Мета уроку: сформувати
поняття обміну речовин та виділення, як його складової, ознайомити учнів з
основними типами видільних систем у тваринних організмів; розвивати
аналітичне та критичне мислення; виховувати
культуру діалогічного і полілогічного мовлення.
Обладнання і
матеріали:
модель
нирки;
малюнки
підручника;
мультимедійна
презентація з теми уроку;
роздавальний
дидактичний матеріал «Листок вивчення теми» (додаток).
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: нирки, нефридії, мальпігієві судини, зелені залози.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Виконання самостійної роботи
«Дихання. Транспорт речовин»
- Що таке обмін речовин? (це
процес надходження до організму речовин, їх перетворення та виділення кінцевих
продуктів.)
ІІІ. Мотивація навчальних
досягнень.
Рослини в
процесі життєдіяльності утворюють дуже мало шкідливих і непотрібних сполук, але
й вони видаляються з клітин. Під осінь такі продукти
нагромаджуються в листі дерев, і будуть видалені під час
листопаду. Що видаляють з організму тварини, як це відбувається?
ІV. Вивчення нового матеріалу
Питання уроку:
1. Яке значення виділення для організму тварин?
2. Які типи органів виділення є у тварин?
3. Які форми виділення є у тварин?
1. Розповідь з заповненням опорного конспекту.
Сполуки, які накопичуються в організмі і порушують нормальне життя тварин.
1. Кінцеві продукти окиснення (СО2, Н2О)
2. Надлишок солей і води
3. Отруйні сполуки, що надходять з
їжею (синильна кислота, алкалоїди)
4. Кінцеві продукти обміну білків (амоніак, сечовина, сечова кислота)
5. Чужорідні речовини (н. д. отрутохімікати )
Виділення - …………………………………………………………………………………..
(ВИДІЛЕННЯ ТВАРИН — сукупність процесів, що забезпечують виведення з організму надлишку води,
кінцевих продуктів обміну, солей та отруйних речовин, що потрапили в організм
або утворилися в ньому.)
Значення виділення - ……………………………………………………………………
(Підтримання гомеостазу, виділення
продуктів обміну та непотрібних речовин)
Губки, Кишковопорожнинні – виділення здійснюється за
допомогою скоротливих вакуоль. А в усіх інших – є спеціальні органи:
протонефридії, метанефридїі, зелені залози, видільні трубочки, нирки. І органи
дихання, травлення і покривна система крім своїх функцій здійснюють ще і
видільну функцію.
Заповнення таблиці:
Продукти виділення
|
Типи виділення
|
Форми виділення
|
1
|
1
|
1
|
2
|
2
|
2
|
3
|
3
|
3
|
4
|
4
|
|
5
|
|
|
Для чого ж потрібно така різноманітність органів
виділення?
Причина – підтримка сталого середовища (гомеостазу) та різні
умови проживання.
Отже, що таке виділення?
2. Показ різних органів виділення та заповнення таблиці
далі.
Губки, Кишковопорожнинні – поверхня тіла
Плоскі черви – протонефридії
Кільчасті черви – метанефридії
Павуки, Комахи – мальпігієві (видільні) трубочки
Хребетні тварини – нирки
Будова сечовидільної системи: сечові шляхи (сечоводи,
сечовий міхур, сечівник) та органи утворення сечі (нирки)
Отже, які
основні органи виділення є у тварин?
3. Продовження заповнення таблиці. Розглянути сечову
систему ссавців.
Сеча – продукт життєдіяльності тварин, що утворюється нирками
завдяки процесам фільтрації і секреції.
(тобто непотрібні, отруйні речовини крові фільтруються і
завдяки всмоктуванню повертаються в організм – корисні речовини, а непотрібні
виділяються з організму)
Отже, три
основні форми виділення: (заповн. табл.)
1. Розчинення продуктів обміну і виділення з сечею.
2. Ізолювання продуктів обміну.
3. Перетворення продуктів обміну в нешкідливі.
З сечею виділяються нітрогеновмісні продукти (амоніак,
сечовина, сечова кислота)
Тому за
формою виділення тварин поділяють на 3 групи:
1) тварини, які виділяють амоніак (більшість
безхребетних)
2) тварини, які виділяють сечовину (хрящові риби, морські кісткові риби,
амфібії і ссавці)
3) тварини, які
виділяють сечову кислоту (комахи, плазуни, птахи)
V. Закріплення знань
Виконання вправи 1, 2 на сторінці 168.
1. Що таке виділення? 2. Наведіть приклади речовин, що виводяться з
організму тварин. 3. Назвіть основні типи органе виділення тварин. 4. Яке
основне значення виділення у тварин? 5. Назвіть форми виділення у тварин. 6.
Які органи виділення у хребетник тварин?
VІ. Підсумки та домашнє завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар