Мета: - ознайомити учнів із порядком проведення огляду
і надання першої медичної допомоги потерпілим, заходами запобігання закупорці
дихальних шляхів, кровотечі та шоку; розглянути основні способи реанімації і
транспортування хворих;
-
розвивати усне та писемне мовлення, вміння працювати в
групі; усвідомлене розуміння необхідності медичних знань і вмінь для
забезпечення здоров’я і життя людини у сучасному суспільстві
- формувати спостережливість, пізнавальну мотивацію, активну життєву позицію, відповідальне ставлення до власного здоров’я
Тип уроку: засвоєння знань.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал «Заходи першої медичної допомоги», презентація.
- формувати спостережливість, пізнавальну мотивацію, активну життєву позицію, відповідальне ставлення до власного здоров’я
Тип уроку: засвоєння знань.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал «Заходи першої медичної допомоги», презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Людина народжується із здатністю
відзиватися на чужий біль. При нещасних випадках поруч з постраждалим, як
правило, трапляються люди, які не мають медичної освіти, і від того, як вони
поведуть себе, буде залежати здоров’я, а нерідко й життя людини. Допомогти
постраждалому може тільки той, хто зуміє.
ІІІ. Актуалізація опорних знань на дошці Перша
медична допомога (мозковий штурм)
Надзвичайні ситуації – (назвати небезпечні для життя травми) – Для мене
здоров’я – це…
Оголошення теми і завдань розділу теми та уроку
ІV. Засвоєння учнями нових знань. 1. Пояснення вчителя
- Правила
надання першої долікарської неспеціалізованої допомоги (
на місці, самому собі, своєчасно й кваліфіковано – 90% ефективно; виклик
швидкої, лише порятунок життя)
- Принципи
надання першої неспеціалізованої допомоги:
1. Уважно оглянути місце події
( відсутність загрози життю оточуючих: пожежа в приміщенні або палаючій машині,
загроза вибуху, контакт із електроприладами, серед нестійких уламків будівель,
проїжджа частина дороги, лінія метрополітену, залізничні колії – повідомити
101,103 - очевидці)
2. Провести первинний огляд потерпілого на
виявлення травм, які загрожують життю: наявність серцевої
діяльності ( пульс на зап’ясті або сонній артерії), наявність дихання ( ніс,
рот, груди – зволоження гладкої поверхні, рух волосини), наявність кровотечі.
Визначення пульсу: тільки кінчиками двох пальців праворуч або ліворуч від
кадика без натиску або в області зап’ястя; сковзати пальцями вбік від кадика
так, щоб потрапити на вертикальну борозенку між ним і м’язом, а якщо не
відчувається – натиснути трохи ближче чи далі від кадика, доки не відчується
биття.
3. Викликати «швидку» (
диспетчеру «швидкої»: « На вулиці Фестивальній, 42 збитий пішохід. Це чоловік,
приблизно 40 років, є слабкий пульс і ознаки дихання. З-під лівого рукава
куртки стікає кров. Повідомлення передала учениця 10 класу школи №3 Іванова
Катерина»
4. Надати екстрену допомогу при травмах, які
загрожують життю:
1) відновити самостійне дихання або забезпечити штучне дихання (–
спокійні і регулярні рухи грудей і живота, чути звук дихання з носа чи рота,
відчути дихання на шкірі свого обличчя); при наявності дихання забезпечити
стабільне положення або позу «відпочинку». Якщо ні - очистити дихальні шляхи, натиснути рукою на
чоло, іншою підняти підборіддя двома пальцями (переміститься запалий язик);
повернути голову в один бік, висуваючи підборіддя вперед і натискаючи на верхню
частину голови; очистити рот зсередини, над язиком, усунувши двома зігнутими
пальцями сторонні предмети. Потім перевірити дихання та пульс без зволікання –
непрямий масаж серця і штучне дихання.
2) при кровотечі: визначити місце і вид кровотечі ( артеріальна,
венозна чи капілярна; зовнішня чи внутрішня , пов’язана з травмами хребта,
грудної клітки, голови, черевної порожнини), врахувати пору року для
профілактики шоку ( 5
літрів крові, при кровотечі кров викидається із тиском
крові, одночасно з пульсом. Артеріальна яскраво-червона, пульсує – дуже
небезпечно для кровопостачання мозку і серцевого м’яза.
5. Провести вторинний огляд і спостерігати за
станом: мовленнєвий
контакт, щоб у стані шоку потерпілий не розцінив дії рятувальника як
загрозу життю ( дотик чоловіка до тіла жінки): попросити поворухнути пальцями
ніг і рук і , якщо нема болю, то ймовірність травм кісток низька; якщо при диханні
свистячі звуки, то можливий пневмоторакс і зупинка дихання ( закрити рану
відповідним матеріалом); розмовляти і підтримувати психологічно; при підозрі на
травми хребта й кісток таза не піднімати у вертикальне положення; при початку
блювоти обережно повернути голову набік.
6.Правила транспортування хворих. Демонстрація
7. Реанімація при отруєннях.
V. Закріплення .
Самостійна робота учнів з моделювання дій під час
огляду постраждалих у ДТП у групах (4
групи) - 10 хвилин:
1. Людина без видимих
ушкоджень на запитання не реагує, рухові реакції загальмовані.
2. У людини бліді шкірні
покриви, наростаюча слабкість, почастішання пульсу, шкірні покриви не
ушкоджені.
3. У постраждалого
неприродний вигин у ділянці гомілки, унаслідок руху ногою виникає сильний біль.
4. На руці в ділянці
передпліччя рвана кривава рана. Кров яскраво-червона, витікає поштовхами.
VІ. Висновки.
1) первинний огляд потерпілого проводять з
уникненням небезпеки для того, хто надає допомогу.
2) у першу чергу необхідно звернути увагу на стан
критичних систем та надати необхідну допомогу.
3) при наданні допомоги при травмах скелета
необхідно пам’ятати про попередження травматичного шоку.
VІІ. Підсумок- рефлексія:
Я дізналася…
Я зрозуміла…
Я відчувала труднощі….Хочу більше дізнатися про…
Немає коментарів:
Дописати коментар