понеділок, 5 листопада 2018 р.

Урок 5 клас. Раціональний розподіл часу. Розпорядок дня школяра. Виконання домашніх завдань. Облаштування робочого місця.

Урок №__                                                                                      Дата_______
Тема: Раціональний розподіл часу. Розпорядок дня школяра. Виконання домашніх завдань. Облаштування робочого місця.
Мета: розглянути значення розпорядку дня для здоров’я; визначити раціональні умови виконання домашніх завдань; розвивати практичні вміння та навички складання розпорядку дня; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я, бажання дотримуватися ЗСЖ та цінувати час, дисциплінованість, охайність, відповідальність.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність.
 Поняття: режим дня, раціональний, життєві ритми.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «раціональний розподіл часу»
2. Тести: Безпека на дорогах. (картки)
Варіант 1
Питання 1.
Хто такі учасники дорожнього руху?
Варіанти відповідей:


А) водії транспортних засобів
Б) пішоходи
В) пасажири
Г) всі перераховані категорії


Питання 2.
Дотримуватись правил дорожнього руху потрібно?
Варіанти відповідей:


А) у темний час доби
Б) завжди
В) коли поблизу перебуває регулювальник або інспектор ГИБДД
Г) коли на це є настрій


Питання 3.
Де знаходиться батьківщина першого у світі світлофора?
Варіанти відповідей:


А) в Голландії
Б) в Росії
В) в Англії
Г) в Італії


Питання 4.
Скільки сигналів має світлофор для пішоходів?
Варіанти відповідей:


А) один
Б) два
В) три
Г) жодного


Питання 5.
Що означає червоний сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 6.
Що означає зелений сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 7.
Що означає жовтий сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 8.
Якщо світлофор не справний, хто регулює рух на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) інспектор ГІБДД
Б) регулировшик
В) поліцейський
Г) дорожній робітник


Питання 9.
Який інструмент використовує регулювальник для регулювання руху на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) рупор
Б) рацію
В) жезл
Г) паличку


Питання 10.
Якого елементу дороги не існує?
Варіанти відповідей:


А) парапет
Б) бордюр
В) тротуар
Г) обочина


Варіант 2
Питання 1.
При відсутності тротуарів як пішоходи пересуваються по узбіччю проїжджої частини?
Варіанти відповідей:


А) по ходу руху автотранспорту
Б) назустріч руху автотранспорту
В) по бордюру
Г) як завгодно


Питання 2.
Який дорожній знак, встановлений біля дороги біля школи, дозволяє безпечно перетинати проїжджу частину?
Варіанти відповідей:


А) знак «Обережно, діти»
Б) знак «Пішохідний перехід»
В) знак «Рух прямо»
Г) знак «Проїзд заборонений»


Питання 3.
Дорожній знак «Пішохідний перехід» відноситься до групи:
Варіанти відповідей:


А) попереджуючих
Б) заборонних
В) інформаційно-вказівних
Г) знаки пріоритету


Питання 4.
Пішохідні переходи бувають:
Варіанти відповідей:


А) наземними
Б) підземними
В) надземні
В) відповіді А і Б вірні
Г) відповіді Б і В вірні
Д) всі відповіді вірні
Е) немає вірних відповідей


Питання 5.
Пішохід збирається переходити вулицю. Скільки разів йому потрібно подивитися вправо і вліво, щоб перейти на іншу сторону проїзної частини?
Варіанти відповідей:
А) досить одного разу
Б) досить двох разів
В) скільки потрібно, щоб переконатися – небезпеки немає
Г) можна взагалі не дивитися, якщо переходити вулицю по пішохідному переходу
Питання 6.
Що робити пішоходу, який не встиг перейти дорогу на зелене світло світлофора
Варіанти відповідей:
А) потрібно продовжити рух, поки він не перейде вулицю
Б) потрібно повернутися назад
В) зупинитися на острівці безпеки і почекати потрібного сигналу
Г) як можна швидше перебігти дорогу
Питання 7.
Пасажир – це:
Варіанти відповідей:


А) людина, яка ходить пішки
Б) людина, яка керує транспортним засобом
В) людина, яка знаходиться в транспортному засобі крім водія
Г) всі відповіді не вірні


