Мета.
Сформувати знання про смакову і нюхові сенсорні системи; встановити
взаємозв’язок між будовою і функціями органів смаку і нюху; встановити їх
значення в житті людини; розвивати образне і логічне мислення, навички групової
і індивідуальної роботи; розкрити зв'язок навчального матеріалу і життя ;
виховувати повагу до життя як найвищої цінності.
Тип уроку : засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І.Організація класу, створення
психологічного настрою.
II. Актуалізація опорних знань .
Фронтальна бесіда.
1 .Яким чином ми
можемо одержати інформацію про навколишній світ?
2.Що станеться якщо, інформація з навколишнього
світу припинить до нас надходити ?
3.Скільки сенсорних систем розрізняють в організмі
людини . Назвіть їх?
Які з них ми вже
вивчили.
4.Що ми про них
знаємо, з’ясуємо написавши самостійну роботу і тим самим
перевіримо підготовку до уроку.
III. Оголошення теми і мети уроку.
У житті людини
запахи та їх сприйняття відіграють меншу роль, порівняно із зором і слухом, однак вони є постійними супутниками нашого життя. Хоч ми їх і не використовуємо для
пошуків їжі, як тварини, та все ж вони нам дають інформацію про її смак і
придатність до вживання. Інформує нюхова сенсорна система також і про хімічний
склад повітря, яке ми вдихаємо, що теж є дуже важливим . Отже, свого
адаптивного значення для людини вони не втратили.
Проблемне запитання .
— Як смакова і
нюхова сенсорні системи створюють палітру смакових якостей їжі, перетворюють
фізіологічний акт живлення на симфонію відчуттів?
ІV.
Встановлення шляхів вирішення завдань, введення основних базових понять .
Експериментальні
дослідження .
Дослід 1
1.Покладіть на
язик шматок шоколаду.Посмакуйте, як він тане у роті, і прислухайтесь до того,
що ви відчуваєте. Побудуйте «чуттєву схему».
(На дошці написано
слово «шоколад», усі охочі виходять і записують свої відчуття).
2.Що робить
шоколад таким неповторним, що ми навіть із заплющеними очима його розпізнаєм?
Дослід 2.
1.Покладіть на
язик, міцно затиснувши носа, спочатку шматочок яблука, а потім шматочок
апельсину.
2.Чому вони вам
здалися однаково кисло-солодкими на смак? Висновок. У створенні смакових
відчуттів беруть участь смакові і нюхові рецептори .
Смак - це сприйняття смакових властивостей,
завдяки спеціальним смаковим клітинам, що локалізуються в смакових цибулинах,
що входять до складу смакових сосочків, що розміщені на язиці ( мал. у
підручнику ), окремі можна виявити на піднебінні, горлі, надгортаннику. У
ротовій порожнині смакові клітини розміщені нерівномірно. Ці -рецептори
спеціалізовані на сприйнятті різних смакових подразників. Наприклад: солодке,
гірке, солоне, кисле (використавши мал. підручника, визначте які частини язика
відповідають солодке ...). Крім цих відчуттів, в ротовій порожнині є
рецептори температури, болю.
Мозковий штурм
- У голодної
людини смакова чутливість дуже висока, унаслідок чого звичайні продукти
смакуються по іншому. А от на ситу людину ,навіть вишукані страви не справляють
належного враження.
Дослідження впливу на поріг смакової чутливості
3.
Дітям подають холодний і гарячий чай, вони повинні
визначити котрий із них солодший.
Проблемні
запитання
1.Чи впливає
концентрація запаху приготованої їжі на смак?
2.Чому під час
нежиттю погано розрізняєш смак їжі?
Дослід 4
Кожному учневі пропонується
з'їсти кислі карамельки (в нейтральних обгортках). Формулювання учнями висновку
- взаємодія двох сенсорних систем - бо у створені смакових відчуттів беруть
участь смак і нюх.
3) Нюхова сенсорна
система - розповідь учителя .
