понеділок, 5 листопада 2018 р.

Урок 5 клас. Раціональний розподіл часу. Розпорядок дня школяра. Виконання домашніх завдань. Облаштування робочого місця.

Урок №__                                                                                      Дата_______
Тема: Раціональний розподіл часу. Розпорядок дня школяра. Виконання домашніх завдань. Облаштування робочого місця.
Мета: розглянути значення розпорядку дня для здоров’я; визначити раціональні умови виконання домашніх завдань; розвивати практичні вміння та навички складання розпорядку дня; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я, бажання дотримуватися ЗСЖ та цінувати час, дисциплінованість, охайність, відповідальність.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність.
 Поняття: режим дня, раціональний, життєві ритми.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «раціональний розподіл часу»
2. Тести: Безпека на дорогах. (картки)
Варіант 1
Питання 1.
Хто такі учасники дорожнього руху?
Варіанти відповідей:


А) водії транспортних засобів
Б) пішоходи
В) пасажири
Г) всі перераховані категорії


Питання 2.
Дотримуватись правил дорожнього руху потрібно?
Варіанти відповідей:


А) у темний час доби
Б) завжди
В) коли поблизу перебуває регулювальник або інспектор ГИБДД
Г) коли на це є настрій


Питання 3.
Де знаходиться батьківщина першого у світі світлофора?
Варіанти відповідей:


А) в Голландії
Б) в Росії
В) в Англії
Г) в Італії


Питання 4.
Скільки сигналів має світлофор для пішоходів?
Варіанти відповідей:


А) один
Б) два
В) три
Г) жодного


Питання 5.
Що означає червоний сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 6.
Що означає зелений сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 7.
Що означає жовтий сигнал світлофора?
Варіанти відповідей:
А) рух всім учасникам дорожнього руху починати не можна: пішоходам і транспортним засобам
Б) можна починати рух пішоходам і транспортним засобам
В) можна починати рух автотранспортним засобам і пішоходам не можна
Г) можна починати рух пішоходів і не можна автотранспортних засобів
Питання 8.
Якщо світлофор не справний, хто регулює рух на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) інспектор ГІБДД
Б) регулировшик
В) поліцейський
Г) дорожній робітник


Питання 9.
Який інструмент використовує регулювальник для регулювання руху на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) рупор
Б) рацію
В) жезл
Г) паличку


Питання 10.
Якого елементу дороги не існує?
Варіанти відповідей:


А) парапет
Б) бордюр
В) тротуар
Г) обочина


Варіант 2
Питання 1.
При відсутності тротуарів як пішоходи пересуваються по узбіччю проїжджої частини?
Варіанти відповідей:


А) по ходу руху автотранспорту
Б) назустріч руху автотранспорту
В) по бордюру
Г) як завгодно


Питання 2.
Який дорожній знак, встановлений біля дороги біля школи, дозволяє безпечно перетинати проїжджу частину?
Варіанти відповідей:


А) знак «Обережно, діти»
Б) знак «Пішохідний перехід»
В) знак «Рух прямо»
Г) знак «Проїзд заборонений»


Питання 3.
Дорожній знак «Пішохідний перехід» відноситься до групи:
Варіанти відповідей:


А) попереджуючих
Б) заборонних
В) інформаційно-вказівних
Г) знаки пріоритету


Питання 4.
Пішохідні переходи бувають:
Варіанти відповідей:


А) наземними
Б) підземними
В) надземні
В) відповіді А і Б вірні
Г) відповіді Б і В вірні
Д) всі відповіді вірні
Е) немає вірних відповідей


Питання 5.
Пішохід збирається переходити вулицю. Скільки разів йому потрібно подивитися вправо і вліво, щоб перейти на іншу сторону проїзної частини?
Варіанти відповідей:
А) досить одного разу
Б) досить двох разів
В) скільки потрібно, щоб переконатися – небезпеки немає
Г) можна взагалі не дивитися, якщо переходити вулицю по пішохідному переходу
Питання 6.
Що робити пішоходу, який не встиг перейти дорогу на зелене світло світлофора
Варіанти відповідей:
А) потрібно продовжити рух, поки він не перейде вулицю
Б) потрібно повернутися назад
В) зупинитися на острівці безпеки і почекати потрібного сигналу
Г) як можна швидше перебігти дорогу
Питання 7.
Пасажир – це:
Варіанти відповідей:


А) людина, яка ходить пішки
Б) людина, яка керує транспортним засобом
В) людина, яка знаходиться в транспортному засобі крім водія
Г) всі відповіді не вірні


Питання 8.
Громадський транспорт – це:
Варіанти відповідей:


А) тролейбус, автомобіль, вантажівка
Б) автобус, тролейбус, трамвай
В) трамвай, поїзд, електричка
Г) літак, пароплав, паровоз


Питання 9.
В які ігри можна грати на проїжджій частині?
Варіанти відповідей:


А) у малорухомі
Б) в настільні
В) у підлогові
Г) ні в які


Питання 10. Як називається транспорт для перевезення людей?
Варіанти відповідей:


А) особистий
Б) загальний
В) громадський
Г) приватний



III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Чи бувало у вас в житті таке відчуття, наче весь день пролетів, і нічого з необхідного не зроблено?
- Життєві навички, які ви здобудете сьогодні допоможуть:
·        Навчитись правильно розпоряджатись часом протягом дня.
·        Більше встигати
·        Поліпшити свою самооцінку.
·        Уникнути пустого витрачання часу.
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про життєві ритми. Розгляд таблиці № 1, ст. 42. Підручника.
2. Розповідь про виконання домашніх завдань вдома.
3. Складання правил організації робочого місця школяра. (ст. 44)
4. Виконання завдань 1,2 в друк. зош. ст. 13.
5. Оздоровлююча вправа.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Ст. 46. підручника. Обговорення ситуацій.
- Обговорення ситуації: У вівторок в Олі з Вірою мала бути контрольна за семестр з української мови, тому з батьками вони домовились, що після школи готуватимуться разом. Уроки в дівчаток завершились о 14.00. Годину вони витратили на дорогу додому, хоча їх будинок стоїть поруч зі школою, а потім годину обідали. Раптом Оля згадала, що починається її улюблений серіал, і пішла дивитися, а Віра сіла грати в компютерну гру. Так вони провели час до 19.00. О 20.00, за годину до приходу мами, дівчата згадали про контрольну і стали шукати підручник. О 21.00 підручника знайшли, але тут прийшла мама. До 21.30 вона розповідала про свою роботу, а о 22.00 запитала в дівчат чи підготувалися вони до контрольної роботи. Оля з Вірою чесно відповіли, що нічого не зробили. Мама засмутилася, але сказала, що вже пізно і час  спати, тож дівчата повкладалися по ліжках, так і не підготувавшись до контрольної. Наступного дня був результат – дві двійки.
- Що діти робили не правильно?
- як потрібно раціонально використовувати свій час?
- Від чого залежить виконання домашніх завдань?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & 6, завд. в друк. зош. 3,4. ст. 14.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Щоб все встигати треба….. 


Урок 5 клас. Умови успішного навчання. Розвиток здібностей. Створення мотивації до навчання.

