Мета: ознайомити учнів з
поняттями статі та гендера, важливістю рівноправного спілкування хлопців та
дівчат; формувати вміння ефективного спілкування, користуватися правилом трьох
«К»; виховувати почуття поваги, чуйності один до одного.
Обладнання: папір, стікери, олівці, підручник, зошит.
Базові
поняття та терміни: стать,
гендер, дружба, комунікація, компроміс.
Тип
уроку: тренінг.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
-
Приготування до уроку
-
Відсутні
- Зачитування притчі
Сиділо Щастя в ямі. Проходив повз чоловік, побачив Щастя і
попросив у нього багато грошей. Щастя виконало його прохання – і він пішов
щасливий. Проходив другий чоловік, побачив Щастя і попросив красиву дівчину за
дружину. Щастя виконало і його прохання – і він пішов щасливий зі своєю
красунею дружиною. Одного разу до ями підійшов молодий хлопець. Він подивився
на Щастя, але не став нічого вимагати, а запитав:
–Тобі-то, Щастя, чого хочеться?
– Вибратися звідси, – відповіло Щастя.
Хлопець допоміг йому вибратися і пішов своєю дорогою. А Щастя … побігло за ним.
–Тобі-то, Щастя, чого хочеться?
– Вибратися звідси, – відповіло Щастя.
Хлопець допоміг йому вибратися і пішов своєю дорогою. А Щастя … побігло за ним.
- Вправа «Знайомство»
-
А,
що для вас є щастям? (Кожний по черзі дає відповідь на питання)
-
Дійсно,
для кожної людини головними цінностями є – здорова та щаслива родина. В цьому
ми всі однакові.
Вчитель. – У кожного з вас
є макет смайлика, розмалюйте або напишіть побажання тому хто сидить з вами. Це
найменше, що ми можемо зараз зробити один для одного, подарувати добре слово чи
посмішку.
Вчитель. Всі ми живемо в людському оточенні, поміж людей. А
кожна людина — це індивідуальність, не схожа на інших ані зовні, ані своїм
внутрішнім світом. Всі ми різні, та живемо разом, тому треба нам людей любити, іноді терпіти,
але завжди поважати один одного, прислухатись до чужих думок.
ІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності:
- Прошу зараз встати тих:
- хто з дитинства полюбляє гратися ляльками;
- хто ніколи не одягає і не буде одягати
плаття;
- хто має тягу до косметики;
- для кого футбол, хокей , мотоцикли та
машини – улюблені заняття.
Так,
ми різні, але вже з народження ми або чоловіки, або жінки.
Людина не обирає, ким
народитися: чоловіком чи жінкою. Але, на жаль, стать починає визначати її або
його подальше життя. З дитинства до дітей ставляться по-різному залежно від
того, хлопчик це чи дівчинка, встановлюючи різні правила поведінки. Саме з
дитинства сім’я й оточення закладають дітям різні стандарти поведінки. З
моменту свого народження людина стає об’єктом впливу гендерної системи. У
процесі виховання родина (в особі батьків та родичів), система освіти (в особі
виховательок дитячих установ і освітян), культура загалом (через книжки та
засоби масової інформації) впроваджують у свідомість дітей гендерні норми.
Ми будемо з
вами вчитися рівноправному, доброзичливому спілкуванню. Визначимо, що таке
гендер та стать, правило трьох «К», поняття – комунікація, компроміс.
(Оголошується тема уроку)
Вправа
«Мозковий штурм»
-
Як би не було
різних бантиків, чи було це зрозуміло?
-
Які є ознаки статі?
-
Чим ми відрізняємося - дівчатка і хлопчики?
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
Робота в
групах
- Поділіть аркуш паперу на дві
графи: в одній напишіть якості, властиві дівчаткам і жінкам, в іншій -
хлопчикам і чоловікам.
- Які з перерахованих якостей належать завжди і тільки жінкам, а які тільки чоловікам?
Інформаційне
повідомлення вчителя
У засобах
масової інформації дедалі частіше використовується слово гендер. «Ґендер
означає соціальну стать, під якою розуміють соціокультурний конструкт, що
приписує чоловікові та жінці не лише стиль одягу й поведінки (відповідно
чоловічий і жіночий), а й певні, залежно від статі, психологічні якості,
здібності та види діяльності, що відрізняються між собою»
1. Поняття
«ґендер» вживається у кількох значеннях:
1) ґендер — це соціально
рольова і культурна інтерпретація рис особистості та моделей поведінки чоловіка
і жінки, на відміну від біологічної;
2) ґендер — це набуття
соціальності індивідами, що народилися як біологічні носії жіночої або
чоловічої статі;
3) ґендер — це політика рівних
прав і можливостей
Зміст
ґендеру значною мірою визначається ціннісними домінантами в суспільстві та
визнанням гідності і поваги до кожного індивіда. Це характеризує ціннісні
орієнтації щодо реалізації соціальної ролі жінок і чоловіків та їх
взаємовідносини.
Розуміння гендеру як культурного символу пов'язано з
тим , що стать людини має не тільки соціальну , але й культурно - символічну
інтерпретацію. Іншими словами , біологічна статева диференціація представлена і
закріплена в культурі через символіку чоловічого або жіночого начала.
Робота в
групах
Клас
об’єднується у три групи: за правилом світлофора.
