неділю, 11 грудня 2016 р.

Тема: Надання першої допомоги при головному болю та гострому болю в животі

11 клас
Урок №______                                                          Дата________
Тема: Надання першої допомоги при головному болю та гострому болю в животі
Мета: виділити основні моменти при наданні допомоги при  при головному болю та гострому болю в животі, розвивати вміння аналізу, виховувати гуманне ставлення до хворих.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація отриманих знань
Повторення порядку і правил надання допомоги при різних ситуаціях
3. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми з вами поговоримо про недуги які були в кожного з нас – головний біль і біль в животі.
4. Вивчення нового матеріалу
Головний біль - прояв різних змін головного мозку, у тому числі його оболонок і судин, інших захворювань п завжди вимагає спеціального аналізу для встановлення причин її виникнення.
На землі навряд чи знайдеться людина, яка жодного разу не стикалася з головним болем. Проте цю проблему ми звикли вирішувати однією пігулкою.
Тим часом, головні болі можуть перетворитися на хронічні і суттєво зіпсувати вам життя. Який головний біль вказує на серйозну хворобу?На яке саме захворювання? Спробуємо розібратися, як розрізняти головні болі і як їх лікувати.
Тензійний біль.
Це найпоширеніший вид головного болю в світі— кожний з нас відчував його хоча би раз в житті. Повторюються вони не часто, хронічної форми набувають в 3% випадків.
Ознаки
Відчувається як тиснення по колу верхньої частини голови. Може здаватися, що м’язи лоба і очних ямок перенапружені, але розслабити ви їх не можете. Тривалість таких болів варіюється від півгодини до тижня, інтенсивність, зазвичай, наростає до вечора.
Можливі причини. 
Тензійнний біль може бути пов’язаний з надмірним стресом або травмою м’язів голови і шиї. Проте при діагностиці джерело болю, як правило, залишається "невизначеним".
Як лікувати.
Оскільки болі рідко набувають регулярного характеру, кращий засіб від них— прості знеболюючі, на зразок ібупрофена або парацетамолу. Якщо ж біль не проходить більше тижня, можна спробувати зайнятися легкою фізкультурою, регулярно розминати плечі і шию, більше бувати на повітрі, щоб нівелювати стрес. Хронічні тензійнні болі лікуються медикаментозно за призначенням лікаря.
Мігрень
Ознаки.
Мігренню називають болі, що повторюються, з одного боку голови тривають близько 4 годин і довше. Як правило, епізоди мігрені повторюються і можуть приводити до запаморочення, нудоти і фотофобії (світлобоязнь). Іноді, перед початком нападу, хворі переживають зорові аномалії— бачать яскраві кольорові кільця і смуги— або відчувають легке поколювання по всьому тілу.
Можливі причини.
Механізм виникнення мігрені довго був предметом суперечок в наукових колах. Зараз лікарі впевнені— це хвороба точно не психічної властивості. Пов’язана вона з порушенням функцій мозку, але з якою саме, точно невідомо. Відзначено, що в процесі виникнення болю кровоносні судини голови сильно розширюються, а на корі головного мозку виникає аномальна електрична активність.
Як лікувати.
Приблизно у 20% людей, що страждають на мігрень, болі виникають після певної зовнішньої дії— різкого запаху, гучного монотонного звуку, сигаретного диму тощо. Таким хворим лікарі просто радять уникати "чинників ризику", іншим же залишається пити ліки за призначенням (найбільшу ефективність дають тріптани, але діють вони майже як наркотик— чим більше п’єш, тим гірше лікує). На жаль, остаточно вилікувати мігрень не можна, а простими знеболюючими справі майже не допоможеш.
Кластерні болі
Ці болі вражають приблизно 1% всього населення планети, причому в 80% випадків це чоловіки.
Ознаки.
Це інтенсивний пульсуючий біль з одного боку голови, як правило— в передній частині, біля ока. Триває від 15 хвилин до години і супроводжується почервонінням очей, сльозоточивістю, нежиттю, приливом крові до голови. Виникає зазвичай в один і той же час доби з рівномірними тимчасовими проміжками— раз в тиждень, місяць, два і так далі. Іноді досягає такої гостроти, що людина не може не те що нормально функціонувати— навіть рухатися і розмовляти.
Можливі причини.
Невідомі.