Нюх у людини
розвинений краще, смак - він дає змогу розрізняти більше нюхових відчуттів.
Окрім інформації про наявність у повітрі диму чи токсичних речовин, нюх значно
збагачує гаму смакових відчуттів. Оскільки кількість структур, чуттєвих до
пахучих речовин, з віком зменшується, діти зазвичай розрізняють більше запахів,
аніж дорослі. Інші ссавці, порівняно із людиною, мають набагато гостріший нюх.
Молекули пахучих
речовин, розщеплюючись у слизі носової порожнини, подразнюють волосоподібні
відростки, так звані війки (розгляд малюнка у підручнику) нюхових рецепторних
клітин - булав, що призводить до генерації нервових імпульсів. Ці імпульси по
відростках нюхових рецепторів надходять до нюхових цибулин, де формуються
синапси з клітинами нюхових трактів.
V. Аналіз одержаної інформації. Дослідження властивостей сенсорних систем
Учні працюють в
парах, кожна з яких одержує інструктивні картки і проводить дослідження ,
роблять висновки.
Дослідження властивостей нюхової сенсорної
системи.
Дослід 1.
Спробуйте чим
пахне камінь, шматок металу, туалетне мило.
Дослід 2.
Спробуйте визначити
чим пахнуть ароматизовані папірці. Чому для того, щоб відчути запах останнього
папірця вам було уже тяжко розрізнити?
Висновки.
·
Пахнуть
лише леткі речовини. Сила запаху залежить від їх концентрації.
·
За малої
концентрації пахучої речовини, потрібно принюхатись, оскільки нюхова цибулина
міститься у верхніх хоанах носа, і при спокійному диханні повітря не дістається
до її рецепторного поля .
·
Нюх може
притуплюватись. Завдяки адаптації, чутливість до запаху знижується. Запах може
стати навіть неприємним, якщо діє достатньо довго.
·
Запахи
можуть зливатися.
Дослідження
властивостей смакової сенсорної системи.
Дослід 1.
Покладіть на язик
кристалик кухонної солі, попередньо просочивши його паперовою серветкою. Чи
відчули ви смак відразу?
Дослід 2.
Покладіть шматок
цукру. Як довго ви будете його відчувати солодкий смак ?
Висновки.
·
Щоб речовина
викликала збудження смакових цибулин, вона повинна розчинитися в слинні.
·
У сприйнятті
смаку проявляється явище адаптації.
·
Для смаку
характерне явище смакового контрасту .
·
Одна речовина
може підвищити чутливість іншої.
·
На поріг
смакової чутливості впливає температура.
VI. Узагальнення уроку .
1.
Проблемна ділянка.
У прислів’ї
говориться, що « Голод - найкращий кухар.» Як ви вважаєте, чому?
Якщо можна
впливати на настрій запахом, та чи можна впливати їжею. Чи існує
«смакотерапія»?
2.Метод «Мікрофон».
1.Смакові цибулини
розміщені .............................................
2.Нюх достатньо
самостійний аналізатор, а смак.................
3.Сила запаху
залежить від........................ ...........................
4.На язиці
розміщені рецептори.......................................... .
5.На поріг
смакової чутливості температура.........................
6.Рецептори солодкого
містяться -....................................
7.Рецептори гіркого
розміщені ......................................
8.Нюхові рецептори розміщені .......................................
9.Під час нежитю смак їжі .........................................................
З. Розв’язування кросворду .
Питання до
кросворду:
1.Сенсорна система,
що аналізує смак.
2.Пристосування до
певного запаху.
3.Щупальця мозку.
4.На поріг смакової чутливості впливає
5.На кінчику язика розміщені рецептори
6.Навколишній світ сприймається завдяки
7.Сенсорна система,
що аналізує запахи.
8.Сила запаху
залежить від ...
9.По боках язика розміщені рецептори..
10.Смакові
цибулини розміщені
VIІ.Домашня робота . Опрацювати матеріал підручника.
VIІІ.Підсумки
уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар