пам’яті, поведінки

Продовження спинного мозку
Регуляція життєво важливих функцій дихання, слино- і соко- виділення, серцевої діяльності та ін.

Ніжки мозку й чотири- горбикове тіло (дах)
Регуляція тонусу м’язів, здійснення орієнтувальних рефлек- сів на світло й звуки

Міст. Мозочок, вкри- тий корою
Координація рухів тіла, проведення нервових імпульсів

Дві півкулі, вкриті корою
Керування діяльністю нервової системи, регулювання діяль- ності організму, забезпечення ВНД і зв’язку із середовищем

V. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з хмарою слів. Складіть розповідь, використовуючи подані слова.
Складіть сенкан «головний мозок».
VІ. Підсумки уроку.
Рефлексія – Давайте пригадаємо вислів Аристотеля, що мозок є великою залозою, що необхідна для охолодження крові. Чи це так? Чому? Яку тему ми сьогодні вивчали? Які питання найскладніші? Чи досягли ми мети уроку?

Домашнє завдання – вивчити параграф 37, створити пазл «Відділи головного мозку людини» * або доповідь «Профілактика захворювань НС»*