Тема: Різноманітність кишковопорожнинних, їх роль у екосистемах та
значення для людини.
Мета: ознайомитись із класифікацією типу Кишковопорожнинні та
визначити характерні ознаки представників кожного класу; з різноманітністю
кишковопорожнинних та особливостями їх поширення в природі; з'ясувати роль цих
тварин у природі та їх значення для людини, звернути увагу учнів на
представників типу, небезпечних для здоров'я та життя; продовжити формування
навичок самостійної пошукової, дослідницької роботи; продовжити розвивати комунікативну компетенцію; формувати
вміння надавати першу долікарську допомогу при ураженні отруйними
представниками типу; виховувати пізнавальний інтерес та дбайливе ставлення до
свого здоров'я.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійне обладнання, електронні
презентації, підручник для класу
загальноосвітнього навчального закладу.
Хід уроку
І.
Організаційний момент, емоційне налаштування класу ( 1 хв)
ІІ.
Актуалізація опорних знань. (7 хв)
1.
«Біологічне лото» -
гра на знання біологічних термінів і понять
2.
Пошукова гра «
Підказка товаришу» ( 2 варіанти )
3.
Проблемне завдання
(високий рівень )
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності (2 хв)
Прийом «Здивуй» : демонстрування короткого сюжету про різноманітних
кишковопорожнинних.
ІV. Повідомлення теми , мети уроку ( 3 хв)
Учитель повідомляє учням тему уроку і пропонує визначити
власні завдання, записати їх на аркушах паперу, озвучити і вкинути у «капелюх»
аби в кінці уроку до них повернутися (
прийом « Вкинь проблему в капелюх» ).
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
(6 хв).
1. Різноманітність сучасних кишковопорожнинних тварин ,
основи їх класифікації ( вступне слово вчителя , створення проблемного
середовища, формування пізнавального інтересу, демонстрація презентації ) :
а)Життєві форми кишковопорожнинних,особливості будови медузи
(робота зі схемою на слайді з наведенням прикладів, створення проблемної
ситуації)
б) Класифікація типу Кишковопорожнинні (складання схеми у
опорному конспекті, зразок
демонструється на слайді )
Клас Гідроїдні
Клас Сцифоїдні медузи Клас Коралові поліпи
в) Самостійна робота з підручником за планом ( зразок
плану висвітлено на слайді; кожен ряд учнів характеризує окремий клас
кишковопорожнинних):
Характеристика класу
1.
Поширення у природі,
спосіб життя.
2.
Особливості
життєвого циклу, переважаюче покоління.
3.
Характерні риси
будови.
4.
Представники.
5.
Значення
Фізкультхвилинка «Вправи за партою, вправи для очей»
VІ.
Осмислення учнями знань(13 хв).
1.
Формулювання учителем
проблемних запитань :
·
Чому одні
кишковопорожнинні ведуть поодинокий спосіб життя , а інші живуть великими
групами-колоніями?
·
Чи
зустрічаються медузи у річках?
·
Яке важливе наукове
значення мають кишковопорожнинні?
2. Рольова гра
: наукова конференція
а) Об’єднання класу в чотири групи :
- перша (високий рівень) – «наукові співробітники»
готують випереджувальні домашні завдання – повідомлення-презентації по темах
«Життєві цикли кишковопорожнинних, чергування поколінь», «Отруйні та
небезпечні», «Смачні, дорогоцінні , привабливі», «Невтомні будівельники», «Зберегти і допомогти».
- три інші групи:
«кореспонденти» науково-популярних видань , мають готувати статті про
різні класи кишковопорожнинних , під час доповідей «наукових співробітників»
ставлять їм запитання і заповнюють таблиці
.
Ознаки
|
Клас Гідроїдні
|
Клас Сцифоїдні медузи
|
Клас Коралові поліпи
|
Поширення
|
Прісні і солоні
водойми
|
Солоні водойми
|
Теплі солоні
водойми
|
Особливості життєвого циклу
|
Чергування
нестатевого (поліп) і статевого (медуза) поколінь
|
Чергування
нестатевого (поліп) і статевого розмноження без стадії медузи
|
|
Переважаюче покоління
|
поліп
|
медуза
|
поліп
|
Представники
|
гідра,
хрестовичок
|
аурелія,
коренерот, люцернарія
|
актинії, червоні
корали, морське перо
|
Значення у природі
|
ланка живлення
|
ланка живлення,
симбіонти
|
симбіонти,
рифоутворювачі
|
Значення для людини
|
отруйні, наукове
значення
|
отруйні, харчові
|
декоративні,
ювелірні, отруйні (деякі)
|
Отруйні види та ступінь небезпеки
|
хрестовичок,
фізаліс (смертельні), несправжні вогняні корали (опіки)
|
коренерот,
аурелія (опіки), морська оса (смертельна)
|
незначні ураження
жалкими клітинами
|
б) Звіт груп-кореспондентів про зібраний матеріал,
зачитування оформлених таблиць.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань(5 хв).
1.
Створення діаграми
Венна. Гідроїдні і Сцифоїдні медузи
2.
Вирішення
проблемних запитань, поставлених учителем .
VІІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.Оцінювання(5 хв).
1.
Обговорення завдань
з капелюха і ступеня їх вирішення.
ІХ. Домашнє
завдання (3 хв)
Немає коментарів:
Дописати коментар