Мета – навчальна – засвоїти будову головного мозку людини,
назви та функції його відділів; Розвивальна – розвивати увагу та пам'ять ,
спостережливість, формувати уміння розпізнавати відділи головного мозку на
малюнках, моделях; Виховна – виховувати науковий світогляд, комунікативні
якості особистості.
Тип уроку – комбінований.
Матеріали та обладнання – модель будови головного мозку
людини, мультимедія, підручник з біології.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка відвідування, емоційне налаштування.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
Біологічний
диктант.
1. Нервова клітина (нейрон)
2. Довгий відросток нервової клітини (аксон)
3. Короткий відросток нервової клітини (дендрит)
4. До якого відділу нервової системи входить спинний
мозок? (ЦНС)
5. Речовина, яка розміщена в спинному мозку у вигляді
метелика (сіра)
6. Як називається мозкова рідина? (ліквор)
7. Скільки сегментів має спинний мозок? (5)
8. Скільки пар нервів відходять від спинного мозку? (31)
9. Як називається шлях, який проходить нервовий імпульс
під час здійснення рефлексу?
10. Яка речовина спинного мозку утворена мієліновими
волокнами, що утворюють канатики спинного мозку? (біла)
ІІІ. Мотивація
пізнавальної активності учнів.
Постановка проблемного питання:
·
Чи вірне
твердження «Чим більше мозок, тим розумніше його щасливий володар»?
Довгий
час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим
більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з'ясувалося пізніше, це не
так.
Наприклад,
маса мозку:
·
І.П.Павлова
– 1 653 г
·
Д.І.Менделєєва
– 1 571 г
·
Байрона (англ. поет )– 1 807 г
·
І.Шиллера
(нім. поет, філософ) – 1 785 г.
Найважчий
мозок – 2 900 г - був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 р. Мозок
його у функціональному відношенні був неповноцінним.
Встановлено,
що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується
до 900 г і менше.
Оголошення теми
уроку.
Питання уроку:
1. Яке значення має головний мозок для організму людини?
2. Які особливості головного мозку людини?
3. Які функції виконують
відділи головного мозку людини?
ІV. Засвоєння нових знань.
Розповідь учителя з
елементами візуалізації.
1.
Головний
мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від
зовнішніх механічних пошкоджень.
У
процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа.
Ззовні
мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому раніше вважали, що це
речовина, яка охолоджує кров.
складання
ОК: Особливості будова головного мозку:
- вищий
відділ ЦНС;
-
міститься в мозковому відділі черепа;
-
вкритий трьома оболонками – твердою, павутинною і м’якою;
- від г.м.
відходить 12 пар черепно-мозкових нервів;
- маса
1 300-1 400, у новонародженої дитини – 330-400 г., до 20
років досягає остаточних розмірів;
- є сіра
та біла речовина: сіра речовина утворює кору півкуль г.м.; біла – провідні
шляхи, з’єднуючи різні частини г.м.;
- є 4
шлуночки (порожнини, заповнені рідиною, яка створює внутрішньочерепний тиск,
забезпечує обмін речовин і захисну функцію);
Головний мозок містить нервові центри рефлексів, що
здійснюють мимовільні природжені рухи ковтання, дихання, серцебиття, кліпання,
травлення та інші.
А в корі півкуль містяться формуються центри довільних
рухів, яких ми навчаємося впродовж життя. Завдяки цим реакціям ми спілкуємось,
розмовляємо, працюємо, відпочиваємо.
(рефлекторна функція)
У головному мозку є біла речовина, волокна якої зв’язують
між собою відділи головного мозку та утворюють висхідні та низхідні шляхи для
зв’язку зі спинним мозком. (провідникова)
У головному мозку формуються відчуття людини, без яких
неможливе мислення та уява. До нього надходить вся інформація від органів
чуття: зору, нюху, слуху, рівноваги і.т.д. (інформативна)
2. Відділи головного
мозку людини.
Перегляд відео фрагменту «Будова мозку людини».
■ складається з 5 відділів: великого (кінцевого),
проміжного, середнього, заднього і довгастого;
■ проміжний, середній, довгастий відділи і міст утворюють
стовбур головного мозку, нижня поверхня півкуль і стовбурова частина
називаються основою мозку,
■ через увесь стовбур головного мозку проходить сітчастий
утвір (ретикулярна формація) – особливе скупчення нейронів, яке здійснює
регуляцію збудливості і тонусу відділів ЦНС;
■ навколо верхньої частини стовбура розміщена лімбічна
система (первісний мозок) – сукупність структур (морський коник, мигдалеподібне
тіло, поясна закрутка, прозора перегородка), які беруть активну участь у
підтриманні гомеостазу, вияві інстинктів, модуляції поведінки, виходячи з
внутрішніх потреб організму.
Лабораторне
дослідження
Вивчення
будови спинного та головного мозку людини (за муляжами, моделями, пластинчастими препаратами).
Інструктивна
картка
1.
Розгляньте
на муляжі (моделі, пластинчастих препаратах, таблиці, малюнках) зовнішню будову
спинного мозку, зверніть увагу на оболонки, борозни, спинномозкові нерви, на
розташування білої та сірої речовини у спинному мозку.
2.
Позначте та підпишіть зовнішню та внутрішню будову спинного мозку на малюнку.
Позначте та підпишіть зовнішню та внутрішню будову спинного мозку на малюнку.
3.
Розгляньте
головний мозок людини. Визначте розташування основних відділів головного мозку.
4.
Зіставте
назви відділів головного мозку з їхнім позначенням на ілюстрації: … – півкулі
великого мозку; … – мозолисте тіло; … – великий мозок; … – проміжний мозок; … –
мозочок; … – стовбур головного мозку.
5.
Зробіть висновки.
3.Функції мозку.
Робота в парах.
С.166 – заповнити таблицю, користуючись матеріалом параграфа.
Відділ мозку
|
Будова
|
Функції
|
|
Таламус і
гіпоталамус
|
Регуляція
обміну речовин, температури тіла, гомеостазу, а також сну, пам’яті, поведінки
|
|
Продовження
спинного мозку
|
Регуляція життєво важливих функцій дихання, слино- і
соко- виділення, серцевої діяльності та ін.
|
|
Ніжки мозку й
чотири- горбикове тіло (дах)
|
Регуляція тонусу м’язів, здійснення орієнтувальних
рефлек- сів на світло й звуки
|
|
Міст. Мозочок,
вкри- тий корою
|
Координація
рухів тіла, проведення нервових імпульсів
|
|
Дві півкулі,
вкриті корою
|
Керування діяльністю нервової системи, регулювання
діяль- ності організму, забезпечення ВНД і зв’язку із середовищем
|
V. Узагальнення і
систематизація знань.
Робота з хмарою
слів. Складіть розповідь, використовуючи подані слова.
Складіть сенкан
«головний мозок».
VІ. Підсумки уроку.
Рефлексія – Давайте
пригадаємо вислів Аристотеля,
що мозок є великою залозою, що необхідна для охолодження крові. Чи це так?
Чому? Яку тему ми сьогодні вивчали? Які питання найскладніші? Чи досягли ми
мети уроку?
Домашнє завдання – вивчити
параграф 37, створити пазл «Відділи головного мозку людини» * або доповідь
«Профілактика захворювань НС»*