Мета – навчальна –
засвоїти будову головного мозку людини, назви та функції його відділів; Розвивальна
– розвивати увагу та пам'ять , спостережливість, формувати уміння розпізнавати
відділи головного мозку на малюнках, моделях; Виховна – виховувати науковий
світогляд, комунікативні якості особистості.
Тип уроку – комбінований.
Матеріали та обладнання – модель будови головного мозку
людини, мультимедія, підручник з біології.
Поняття та терміни: головний мозок, проміжний,
довгастий, мозочок, задній, середній, ВНД.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка відвідування, емоційне налаштування.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
Біологічний
диктант.
1. Нервова клітина (нейрон)
2. Довгий відросток нервової клітини (аксон)
3. Короткий відросток нервової клітини (дендрит)
4. До якого відділу нервової системи входить спинний
мозок? (ЦНС)
5. Речовина, яка розміщена в спинному мозку у вигляді
метелика (сіра)
6. Як називається мозкова рідина? (ліквор)
7. Скільки сегментів має спинний мозок? (5)
8. Скільки пар нервів відходять від спинного мозку? (31)
9. Як називається шлях, який проходить нервовий імпульс
під час здійснення рефлексу? (рефлекторна дуга)
10. Яка речовина спинного мозку утворена мієліновими
волокнами, що утворюють канатики спинного мозку? (біла)
ІІІ. Мотивація
пізнавальної активності учнів.
Постановка проблемного питання:
· Чи вірне
твердження «Чим більше мозок, тим розумніший його щасливий володар»?
Довгий
час панувала думка, що від маси мозку залежать розумові здібності людини: чим
більша маса мозку, тим обдарованіша людина. Але, як з'ясувалося пізніше, це не
так.
Наприклад,
маса мозку:
· І.П.Павлова – 1
653 г
· Д.І.Менделєєва –
1 571 г
· Байрона (англ. поет )– 1 807 г
· І.Шиллера (нім. поет, філософ) – 1 785 г.
Найважчий
мозок – 2 900 г - був виявлений в індивіда, який прожив усього 3 р.
Мозок його у функціональному відношенні був неповноцінним.
Встановлено,
що інтелект людини знижується лише в тому випадку, коли його маса зменшується
до 900 г і менше.
Оголошення теми
уроку.
Питання уроку:
1. Яке значення має головний мозок для організму людини?
2. Які особливості будови головного мозку людини?
3. Які функції виконують
відділи головного мозку людини?
ІV. Засвоєння нових знань.
Розповідь учителя з
елементами візуалізації.
1. Яке значення має
головний мозок для організму людини?
Головний
мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якого захищають масу мозку від
зовнішніх механічних пошкоджень.
У
процесі росту й розвитку головний мозок набуває форми черепа.
Ззовні
мозок нагадує драглисту масу жовтуватого кольору, тому раніше вважали, що це
речовина, яка охолоджує кров.
складання
ОК: Особливості будова головного мозку:
- вищий відділ ЦНС;
-
міститься в мозковому відділі черепа;
-
вкритий трьома оболонками – твердою, павутинною і м’якою;
-
від г.м. відходить 12 пар черепно-мозкових нервів;
-
маса 1 300-1 400, у новонародженої дитини – 330-400 г., до 20 років
досягає остаточних розмірів;
-
є сіра та біла речовина: сіра речовина утворює кору півкуль г.м.; біла –
провідні шляхи, з’єднуючи різні частини г.м.;
-
є 4 шлуночки (порожнини, заповнені рідиною, яка створює внутрішньочерепний
тиск, забезпечує обмін речовин і захисну функцію);
Головний мозок містить нервові центри рефлексів, що
здійснюють мимовільні природжені рухи ковтання, дихання, серцебиття, кліпання,
травлення та інші.
А в корі півкуль містяться формуються центри довільних
рухів, яких ми навчаємося впродовж життя. Завдяки цим реакціям ми спілкуємось,
розмовляємо, працюємо, відпочиваємо.
(рефлекторна функція)
У головному мозку є біла речовина, волокна якої зв’язують
між собою відділи головного мозку та утворюють висхідні та низхідні шляхи для
зв’язку зі спинним мозком. (провідникова)
У головному мозку формуються відчуття людини, без яких
неможливе мислення та уява. До нього надходить вся інформація від органів
чуття: зору, нюху, слуху, рівноваги і.т.д. (інформативна)
Головний мозок – осередок ВНД – відрізняємось від роботів
і тварин у яких елементарна розумова діяльність. Можемо мислити, сміятися,
плакати, радіти, співчувати, мислення ,свідомість, пам'ять, емоції тощо.
(інтегративна)
Функції головного
мозку:
1.рефлекторна
2.провідникова
3.інформативна
4.інтегративна
Отже, які функції головного мозку? (г. м.- вищий відділ
ЦНС, що виконує рефлекторну, провідникову, інформативну та інтегративну
функції)
2. Які особливості будови головного мозку?
- Виконання лабораторної роботи.
Сіра
речовина, з якого складається людський мозок, являє собою скупчення нейронів.
Їх кількість налічується близько 25 млрд. Весь мозок покритий 3 оболонками:
твердою;
м’якою;
павутиною
(спинномозкова рідина, яка циркулює по каналах цієї оболонки захищає мозок від
пошкоджень).
У
головному мозку людини розрізняють стовбур, мозочок та великий мозок, або
кінцевий мозок.
Стовбур
- це продовження спинного мозку. До стовбура мозку відносять довгастий мозок,
міст, середній.
3.Які функції виконують відділи головного мозку людини?
Робота в групах: кожна група опрацьовує матеріал
підручника та робить доповідь про відділ головного мозку.
І група – великий мозок
ІІ група – проміжний
ІІІ група – середній
ІV група – задній
V група – довгастий
Отже, довгастий, середній та задній відділи головного мозку забезпеч. рефлекторну
та провідникову функцію, а проміжний і
великий – інформативну, інтегративну та контролюючу.
V. Узагальнення і
систематизація знань.
Робота в парах. С.166 – заповнити таблицю, користуючись
матеріалом параграфа.
Відділ мозку
|
Будова
|
Функції
|
|
Таламус і
гіпоталамус
|
Регуляція
обміну речовин, температури тіла, гомеостазу, а також сну, пам’яті, поведінки
|
|
Продовження
спинного мозку
|
Регуляція життєво важливих функцій дихання, слино- і соко- виділення,
серцевої діяльності та ін.
|
|
Ніжки мозку й
чотири- горбикове тіло (дах)
|
Регуляція тонусу м’язів, здійснення орієнтувальних рефлек- сів на світло
й звуки
|
|
Міст.
Мозочок, вкритий корою
|
Координація
рухів тіла, проведення нервових імпульсів
|
|
Дві півкулі,
вкриті корою
|
Керування діяльністю нервової системи, регулювання діяль- ності
організму, забезпечення ВНД і зв’язку із середовищем
|
VІ. Підсумки уроку.
Рефлексія:
Яку тему ми сьогодні вивчали?
Яке значення має головний мозок для організму людини?
Які особливості будови головного мозку людини?
Які функції виконують
відділи головного мозку людини?
Які питання найскладніші?
Чи досягли ми мети уроку?
Домашнє завдання – вивчити параграф 37, створити пазл «Відділи головного мозку людини» *
або доповідь «Профілактика захворювань НС»*
Немає коментарів:
Дописати коментар