Мета: розширити уявлення дітeй про ліс, його природу, значення лiсу в житті людини, вчити
спостерігати за змiнами в життi рослин, вчити працювати з науково-популярною лiтературою,
довідниками; розвивати творчі здiбностi дітей, умiння дружно i злагоджено
працювати, мислення, творчу уяву вихованців; виховувати бажання оберiгати природу.
Методи: 1) За джерелом передачі та
сприйняття навчальної інформації: - словесні (розповідь, бесіда, пояснення);-
наочні (демонстрація малюнків); - практичні ( навчальні вправи, ігрові вправи).
2)
Стимулювання інтересу до навчання: пізнавальні ігри, створення цікавої
ситуації, реалізація виховного потенціалу.
Тип заняття: комбінований.
Обладнання: малюнки із зображенням лісу,
малюнки рослин і тварин для проведення ігор.
Очікуваний результат: засвоєння вихованцями уявлення
про ліс та необхідності оберiгати природу.
Хід заняття
І. Вступна
частина
-
повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;
-
актуалізація опорних знань;
- мотивація
навчальної діяльності гуртківців.
Керiвник
гуртка. Своє вступне слово я хочу розпочати вiршем великого природолюба,
видатного укpaїнського поета Максима Тадейовича Рильського.
«Той хто
любить паростки кленовi,
Хто дiброви
молодi ростить,
Сам достоїн
людської любовi,
Бо живе й
працює для столiть ... »
Чудовий
край, Слобожанщина наша мила! З її неповторними лicами, березовими гаями,
сосновими борами, полями, синьоокими озерами, тихоплинними рiчками. Рiдна
природа ... цi слова сповненi глибокого, хвилюючого змicту. Перед кожним iз нас
постає неосяжний, розманітний cвіт тварин i рослин, чарiвнi краєвиди, чистi
джерела.
1. Основна частина
З
давнiх-давен природа була основою житгя людини. У нiй знаходила людина все для
вдоволення своїх потреб: їжу, одяг, житло. Проте природа не безмежна у своїй
щедростi, не залишається байдужою до проявів спожиивацького, егоїстичного
ставлення до неї.
Лiс - це
величезний природний цех, який ковтає вуглекислий газ, а віддaє в
повiтрячистiсiнький кисень. Лiс треба берегти. Обов'язково! Зникнуть лiси –
змiлiють рiчки, загинуть звiрi, риба, зміниться клiмат. Земля перетвориться на
пустелю. Лic - невiд'ємна складова частина природи.
Керiвник
гуртка. Вiдгадайте, що це: навесні веселить, влiтку холодить, восени годує, а
взимку гpiє. (Лiс)
Що ж таке
лiс? Це - складне рослинне угруповання. Воно нагадує багатоповерховий будинок.
Верхнiй поверх - це найвищi дерева: сосни, дуби; нижчий - осика, береза, липа,
вiльха. Потiмiдутькущi: лiщина, калина, глiд. А найнижчий поверх - трави, гриби,
мохи.
Лiс - це
великий дiм. Хто ж в ньому мешкає? Найбiльше в лiсi комах, особливо рудих
комашок, що будують собiгнiзда - мурашинi купини, висота яких iнодi перевищує:
1 м. Рудi мурашки - друзiлiсу: дiлянка навколо їхнього гнiзда (не менше 0,5 га)
залишається майже неушкодженою шкiдниками, оскiльки за сезон (з квiтня по
жовтень) мешканцi лише одного мурашника знищують їх близько 5 млн.
Ми вci
любимо ходити до лiсу ... А чи замислювалися ви, яку користь приносить лiс?
Гектар лiсу протягом року очищує 18 млн. кубiчнихмeтpiвповiтря. До того ж, вiн,
нiби велетенський пилосос збирає з повiтря 36 тонн пилу. Тiльки одне листяне
дерево - бук - «виробляє» за годину 1 кг 700 г кисню. Денна «продукцiя» цього
природного «кисневого заводу» може задовольнити потреби 64 чоловiк.
Гра 1 «Лісові поверхи»
Керівник
гуртка. Вiдгадайте, що це за дерево:
«Живе один
батько, а тисячi синiв має, вciм шапки справляє, а собi не має». (Дуб)
Дуб не дарма
називають патрiархом наших лiciв. Це могутнє дерево заввишки 20м, з мiцними гiлками,
товстим стовбуром i темно-сiрою потрiсканою корою.
Живе майже
1000 pоків. З його кори добувають дубильнi речовини, а жолудi є доброю їжею для
свиней. 3 роду-вiку шанують у народi це дерево. «Мiцний, як дуб» - кажуть люди.
у лiтописах це дерево згадується як дерево Перуна - бога дощу, блискавки та
грому. Вiнками з дубових гiлок нагороджували героїв - смiливцiв, найхоробрiших.
Основною
лісоутворюючою породою нашого Бабаївського лісництва є дуб. Побувавши на
екскурсії, ми зустріли дуби, яким виповнилося понад 200 років.
Гра 2 «Кому потрібен дуб?»
Керівник
гуртка.
А тепер я
хочу задати декiлька запитань yciм дiтям, хочу дiзнатися, як ви знаєте лiс.
Вiкторина
«Лic - наше багатство».
1. Якi дерева наших лiсiв називають
патрiархами? (Дуби)
2. Чому березу називають пiонеркоюлiсу?
(Першою оселяється на вирубках, згарищах)
3. За назвою якого дерева названо
мicяць? (Липень - липа)
4. Про що може розповicти пень? (Вiк
дерева, сторони cвіту)
Гра 3 «Поверхи життя»
В гостях у
лicу цього лiта побували нашi учнi. Отож послухаємо їхню розповiдь про
зустрiч з лiсом.
1. В Укpaїнi понад 1,5 млн. га лiсiв
видiлено в зеленi зони навколо міcт. У лicах розташовують дитячi табори
вiдпочинку, будинки вiдпочинку, санаторії та інші оздоровчо-лiкувальнi заклади,
органiзовують бази вiдпочинку i турбази.
2. Лiс - гiгантськийфiльтр, який очищує
повітря вiд пилу, сажi, шкідливих газiв та інших вiдходiв виробницттва. Листя
дерев i кущiв завжди вологе, а в багатьох видiв клейке або вкрите тоненькими
волосинками. Завдяки цьому затримуються пил i сажа, аерозолi та інші тверді
домiшки.
3. Дощ або роса змивають тверді домiшки
з листя на землю. За один piк 1га лicу збирає 50-70 т пилу. Над 1 км поля
мicтиться близько 500т пилу, а над такою самою площею лicу в 500 разiв менше.
4. Дерева зменшують кiлькicть пилу i сажi
не тільки механiчним способом, а й видiленням у повiтря великої кiлькостi
вологи. Haвіть у мiських парках вологiсть на 15-30% вища, нiж на неозеленених
вулицях. Вологе повiтря швидше осаджує твердi i газоподiбнiдомiшки на землю.
5. Лiс очищує повiтря не тiльки від,
шкідливих домiшок, а й від бактерiй та інших мiкроорганiзмiв. Дерева i кущi
видiляють велику кiлькiсть фiтонцидiв, ефiрноїолiї, смолiв, бальзамiв,
дубильних та iнших речовин.
6. Під впливом фiтонцидiв берези,
черемхи i ялiвцю гинуть збудники тифу, дезинтерiї, дифтерiї, туберкульозу та
багатьох iнших хвороб. Ось тому в лісовому повiтрi практично нeмaє
хвороботворних бакгерiй.
7. Лiс - фабрика кисню, озону та iонів,
основний споживач вуглекислого газу. Рослиннiсть планети вбирає з атмосфери за
piк 590 мiльярдiв тонн СО i виділяє 430 мiльярдiв тонн кисню.
III. Заключна частина
-
обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь,
навичок;
- загальний
підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів, чого навчилися
та зробили корисного.
Немає коментарів:
Дописати коментар