Мета. Освітня. Ознайомити учнів із
загальною структурою нервової системи, її відділами; дати уявлення про процеси
регуляції функцій діяльності організму тварин.
Розвиваюча. Розвивати уміння
порівнювати нервові системи різних типів
між собою та робити відповідні висновки; уміння логічно мислити та
давати розгорнуті відповіді на запитання.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв’язки: анатомія, історія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці.
Основні поняття та терміни: центральна нервова
система, периферична нервова система, дифузна, вузлова, трубчаста нервові
системи, нервова регуляція.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Самостійна робота: «Виділення. Опора і рух.
Покриви»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Що таке
органи чуття?
Виконання
завдань на ст. 185.
На попередніх уроках ми вивчали різні системи
органів. Сьогодні ми ознайомимося із нервовою системою.
IV. Повідомлення теми та мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
Питання уроку:
1. Яка основна особливість
регуляції функцій тварин?
2. Які особливості нервової
системи різних тварин?
3. Які переваги нервової системи
з розвитком головного мозку?
1. РЕГУЛЯЦІЇ
ФУНКЦІЙ ТВАРИН - сукупність процесів, що забезпечують узгоджену
й скоординовану відповідь тваринного організму на будь-які зміни середовища. (запис в зошит)
Регуляція функцій:
- нервова (нерви, головний мозок),
- Гуморальна – (залози внутрішньої секреції)
Отже, регуляція функцій організму тварин є
нейрогуморальною.
2. НЕРВОВА СИСТЕМА - сукупність органів, які об'єднують діяльність
усіх органів і систем організму та забезпечують швидку вибіркову відповідь на
впливи чинників середовища.
4 типи нервової системи у тварин:
1). Дифузна нервова система (кишковопорожнинні, голкошкірі – малорухливий
спосіб життя)
2). Стовбурова (плоскі та круглі черви – примітивні умовні рефлекси,
незначна рухливість)
3). Вузлова (кільчасті черви,
молюски, членистоногі – ускладнена поведінка, збільшена рухливість)
4). Трубчаста (хордові: риби, птахи, земноводні, плазуни, ссавці; головний
і спинний мозок – ЦНС, нерви, нервові вузли – ПНС. Координує роботу всіх
органів та забезпечує пристосування організму до зовнішнього середовища)
Отже, які є типи нервових систем у тварин? (дифузна, вузлова, стовбурова,
трубчаста)
З чим пов’язане ускладнення нервової системи? (з ускладненням поведінки,
рухливість)
3. Головний мозок - розширений
передній кінець нервової трубки хребетних тварин, який регулює й координує
діяльність всієї нервової системи та забезпечує цілісність організму і його
взаємодію із середовищем.
Головний мозок складається з 5
відділів: довгастого, заднього (має мозочок), середнього, проміжного й переднього
мозку.
Ускладнення кожного відділу пов’язане з розвитком органів чуття, рухливістю
та формуванням складних форм поведінки.
У різних груп хребетних відділи мозку мають свої особливості.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
VІ. Закріплення.
Порівняння будови головного мозку хребетних тварин.
Ст.187-188, підручника.
VІІ. Підсумки. Домашнє завдання.
Отже, як ускладнення
будови головного мозку пов’язане з
ускладненням процесів життєдіяльності хребетних тварин? (нервова система з розвиненим головним мозком, що існує в хребетних
тварин, буде забезпечувати досконалішу діяльність органів чуття, різноманітнішу
рухливість та ускладнення поведінки.)
1. Опрацювати відповідний параграф підручника,
відповісти на запитання.
2. Підготувати
міні-проект (на вибір):
- Як бачать тварини?
- Як тварини визначають напрям руху?
Немає коментарів:
Дописати коментар