Мета
уроку:
- освітня: ознайомити
учнів з особливостями будови й основними органами нервової системи людини;
- розвивальна: розвивати
вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й
функціями біологічних структур на прикладі органів нервової системи;
- виховна: виховувати
розуміння значення нормального функціонування нервової системи для збереження
здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці, підручник, мультимедія.
Базові
поняття й терміни: центральна та периферична
нервова системи, соматична та вегетативна системи, спинний та головний мозок,
черепномозкові та спинномозкові нерви, тверда, м'яка та павутинна оболонки,
сіра та біла речовини, висхідні та низхідні провідні шляхи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Виконання сам. роб
на картках.
Тест – ілюстрація
«Будова нейрону»
Назва елементів будови
нейрона:
А – дендрит
Б – тіло нейрона
В – аксон
Г – мієлінова оболонка
Д – перехвати Ранв’є
Е – нервові закінчення
Функції елементів будови
нейрона:
а) відбуваються процеси життєдіяльності клітини
б) сприймаються нервові імпульси від інших клітин
в) передаються нервові імпульси до інших клітин
г) утворюють синапси для поєднання нейронів
д) забезпечення захисту та ізоляція відростків
нейрона
е) забезпечують проведення збудження по відростках
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тест –
ілюстрація «Рефлекторна дуга»
Назва ланок Рефлекторної
дуги:
А) рецекторна
Б) чутлива
В) центральна
Г) рухова
Д) ефекторна (робоча)
Функції ланок
рефлекторної дуги:
а) передає збудження до ЦНС
б) сприймає подразнення
в) відбувається обробка інформації
г) передає відповідь від ЦНС
д) надсилає імпульси до робочого органа
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Що таке нервова регуляція?
- Як вона відбувається?
- В чому сутність рефлекторного принципу нервової
регуляції?
III.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь
учителя з елементами бесіди
Нервова
система – найскладніша і найважливіша система керування та зв'язку в організмі
людини.
-Навіщо
людині потрібна нервова система?
Питання
уроку:
1. Яка організація та значення нервової системи
людини?
2. Що є осередками аналізу інформації в організмі
людини?
3. Які є відділи нервової системи?
1. Яка
організація та значення нервової системи людини?
20 мільярдів нейронів.
Форми: зірчасті, видовжені, пірамідальні, овальні, кубічні.
Нейрони мають нервові закінчення.
Нервові закінчення – це розгалуження відростків нейронів,
що сприймають інформацію із середовища (чутливі закінчення), поєднують нейрони
(синалтичні закінчення) і передають імпульси на робочі органи (рухові
закінчення).
Органи нервової системи
побудовані із сірої та білої речовини.
Сіра речовина - скупчення тіл
нейронів та їх коротких відростків у межах ЦНС.(утворюють нейронні сітки для
аналізу інформації)
Біла речовина - сукупність довгих відростків. (здійснює
проведення імпульсів.)
За межами ЦНС нейрони утворюють
нервові вузли.
Нервові вузли - побудовані з багатьох нейронів і захищені
сполучнотканинною капсулою. Розташовані вузли в органах або навколо органів по
ходу нервів.
Функція: обробка і перерозподіл імпульсів.
Нервові імпульси проводяться
нервами.
Будова
нерва: мал.78 ст. 156 (замалювати та підписати)
Будова нерва:
- аксони (вкриті мієліновою
оболонкою)
- нервові волокна (об’єднання аксонів)
- кровоносні судини (всередині
нервів)
- сполучнотканинна оболонка
- жирова тканина (в товщі нерва)
- нервові пучки з внутрішньою
оболонкою.
Нерви:
Нерви поділяють на:
- рухові (містять рухові
волокна),
- чутливі (мають чутливі волокна)
- змішані (побудовані з чутливих
і рухових волокон).
Така організація нервової системи
спрямована на здійснення чотирьох основних функцій.
Таблиця. ФУНКЦІЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ
В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ ст. 157.
Функція
СутністьІнформативна Сприймає впливи середовища на організм
Провідникова Перетворення інформації у нервові імпульси та їхнє проведення
Інтегративна Аналіз інформації, контроль дій та
об’єднання складових частин організму в єдине ціле
Рефлекторна Формування відповідних
пристосувальних реакцій організму
Отже, що таке нервова система? (це сукупність
структур нервової тканини, які здійснюють сприймання, аналіз і передачу
інформації, що забезпечує пристосування організму до впливів середовища)
2. Що є
осередками аналізу інформації в організмі людини?
Для забезпечення аналізу інформації та рефлекторної
діяльності в нервовій системі існують нервові центри - сукупність нейронів, що
є осередками для аналізу інформації та здійснення регуляції певної функції
організму
Як ви вже знаєте, рефлекторна дуга кожного рефлексу
має центральну' частину, розташовану в головному чи спинному мозку. Наприклад,
центр колінного рефлексу - в поперековому відділі спинного мозку, центри
дихання, слиновиділення, серцевої діяльності - в довгастому відділі головного
мозку.
Властивості
нервових центрів. (робота з
підручником)
1) взаємодія центрів
2) втомлювальність (при тривалому збудженні)
3) післядія збудження (з припиненням впливу
подразника на орган, збудження в нервовому центрі може зберігатися від кількох
секунд до років)
Отже, що таке нервові центри? (сукупність нейронів,
що є осередками для аналізу інформації та здійснення регуляції певної функції
організму)
3. Які є відділи
нервової системи?
головний мозок спинний мозок соматична вегетативна (автономна)
Соматична - діяльність
скелетних м’язів, органів чуттів, залоз зовнішньої секреції, шкіри.
Вегетативна - відповідає
за діяльність внутрішніх органів, залоз секреції, кровоносних судин.
ЦНС – здійснює складні
рефлекси, що забезпечує діяльність органів і систем організму.
Побудована з білої та
сірої речовини.
ПНС – нерви, нервові вузли,
нервові сплетення.
Функція: передача
нервових імпульсів.
Спинномозкові Черепномозкові
31
пара, інервують ділянки тіла нижче шиї
12 пар, відходять від головного мозку, є чутливі, рухові, змішані,
Інервують
органи чуття та деякі м’язи
Отже, яка будова нервової системи? (нервову
систему умовно поділяють на центральну, до якої входять спинний і головний
мозок, та периферичну, яку утворюють нервові структури за межами центральної)
IV.
УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Самостійна робота на
застосуання знань.
Завдання 1.
Визначте назви позначених елементів будови та їхнє значення у нервовій
діяльності.
Завдання 2. Заповнити таблицю. Ст. 157.
V. ПІДСУМОК
VІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Тест –
ілюстрація «Будова нейрону»
Назва елементів будови
нейрона:
А – дендрит
Б – тіло нейрона
В – аксон
Г – мієлінова оболонка
Д – перехвати Ранв’є
Функції елементів будови
нейрона:
а) відбуваються процеси життєдіяльності клітини
б) сприймаються нервові імпульси від інших клітин
в) передаються нервові імпульси до інших клітин
г) утворюють синапси для поєднання нейронів
д) забезпечення захисту та ізоляція відростків
нейрона
е) забезпечують проведення збудження по відростках
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тест – ілюстрація
«Рефлекторна дуга»
Назва ланок Рефлекторної
дуги:
Б) чутлива
В) центральна
Г) рухова
Д) ефекторна (робоча)
Функції ланок
рефлекторної дуги:
а) передає збудження до ЦНС
б) сприймає подразнення
в) відбувається обробка інформації
г) передає відповідь від ЦНС
д) надсилає імпульси до робочого органа
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар