Мета
уроку: на основі порівняння типів м`язових тканин зробити висновок про залежність їх будови від функцій; вивчити
основні групи та види м`язів, встановити їх роль в різних рухах людини; зробити висновок про
залежність форми, розміру, розміщення м`яза виконуваної функції.
Основні поняття і терміни: посмуговані, гладенькі м’язи, серцевий м’яз, фасція,
міофібрила, актин, міозин, сфінктер, діафрагма, збудливість, скоротливість.
Обладнання: підручник,
наоність, таблиці «Тваринні тканини», «М’язи тіла людини».
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання. (Тести).
І
варіант
І
рівень
1. З’ясуйте, яка речовина міститься в
порожнині трубчастих кісток:
а) червоний кістковий мозок;
б) жовтий кістковий мозок;
в) бурий кістковий мозок.
2. Зазначте, яка кістка є єдиною рухомою
кісткою черепа:
а) носова;
б) вилична;
в) потилична;
г) нижньощелепна;
д) верхньощелепна.
3. Вкажіть, з якої кількості хребців
складається шийний відділ хребта:
а) 5;
б) 7;
в) 10;
г) 12;
д) 15.
4. Вкажіть, який гормон відіграє основну
роль у стимуляції росту кісток в організмі людини:
а) соматотропний;
б) адренокортикотропний;
в) лактотропний;
г) лютенізуючий;
д) гонадотропний.
1. Вкажіть, які кістки належать до плоских
кісток:
а) скронева;
б) гомілкова;
в) ліктьова;
г) тазова;
д) ключиця;
е) лопатка.
2. Назвіть кістки, з яких складається
передпліччя:
а) ліктьова;
б) плечова;
в) мала гомілкова;
г) крижова;
д) променева;
е) ключиця.
1. Розмістіть відділи хребта за порядком,
починаючи від черепа:
а) поперековий;
б) куприковий;
в) шийний;
г) грудний;
д) крижовий.
2. Назвіть якісні особливості будови
скелета людини, що відрізняють його від скелета у тварин:
а) хребет має S-подібні вигини;
б) розширена грудна клітка;
в) звужений таз;
г) переважання розмірів лицевого черепа
над мозковим;
д) рухливе з’єднання кісток кисті і п’ястка;
е) протиставлення великого пальця кисті
іншим.
1. Якими видами сполучної тканини утворені
різні частини суглоба? Яка їхня роль у суглобі? Як взаємопов’язані будова цих
тканин з функціями, які вони виконують?
II
варіант
1. Визначте типи з’єднань кісток, до якого
належить шовне з’єднання:
а) нерухомий;
б) рухомий;
в) напіврухомий.
2. Вкажіть, яку роль у суглобі відіграє
суглобова рідина:
а) забезпечує функціональну єдність
суглоба;
б) полегшує ковзання елементів суглоба;
в) формує єдину капсулу навколо суглоба;
г) укріплює суглоб;
д) сприяє росту гіалінового хряща.
3. Вкажіть, яка кількість ребер є у тілі
людини:
а) 7;
б) 12;
в) 16;
г) 20;
д) 24.
4. Хребет людини в нормі функціонально має
кількість вигинів:
а) два;
б) три;
в) чотири.
1. Вкажіть, які кістки є елементами
лицьового черепа:
а) верхньощелепна;
б) тім’яна;
в) скронева;
г) вилична;
д) носова.
2. Вкажіть, які кістки утворюють плечовий
суглоб:
а) ліктьова;
б) променева;
в) лопатка;
г) плечова;
д) ключиця.
1. Розмістіть відділи вільної верхньої
кінцівки за порядком, починаючи від поясу верхньої кінцівки:
а) зап’ясток;
б) передпліччя;
в) плече;
г) п’ясток;
д) фаланги пальців.
