Мета уроку: дати уявлення про шляхи формування вміння
вчитися та його складові; систематизувати знання про бар'єри ефективного
навчання;
розвивати навички самоорганізації, мотивації на якісну
навчальну діяльність, навички успішного навчання; навички, що сприяють
розвитку пам'яті, уваги, творчих здібностей, самоаналізу;
виховувати культуру розумової діяльності.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
Обладнання: підручник, зошит; інструктивні картки,
фотоілюстрації, схеми
Хід уроку
I. Організаційний момент
·
Привітання
·
Перевірка готовності учнів до роботи на уроці
·
Доброго дня. Подивіться у вікно, на стелю, на
підлогу, на сусіда, на стіни, на мене. Покажіть невербально, з яким настроєм ви
почнете урок.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної і здоров’язбережувальної
діяльності учнів
·
Виявлення
очікувань учнів від уроку
·
Багато
чого з цієї теми ви вже знаєте, маєте власний досвід, оскільки є школярами,
тому із поставленими завданнями легко впораєтесь. Отже, закріпимо успіх.
IІІ. Повідомлення теми, мети
та завдань уроку
ІV. Засвоєння нового
матеріалу
·
Вправа «Мозковий штурм»
·
Які, на вашу думку, вміння і навички,
компетентності потрібні людині ХХІ століття? (Комунікативні
компетентності, творчість, пізнавальний інтерес, навички роботи з інформацією,
уміння працювати в команді, соціальна відповідальність, аналітичне мислення, уміння
ставити цілі й досягати їх, спрямованість на саморозвиток, уміння вчитися
тощо.)
·
Вправа «Асоціативний кущ»
·
Назвіть асоціації до поняття «Уміння
вчитися», складіть відповідну схему
·
Розповідь
вчителя про «Складові вміння вчитися»
Уміння вчитися — ключова компетентність учнівської молоді
сучасного інформаційного суспільства. Так, Рекомендації європейського
парламенту та європейської Ради від 18 грудня 2006 р. щодо ключових
компетентностей для навчання упродовж життя визначили уміння вчитися — як
уміння організовувати власне навчання як індивідуально, так і у групах,
ефективно управляючи часом й інформацією.
Дослідження педагогів
свідчать про те, що вчитися уміє той учень, який:
1.
сам виявляє мету
діяльності, або приймає поставлену учителем;
2.
виявляє зацікавленість у
навчанні, докладає вольових зусиль;
3.
організовує свою працю
для досягнення результату;
4.
знаходить і відбирає
потрібну інформацію для виконання навчальної задачі;
5.
виконує інтелектуальні і
практичні дії, прийоми, операції на репродуктивному і творчому рівнях;
6.
володіє вміннями й
навичками самоконтролю та самоосвіти;
7.
усвідомлює
результативність своєї діяльності.
·
Робота
з підручником
·
Зачитування
матеріалу підручника на стр.
·
Виконання
вправ на стр.
·
Зачитування
матеріалу підручника на стр. 62 (Бойченко Т.Є.)
·
Розгляд
схеми «Модель уміння вчитися»
«Модель уміння вчитися»
Складові уміння вчитися
|
Зміст складової
|
Самовизначення
|
Мотивація навчальної
діяльності, пошук відповіді на запитання: «Чого я не знаю?»
|
Пробні дії (тренувальні
вправи)
|
Здійснюються
самостійно учнем, який усвідомлює, що отримав завдання, яке певною мірою
схоже на ті, що він виконував, але є й нові елементи. Тобто формується «знання про незнання»
|
Подолання труднощів
(рефлексія)
|
Фіксування
труднощів, розуміння, чому вони виникли, вибір адекватного способу для їх
подолання (віднайти новий спосіб розв’язання завдання, вибір способу дії)
|
Самоконтроль
|
Зіставлення результату
навчальної діяльності та її мети діяльності (перевірка як засвоєний новий
спосіб дії)
|
Самооцінка
|
Визначення, чи
досягнута загальна мета і якою мірою (уведення нового знання в систему знань)
|
·
Динамічна пауза «Вправа для очей»
·
Робота в зошиті
·
Учні записують «10 умов успішного навчання»
10 умов успішного навчання
1. Дотримання режиму дня
2. Упевненість у своїх силах
3. Розвиток сили волі
4. Уважність під час навчання
5. Намагатися осмислювати та розуміти навчальний матеріал
6. Самостійність у навчанні
7. Практичне застосування знань та умінь
8. Розширення свого кругозору
9. Самовиховання кращих людських якостей
10. "Дружба" з усіма навчальними предметами
·
Записують «Правила виконання домашнього
завдання»
Правила виконання
домашнього завдання
1.
Повернувшись зі школи, ти повинен пообідати
та обов'язково відпочити близько 1-1,5 години.
2.
Краще в цей час подивитися телевізор.
3.
Можна трохи поспати.
4.
Оптимальний час для приготування уроків -
період між 19-ю і 20-ю годинами.
5.
Починати виконувати домашнє завдання бажано з
найменш важких предметів, переходячи до складніших.
6.
Максимальна тривалість періоду працездатності
становить 30-40 хв, після чого слід 15 хв відпочити. Можна зробити кілька
фізичних вправ під музику.
7.
Під час підготовки уроків тебе нічого не
повинно відволікати: ні телефон, ні телевізор, ні радіо, ні розмови.
8.
Візьми за правило готувати уроки в день
отримання завдання.
9.
Задачі з математики краще розв’язувати в той
день, коли їх було задано.
10.
Домашні завдання в усній формі можна виконати
заздалегідь, а ввечері напередодні уроку повторити перед сном.
V. Систематизація та
узагальнення вивченого матеріалу
·
Вправа
«Запитай товариша»
Учні мають право на два
запитання до класу про себе. Наприклад: «Наскільки добре я вчуся? Що мені треба
зробити для того, щоб сформувати складові уміння вчитися? Чи маю я бар’єри, що
перешкоджають ефективному навчанню? Які саме?» тощо.
·
Слухання
та обговорення грецької притчі
— До
чого ти опустився! Ти готовий учитися в першого-ліпшого перехожого! — докоряли
одному філософу.
— Знання
настільки дорогоцінна річ, що їх не соромно здобувати з будь- якого джерела, —
відповів філософ.
VІ. Оголошення результатів
навчальної діяльності
VІІ. Домашнє завдання
та інструктаж до його виконання
Опрацювати §15
Підготувати повідомлення
про «Емоції і здоров`я»
* Підготувати малюнки «Мої емоції»
VІІІ. Підсумок
уроку. Рефлексія.
Немає коментарів:
Дописати коментар