Урок №__                                                                                        Дата_____
Тема: Умови успішного навчання. Розвиток здібностей. Створення мотивації до навчання.
Мета: ознайомити учнів з умовами успішного навчання;
-         створювати і підтримувати мотивацію до навчання;
-         формувати вміння визначати користь від вивчення різних предметів;
-         розвивати пам'ять, увагу, уяву;
-         виховувати бажання вдосконалювати свої здібності й таланти.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність, друкований зошит.
 Поняття: здібності, талант, мотивація, успіх.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Якби ви вчились так, як треба, то мудрість би була своя…. Т.Г. Шевченко.
II. Актуалізація опорних знань
1.Чи впорались ви із домашнім завданням?
- Для чого  потрібно планувати свій час?
- Чи всі заплановані справи вдалося виконати?
- Як правильно потрібно готувати домашні завдання?
- Як треба організувати своє робоче місце?
2. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «успішне навчання»
У – уважність…
С – спостережливість….
П – перемога…..
І – інформація…..
Х – характер….
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Що таке талант?
- слухання притчі.
Притча про талант.
Один чоловік, відбуваючи до чужої країни, покликав робітників і роздав їм срібні монети (таланти). Кожен отримав різні суми: один – п’ять  таланів, другий – два, а третій – один. Господар звелів використати гроші для справи. Повернувшись, він покликав робітників до себе, щоб дізнатися, як вони розпорядилися грошима. Перший і другий сказали, що вигідно вклали їх і примножили його багатство удвічі. За це вони отримали винагороду. А третій робітник чи то побоявся ризикувати чи то полінувався. Коли він отримав талант, то закопав його у землю, а відтак викопав і приніс, щоб повернути господарю. Тоді чоловік сказав присутнім: «Заберіть у нього монету й віддайте тому, в кого їх десять».
«Пане, - зауважили йому, - це несправедливо, він уже має десять монет».
«А я кажу вам, що тому, хто має, буде додано ще. А від того, хто не має, забереться геть усе».
Що ви зрозуміли з цієї притчи?
Що вона означає?
Як же розвивати свій талант? Як стати успішним? Чи є у вас талант до чого-небудь?
Давайте проведемо експеримент.
Хто я: мислитель чи митець?
1)    Розташуйте руки перед собою, переплетіть пальці, утворюючи «замок». Подивіться, який палець зверху - правий чи лівий. Якщо правий – провідна ліва півкуля.
2)    Давайте приймемо позу Наполеона.  Схрестивши руки на грудях.
3)    Давайте поаплодуйте собі або поплескайте в долоні. Яка рука зверху?
Якщо в усіх випадках отримано відповідь «права» - ви «мислитель» - у вас провідна ліва півкуля, якщо «ліва» - «митець».
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про умови успішного навчання.
- словничок: ст. 47 підруч.
2. Цікаві факти про здібності людей. (ст. 48)
Історичні цікавинки.
Історія знає багато прикладів, коли люди досягли неймовірних успіхів, завдяки наполегливості й розвитку своїх здібностей.
Олександр Македонський – пам’ятав обличчя й імена майже всіх солдат своєї армії.
Федір Шаляпін, коли був маленький, його не приймали співати в хорі. А потім він став великим співаком.
Ісаак Ньютон був останнім учнем в класі по успішності, всі з нього глузували, це змусило його взятися за навчання, швидко залишивши позаду всіх, хто з нього жартував.
Завдяки чому їм вдалося досягти значних успіхів? Чи не стануть ці риси в пригоді вам?
3. Перегляд фільму про можливості нашого мозку.
4. Складання памятки: «Як вибрати собі заняття по душі?» (ст. 49, ур. осн. зд.)
5. Оздоровлююча вправа.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Сст. 48. підручника. Виконання вправи для розвитку памяті.
- виконання завдань в друк. зош. 1 – 5 ст. 15 – 16.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & 7.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Для успішного навчання потрібно…..
- бути впевненим
- бути уважним
- самостійно мислити
- добре трудитися
- дотримуватися режиму
- бути організованим 
- бути самостійним


Урок з основ здоров'я в 5 класі. Типи сприйняття інформації.

Урок №__                                                                                        Дата______
Тема: Типи сприйняття інформації.
Мета: ознайомити учнів з різними типами сприйняття інформації;
-         створювати і підтримувати мотивацію до навчання;
-         формувати вміння визначати користь від вивчення різних предметів;
-         розвивати пам'ять, увагу, уяву;
-         виховувати бажання вдосконалювати свої здібності й таланти.
Матеріали та обладнання: Підручник  для  5-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл., наочність, друкований зошит.
 Поняття: аудіальний, візуальний, тактильний, мотивація, успіх.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, виконання практичної вправи).
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Якби ви вчились так, як треба, то мудрість би була своя…. Т.Г. Шевченко.
II. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний кущ. Складання схеми до понять  «сприйняття інформації»
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Що заважає комусь із вас мати вищі результати в навчанні?
- Чому інколи нас дорікають за те, що не вміємо слухати?
- Як домогтися легшого та якіснішого запамятовування?
Повідомлення теми уроку.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь про типи сприйняття інформації.
2. Робота з таблицею «Типи сприйняття інформації» ст. 51.
3. Вправа «Передача інформації».(ст.23 консп.урок.)
4. Робота в парах. (ст.52.)
5. Оздоровлююча вправа.
6. Розповідь про активне слухання.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Ст. 54. підручника. Виконання вправ.
- Складання памятки «Як готуватись до контрольної роботи» ст.55.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. & __.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Незакінчене речення». Щоб навчатися успішно мені потрібно…..
- бути впевненим
- бути уважним
- самостійно мислити
- добре трудитися
- дотримуватися режиму
- бути організованим 
- бути самостійним

- активно слухати