Як лікувати.
Цей вид болів важко піддається лікуванню, оскільки виникають вони епізодично і можуть зникнути так само непередбачувано, як з’явилися. При затяжних нападах застосовується киснева терапія (пацієнт дихає через маску) і лікарські ін’єкції за призначенням лікаря.
Пухлина мозку
Іпохондрики і просто тривожні пацієнти часто пов’язують головний біль з раком мозку. Поспішаємо заспокоїти: насправді, тільки 4% пухлинних утворень виявляються саме таким чином.
Ознаки.
Якщо болі все-таки пов’язані з пухлиною, вони зазвичай з’являються вранці і супроводжуються блювотою. Епізоди повторюються періодично і з часом стають все гірше і гірше. Якщо на цьому фоні спостерігається різка втрата ваги, зміни в обличчі і судомні приступи, це є привід пройти обстеження мозку.
Можливі причини.
Коли пухлина розростається до певного розміру, збільшення об’єму мозку веде до підвищення внутрішньочерепного тиску. Звідси і первинні симптоми.
Як лікувати.
Залежить від розташування, розміру і виду утворення.
Внутрішньочерепна кровотеча
Отримавши травму головних судин, людина може цього відразу не зрозуміти. Іноді крововилив виявляється через декілька годин після розриву судини, а це потенційно дуже небезпечно.
Ознаки.
Раптовий, наростаючий біль в будь-якій частині голови. Супроводжується порушеннями зору, мовних навиків, координації, розладами особистості, нудотою. Симптоми з’являються по черзі і з часом погіршуються. Врешті-решт людина може знепритомніти.Можливі причини. Розрив судини може відбутися в результаті травми (сильного удару) або через надмірне стоншування його стінок.
Як лікувати.
Перш за все лікареві потрібно буде видалити з черепної коробки кров, що накопичилася, оскільки гематома тиснутиме на мозок, ушкоджуючи його. Потім вкрай важливо з’ясувати причину крововиливу: якщо йому не передувала явна травма, розриви можуть повторитися. Таким пацієнтам необхідне обстеження судин головного мозку.
Скроневий артрит
Захворювання, як правило, зустрічається у людей віком 50 років і старше і без лікування може привести до повної сліпоти.
Ознаки.
Сильні головні болі виникають на тлі втрати ваги, безсоння, депресії, іноді підвищеної температури і почервоніння шкіри голови. Боліти також можуть плечі та шия.
Можливі причини.
Підштовхнути хворобу можуть безліч різних чинників, зокрема вірусні інфекції.Сильна атака на імунну систему викликає її збій і примушує імунітет атакувати стінки кров’яних судин. Серед решти "провокаторів" артріту— безконтрольне приймання ліків, інтенсивна дія сонячного світла, алкоголізм, переохолодження і різні травми.
Як лікувати.
Найчастіше застосовуються стероїдні препарати, що зупиняють запалення кров’яних судин. При виникненні супутніх проблем із зором (наприклад, помутніння кришталика) лікуванням повинен займатися офтальмолог.
«Гострий живіт» характеризує «катастрофу» в черевній порожнині при нез’ясованій причині. Він є тривожним сигналом, який потребує термінових заходів для екстреної госпіталізації хворого в лікувальний заклад. 
       Причини «гострого живота» багаточисельні і можуть бути згруповані наступним чином: 
       1. Пошкодження органів черевної порожнини, які прийнято ділити на закриті і відкриті. Найбільш частою причиною «гострого живота» є пошкодження порожнинних органів шлунково-кишкового тракту і сечового міхура. 
       2. Запальні захворювання, в тому числі перитоніт, найбільш часта причина «гострого живота» – гострі запальні процеси в червоподібному відростку (апендицит), підшлунковій залозі (панкреатит). 