Питання 8.
Громадський транспорт – це:
Варіанти відповідей:


А) тролейбус, автомобіль, вантажівка
Б) автобус, тролейбус, трамвай
В) трамвай, поїзд, електричка
Г) літак, пароплав, паровоз


Питання 9.
В які ігри можна грати на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) у малорухомі
Б) в настільні
В) у підлогові
Г) ні в які


Питання 10. Як називається транспорт для перевезення людей?
Варіанти відповідей:


А) особистий
Б) загальний
В) громадський
Г) приватний



III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Чи бувало у вас в житті таке відчуття, наче весь день пролетів, і нічого з необхідного не зроблено?
- Життєві навички, які ви здобудете сьогодні допоможуть:
·        Навчитись правильно розпоряджатись часом протягом дня.
·        Більше встигати
·        Поліпшити свою самооцінку.
·        Уникнути пустого витрачання часу.
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про життєві ритми. Розгляд таблиці № 1, ст. 42. Підручника.
2. Розповідь про виконання домашніх завдань вдома.
3. Складання правил організації робочого місця школяра. (ст. 44)
4. Виконання завдань 1,2 в друк. зош. ст. 13.
5. Оздоровлююча вправа.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Ст. 46. підручника. Обговорення ситуацій.
- Обговорення ситуації: У вівторок в Олі з Вірою мала бути контрольна за семестр з української мови, тому з батьками вони домовились, що після школи готуватимуться разом. Уроки в дівчаток завершились о 14.00. Годину вони витратили на дорогу додому, хоча їх будинок стоїть поруч зі школою, а потім годину обідали. Раптом Оля згадала, що починається її улюблений серіал, і пішла дивитися, а Віра сіла грати в компютерну гру. Так вони провели час до 19.00. О 20.00, за годину до приходу мами, дівчата згадали про контрольну і стали шукати підручник. О 21.00 підручника знайшли, але тут прийшла мама. До 21.30 вона розповідала про свою роботу, а о 22.00 запитала в дівчат чи підготувалися вони до контрольної роботи. Оля з Вірою чесно відповіли, що нічого не зробили. Мама засмутилася, але сказала, що вже пізно і час  спати, тож дівчата повкладалися по ліжках, так і не підготувавшись до контрольної. Наступного дня був результат – дві двійки.
- Що діти робили не правильно?
- як потрібно раціонально використовувати свій час?
- Від чого залежить виконання домашніх завдань?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & 6, завд. в друк. зош. 3,4. ст. 14.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Щоб все встигати треба….. 


Урок 5 клас. Умови успішного навчання. Розвиток здібностей. Створення мотивації до навчання.