Завдання групам
1 група – порівняйте поняття – стать і гендер
2 група – гендерні стереотипи, наведіть приклади
3 група – чи є, у
наведеної ситуації ознаки гендерної нерівності та гендерних стереотипів? Що
порадите підліткам?
Ситуація. «Хлопці не хочуть грати в шахи з дівчатами,
вважаючи, що гра в шахи «не жіноча справа» (Обговорення , звіти груп)
Вправа
«Мозковий штурм»
- Чи можуть дружити хлопці з дівчатами на рівноправних
умовах?
2. Гендерні
стереотипи в історіі та культурі українського народу. (повідомлення)
ІV. Узагальнення та
закріплення набутих знань
Вправа
«Допиши речення…»
«Дружба – це…»
-
Чи можуть бути
рівноправні стосунки між дівчатками та хлопцями? Щоб стосунки між ними були
рівноправними, варто додержуватися правил трьох «К»:
Комунікація +
Кооперація (співпраця) + Компроміс = Рівноправні стосунки
Робота в
друкованому зошиті
Виконання
ситуаційних завдань в підручнику.
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання: опрацювати §16; скласти казку про дружбу.
Інформаційна картка для ІІ групи
Гендерні стереотипи
Поняття
гендерних стереотипів включає уявлення про розподіл сімейних і професійних
ролей між чоловіками і жінками. Для жінки найбільш значущою соціальною
роллю вважається роль домогосподарки, матері. Жінці пропонується знаходження в
приватній сфері життя - дім, народження дітей, на неї покладається
відповідальність за взаємини в сім'ї. Чоловікам пропонується включеність в
суспільне життя, професійна успішність, відповідальність за забезпечення сім'ї.
Найбільш значимими соціальними ролями для чоловіка є саме професійні ролі.
Інша група гендерних стереотипів
визначається специфікою змісту праці. Відповідно з традиційними уявленнями
передбачається, що жіноча праця має носити виконавський, обслуговуючий
характер, бути частиною експресивної сфери діяльності. Жінки найчастіше
працюють у сфері торгівлі, охорони здоров'я, освіти. Для чоловіків можлива
творча і керівна робота, їхня праця визначається в інструментальній сфері
діяльності.
Зазначені стереотипи відрізняються
вражаючою життєстійкістю. Їх міцна вкоріненість у свідомості великої частини
населення сприяє відтворенню стереотипів з покоління в покоління в процесі
соціалізації. У багатьох країнах уявлення про роль жінки суперечать активному
життєвому стилю, тому значне число жінок не прагне до самореалізації в сферах,
що виходять за рамки традиційно пропонованих ним трьох «К». Жінка, яка виявила
свої здібності, що бажає реалізувати свій потенціал, часто приходить до
конфлікту з традиційними поглядами оточуючих на місце жінки в суспільстві і,
можливо, до конфлікту з власним уявленням про себе як про особистість. Жінки
працюють і в той же час несуть велику частину обов'язків по дому та догляду за
дітьми. На шляху жінок до традиційно чоловічим, високооплачуваним і високим за
статусом робіт поставлено безліч бар'єрів: культурні, юридичні, освітні. Жінки
стикаються із завищеними вимогами, Дискримінацією при прийомі на роботу, при
службовому просуванні - все це перешкоджає реалізації жінкою себе як
особистості.
Але і на чоловіка гендерні стереотипи
також чинять негативний вплив. До компонентів традиційної чоловічої ролі
відносять норми успішності, статусу, розумової, фізичної та емоційної
твердості, антижіночості. Для багатьох чоловіків повну відповідність цим нормам
недосяжно, що викликає стрес і призводить до компенсаторним реакціям: обмеження
емоційності, гомофобія, нав'язливе прагнення до змагання й успіху.
Гендерні
стереотипи в історіі та культурі українського народу.
Головними позитивними
персонажами українських казок часто виступають герої – богатирі, добротворці,
подвиги яких мають визвольно-патріотичний характер; вони наділені незвичайними
якостями: надприродною силою, кмітливим розумом, чуйною вдачею («Кирило
Кожум’яка», «Котигорошко», «Іван – мужичий син»).
-
Що ж цінували в український жінці значно більше
за вроду?
Відповідь знову дадуть казки – головною чеснотою
дівчини вважалася працьовитість.
Вміння обробляти
землю та вести побут, створювати домашній затишок – от що було запорукою
вдалого шлюбу в тому числі й для казкових героїнь. Саме завдяки цьому
українська Попелюшка – Дідова дочка – завжди вигравала у злої мачухи та її
ледачої дочки.
Раніше
дівчат якщо чомусь і навчали, то тільки традиційним жіночим справам. Вперше
школу для дівчат в Україні започаткувала онука Ярослава Мудрого – Анна, дочка
великого князя Всеволода Ярославовича. У 1086 році при київському Андріївському
монастирі була заснована перша у всій Європі жіноча школа. Дівчат там навчали
письму, співам, ремеслам, шиттю та іншим корисним справам. У цій школі отримати
освіту сотні жінок..
А у козаків вчитися посилали хлопців.
Вважалося, що найкращим навчанням є навчання у Києві при Печерському і
Михайлівському Золотоверхому монастирях були найкращі на той час школи. Там
навчали арифметики, старослов’янської, руської та грецької мов, церковних
співів.
Сьогодні і
дівчата і хлопці мають рівні права.
Немає коментарів:
Дописати коментар