2. Зазначте правильну послідовність дій,
яку необхідно виконати, якщо людина оступилась та вивихнула ногу:
а) прикласти до ушкодженого місця холодний
предмет;
б) доставити хворого до лікарні;
в) забезпечити спокій ушкодженій
кінцівці;
г) суглоб не вправляти;
д) накласти на кінцівку тугу пов’язку.
1. Вкажіть, які процеси відбуваються в
опорно-руховому апараті у дитячому, підлітковому та старшому віці.
II. Актуалізація опорних знань.
(Бесіда).
1. Що спричиняє рух у
суглобах?
2. Пригадайте! Що таке опорно-рухова система?
3. Які види м’язових тканин вам відомі?
4. Якою тканиною утворено
скелетні м’язи? Чому?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Чи то сміється дитина,
дивлячись на іграшку, чи то посміхається Гарібальді, коли його переслідують, чи
то тремтить дівчина при першій думці про кохання, чи відкриває Ньютон світові
закони, всюди кінцевим чинником є м'язовий рух.
І. М. Сеченов
Сєченов Іван Михайлович
(1829-1905) - видатний фізіолог, творець природничого напряму в психології. У
своїх дослідженнях функцій опорно- рухової системи (ОРС) розвивав ідею про м’яз
як орган пізнання навколишнього світу. За переконаннями науковця, м’язи окрім
виконання рухової й захисної функцій ще й беруть участь у розвитку мислення
людини. Чи погоджуєтеся ви з таким твердженням?
1. Зовнішня та внутрішня
будова скелетних м’язів. (Розповідь учителя, записи в учнівських зошитах).
М’язи — пучки м’язових
волокон + кровоносні судини + нерви + сполучнотканинна оболонка (фасція) +
сухожилля.
М’язові волокна (клітини):
— Форма — циліндрична.
— Багатоядерні. (Ядра на
поверхні волокна).
— Розміри: довжина = 12 см,
діаметр 0,01-0,1 мм.
— Наявність м’язових
волоконець (міофібрил).
2. Посмугованість скелетних
м’язів. Актин і міозин — складові частини м’язових волокон. (Пояснення
учителя, коментування малюнка у підручнику).
3. Механізм скорочення
м’язів. М’язи-синергісти і м’язи-антагоністи. (Робота учнів із підручником).
4. Різноманітність м’язів, їх
класифікація. (Розповідь з елементами бесіди, записи в учнівських зошитах.
Складання схем).
5. Основні групи м’язів та їх
функції. (Заповнити у зошитах таблицю «Основні групи м’язів».)
Частина тіла
|
Назва м’яза
|
Функції м’язів
|
|
|
|
V.
Закріплення знань учнів.
- Заповніть таблицю.
ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ
М’ЯЗОВОЇ ТКАНИНИ
Ознаки
|
Непосмугована
|
Посмугована скелетна
|
Посмугована серцева
|
Особливості будови
|
|||
Властивості
|
|||
Функції
|
|
- Встановлено, що людина
при нормальній середній рухливості протягом дня робить не менше 25000-30000
кроків, що в середньому становить 20 км. Підрахуйте, скільки кілометрів людина
проходить:
а) протягом року;
б) протягом життя (70 років).
Вивчити відповідну тему із підручника.
1
|
Д
|
|
|
|
І
|
|
2
3
|
Ш
|
|
|
|
|
|
К
|
|
|
|
|
||
К
|
|
|
|
|
|
Кросворд « Поділ
м’язів за формою»
4
Правильно вкажіть назви груп м’язів за формою.
1. Довгі 2.
Широкі 3. Колові 4. Короткі
Кросворд « Поділ
м’язів за функціями»
|
|
З
|
|
|
|
|
|
І
|
О
|
|
|
|
|
|
|
||
П
|
|
|
|
|
|
|
||
В
|
|
|
|
|
|
|
||
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
1. Згиначі. 2.
Обертачі 3. Привідні 4. Відвідні 5. Розгиначі
Немає коментарів:
Дописати коментар