Урок №__                                                                                        Дата_____
Тема: Умови успішного навчання. Розвиток здібностей. Створення мотивації до навчання.
Мета: ознайомити учнів з умовами успішного навчання;
-         створювати і підтримувати мотивацію до навчання;
-         формувати вміння визначати користь від вивчення різних предметів;
-         розвивати пам'ять, увагу, уяву;
-         виховувати бажання вдосконалювати свої здібності й таланти.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність, друкований зошит.
 Поняття: здібності, талант, мотивація, успіх.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Якби ви вчились так, як треба, то мудрість би була своя…. Т.Г. Шевченко.
II. Актуалізація опорних знань
1.Чи впорались ви із домашнім завданням?
- Для чого  потрібно планувати свій час?
- Чи всі заплановані справи вдалося виконати?
- Як правильно потрібно готувати домашні завдання?
- Як треба організувати своє робоче місце?
2. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «успішне навчання»
У – уважність…
С – спостережливість….
П – перемога…..
І – інформація…..
Х – характер….
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Що таке талант?
- слухання притчі.
Притча про талант.
Один чоловік, відбуваючи до чужої країни, покликав робітників і роздав їм срібні монети (таланти). Кожен отримав різні суми: один – п’ять  таланів, другий – два, а третій – один. Господар звелів використати гроші для справи. Повернувшись, він покликав робітників до себе, щоб дізнатися, як вони розпорядилися грошима. Перший і другий сказали, що вигідно вклали їх і примножили його багатство удвічі. За це вони отримали винагороду. А третій робітник чи то побоявся ризикувати чи то полінувався. Коли він отримав талант, то закопав його у землю, а відтак викопав і приніс, щоб повернути господарю. Тоді чоловік сказав присутнім: «Заберіть у нього монету й віддайте тому, в кого їх десять».
«Пане, - зауважили йому, - це несправедливо, він уже має десять монет».
«А я кажу вам, що тому, хто має, буде додано ще. А від того, хто не має, забереться геть усе».
Що ви зрозуміли з цієї притчи?
Що вона означає?
Як же розвивати свій талант? Як стати успішним? Чи є у вас талант до чого-небудь?
Давайте проведемо експеримент.
Хто я: мислитель чи митець?
1)    Розташуйте руки перед собою, переплетіть пальці, утворюючи «замок». Подивіться, який палець зверху - правий чи лівий. Якщо правий – провідна ліва півкуля.
2)    Давайте приймемо позу Наполеона.  Схрестивши руки на грудях.
3)    Давайте поаплодуйте собі або поплескайте в долоні. Яка рука зверху?
Якщо в усіх випадках отримано відповідь «права» - ви «мислитель» - у вас провідна ліва півкуля, якщо «ліва» - «митець».
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про умови успішного навчання.
- словничок: ст. 47 підруч.
2. Цікаві факти про здібності людей. (ст. 48)
Історичні цікавинки.
Історія знає багато прикладів, коли люди досягли неймовірних успіхів, завдяки наполегливості й розвитку своїх здібностей.
Олександр Македонський – пам’ятав обличчя й імена майже всіх солдат своєї армії.
Федір Шаляпін, коли був маленький, його не приймали співати в хорі. А потім він став великим співаком.
Ісаак Ньютон був останнім учнем в класі по успішності, всі з нього глузували, це змусило його взятися за навчання, швидко залишивши позаду всіх, хто з нього жартував.
Завдяки чому їм вдалося досягти значних успіхів? Чи не стануть ці риси в пригоді вам?
3. Перегляд фільму про можливості нашого мозку.
4. Складання памятки: «Як вибрати собі заняття по душі?» (ст. 49, ур. осн. зд.)
5. Оздоровлююча вправа.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Сст. 48. підручника. Виконання вправи для розвитку памяті.
- виконання завдань в друк. зош. 1 – 5 ст. 15 – 16.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & 7.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Для успішного навчання потрібно…..
- бути впевненим
- бути уважним
- самостійно мислити
- добре трудитися
- дотримуватися режиму
- бути організованим 
- бути самостійним


Урок з основ здоров'я в 5 класі. Типи сприйняття інформації.

Урок №__                                                                                        Дата______
Тема: Типи сприйняття інформації.
Мета: ознайомити учнів з різними типами сприйняття інформації;
-         створювати і підтримувати мотивацію до навчання;
-         формувати вміння визначати користь від вивчення різних предметів;
-         розвивати пам'ять, увагу, уяву;
-         виховувати бажання вдосконалювати свої здібності й таланти.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність, друкований зошит.
 Поняття: аудіальний, візуальний, тактильний, мотивація, успіх.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Якби ви вчились так, як треба, то мудрість би була своя…. Т.Г. Шевченко.
II. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «сприйняття інформації»
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Що заважає комусь із вас мати вищі результати в навчанні?
- Чому інколи нас дорікають за те, що не вміємо слухати?
- Як домогтися легшого та якіснішого запамятовування?
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про типи сприйняття інформації.
2. Робота з таблицею «Типи сприйняття інформації» ст. 51.
3. Вправа «Передача інформації».(ст.23 консп.урок.)
4. Робота в парах. (ст.52.)
5. Оздоровлююча вправа.
6. Розповідь про активне слухання.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Ст. 54. підручника. Виконання вправ.
- Складання памятки «Як готуватись до контрольної роботи» ст.55.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & __.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Щоб навчатися успішно мені потрібно…..
- бути впевненим
- бути уважним
- самостійно мислити
- добре трудитися
- дотримуватися режиму
- бути організованим 
- бути самостійним

- активно слухати

вівторок, 30 жовтня 2018 р.

Цікаві канікули.