       3. Перфорація порожнинного органу. Частіше всього вона виникає в результаті різних захворювань органів черевної порожнини і заочеревного простору (гострий холецистит, гострий апендицит, виразки, пухлини шлунково-кишкового тракту). 
       4. Внутрішня кровотеча в просвіт шлунково-кишкового тракту в черевну порожнину (при трубній вагітності) і заочеревний простір (розрив нирки, аневризми черевної аорти). 
       5. Непрохідність кишечника, яка виникає внаслідок завороту кишок, защемлення кишки, здавлення кишки спайками. 
       6. Гострі порушення артеріального і венозного кровообігу, які призводять до гангрени кишечника. 
       7. Запальні процеси в яєчниках, позаматкова вагітність, перекрут ніжки, пухлини або кісти яєчника. 
       8. У дітей родова травма (із пошкодженням печінки, селезінки і інших органів, вроджена і набута непрохідність кишечника). 
       Симптоматика і діагностичні заходи 
       Ведучим симптомом практично у всіх випадках «гострого живота» є біль, локалізований по всьому животі. Чіткої залежності між динамікою захворювання, характером і інтенсивністю болю, а також його локалізацією, як правило, не спостерігається. При обширних ураженнях, які обумовили виникнення «гострого живота», больовий синдром може бути різко виражений і супроводжуватися розвитком шоку або колапсу. 
       Частим симптомом «гострого живота» є блювота, яка може виникнути в перші години і навіть хвилини захворювання. Блювотна маса складається із залишків їжі, шлункового соку, жовчі або в довші строки захворювання носити каловий характер.При шлунковій кровотечі блювотні маси мають вигляд кавової гущі або містять яскраво-червону кров. Іноді спостерігається ікота, що пов’язано із подразненням діафрагмового нерва. Може бути затримка випорожнення і газів, рідше рідке випорожнення. Важливим симптомом «гострого живота» є зміна характеру випорожнення. Так, мелена (чорне випорожнення або наявність червоної крові) характерні для шлунково-кишкової кровотечі. Переймоподібні болі в животі (наприклад, при печінковій або нирковій кольках, непрохідності кишечника). Хворий може бути неспокійний, стогне, кричить, метушиться. Часто характерний страждальний вираз обличчя, блідість. Форма живота змінена: втягнутий живіт (при перфорації порожнинного органу) або роздутий і асиметричний (при непрохідності кишечника). Язик сухий, з білим, жовтим або бурим нальотом. При промацуванні живота спостерігається дошкоподібний напружений живіт, болючість всієї передньої черевної стінки або окремих її ділянок. Підвищення температури.
   Тактика і перша допомога
   1. Хворий негайно має бути госпіталізований. Не можна втрачати час на з’ясування причин, оскільки вирішальним у даній ситуації є «фактор часу». 
   2. Транспортування хворого повинно проводитися обережно. Одночасно бути готовим застосувати реанімаційні засоби. 
   3. Поки хворого не оглянув лікар і не вирішене питання про операцію, слід утримуватися від застосування знеболюючих засобів, які можуть змінити клініку захворювання і привести медпрацівників до діагностичної і тактичної помилок. 
   4. Чим раніше хворий буде госпіталізований, а, значить, і раніше поставлений точний діагноз і проведене адекватне лікування, тим кращий прогноз. 
   5. Не можна давати хворому їсти і пити. 
   6. Покласти холод на живіт.
5. Закріплення
1. Які бувають причини головних болей?
2. Як з ними боротись?
3. Гострий біль в животі та допомога?
6. Підсумок, домашнє завдання


Немає коментарів:

Дописати коментар