Історія вимірювальних приладів
Люди завжди прагнули виміряти різні кількісні величини – довжину, вагу, час. Незліченні винахідники, імена яких залишилися невідомими, поступово вдосконалювали конструкції вимірювальних приладів. У наш час створені прилади, що дозволяють виміряти навіть невидимі неозброєним оком предмети – наприклад частинки атомів.
Стародавні годинники
Сонячний годинник був першим пристроєм для визначення часу. В давнину час дізнавалися також за допомогою свічок і водяних годин.
Новий засіб для вимірювання часу
Перші механічні годинники з гирями побудував Жербо, французький чернець. Поступово їх вдосконалювали, і в 1300 р. в Європі з’явилися дуже точні механічні годинники. Особливий спусковий пристрій обертав стрілки. Маятник, рухаючись вправо і уліво, регулював швидкість ходу. Спусковий пристрій складався з коронної шестірні й маятника, пов’язаних через шестерні зі стрілками. Опускаючись, гиря змушувала коронну шестерню обертатися, а її обертання передавалося стрілкам годин.
Маятниковий годинник
У 1656 р. Християн Гюйгенс (1629-1695), голландський фізик, винайшов перший точний маятниковий годинник. Його конструкція була заснована на спостереженні за коливаннями маятника Галілео Галілея (1564-1642) – він помітив, що коливання повторюються через рівні проміжки часу. Гюйгенс розробив спосіб управління коливаннями маятника і через шестерні пов’язав його рухи з обертанням стрілок годинника. Коливання маятника змушують важіль і вилку обертати шестерню. Обертання шестерні викликає обертання зубчастих коліс. Коливання маятника вправо і вліво завжди займають однакові проміжки часу.
Новий вид карт
Карта – це площинне зображення земної поверхні. Але Земля має сферичну форму, і зображення на старих картах були спотвореними. У 1569 році Герард Меркатор (1512-1594) фламандський географ і картограф, винайшов більш точний спосіб проекції карт. Він запропонував зобразити земну кулю у вигляді циліндра, розділеного паралельними лініями по висоті і ширині. Ці лінії назвали широтою і довготою. У 1595 році Меркатор опублікував атлас карт, складених за новою системою. Його метод використовується і в наші дні.
Тиск
Еванджеліста Торрічеллі (1608-1647) був сином італійського ткача. Він експериментував з вакуумом і тиском. У 1643 Торічеллі винайшов ртутний барометр. подібним барометром досі вимірюють атмосферний тиск. Пристрій барометра Торрічелі : частина ртуті з пробірки витікає в судину. У результаті рівень ртуті в пробірці падає. Посудина наполовину наповнена ртуттю. Відкритий кінець пробірки, заповненої ртуттю, і знаходиться нижче рівня ртуті в посудині. Висота ртутного стовпа висить від величини атмосферного тиску і використовується для його визначення.
Вимірювання температури
Тисячоліттями люди вимірювали температуру, стежачи за розширенням рідини при нагріванні. До XVII ст. було створено більше 30 різних шкал. Порівнювати по них результати вимірювань було дуже складно. У 1742 р. Андерс Цельсій (1701-1744), шведський астроном, запропонував стандартну шкалу для вимірюванні температури. Ця шкала, що отримала його ім’я, складається з 100 градусів. Кожне ділення являє собою одну соту різниці між точками кипіння і замерзання води.
Абсолютний нуль
Жак Шарль (1746-1823), французький фізик, зауважив, що при охолодженні газу його об’єм зменшується на 1/273 при зниженні температури на 1 ° С (один градус по Цельсію). Інший фізик, Вільям Томсон (1824 – 1907), встановив, що при температурі -273 ° С енергія руху молекул газів знижується до нуля. Томсон, якому за його праці присвоїли титул барона Кельвіна, запропонував нову шкалу. На ній за нуль («абсолютний нуль») прийнята точка -273 ° С. За цією шкалою, що отримала ім’я Кельвіна, відраховують дуже низькі температури.
Відкриття радіації
У 1908 р. німецький фізик Ханс Гейгер (1882-1945) винайшов прилад для вимірювання рівня радіації в повітрі. Прилад цей назвали лічильником Гейгера. При виявленні радіації лічильник видає особливі клацання. Рівень радіації вказується на шкалі.